MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii

223 posts, 86984 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex shoppy

Aha, si cand AC face caldura cum functioneaza?  De unde ia caldura aia pe care ti-o baga in casa? O "suge" de afara unde sunt 0 grade? Cum? Ca ventilatorul tot se invarte deci tot raceste...

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex alexxd_31

Eu zic ca nu trebuie nici un AC care sa recircule aerul din tren. Prefer o ventilatie dimensionata corect, prevazuta cu filte (care sa se schimbe cand si cum trebuie) sa nu inspir toata mizeria si pilitura de fier din tunel.
Legat de ventilator: Acesta este si el o sursa de caldura ( o parte din energia consumata de acesta se transforma in caldura).
Daca vrei sa scazi temperatura unui procesor cu ajutorul unui cooler clasic, nu o sa reusesti niciodata sa scazi temperatura sub cea a aerului din incapere. Ventilatorul clasic nu face decat sa creasca schimbul de caldura dintre radiatorul de aluniniu si aerul din camera.
In cazul AC-urilor (pompa de caldura ) treaba sta altfel.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex 1689

shoppy wrote:
Aha, si cand AC face caldura cum functioneaza?  De unde ia caldura aia pe care ti-o baga in casa? O "suge" de afara unde sunt 0 grade? [...]

Exact asa. E un ciclu Carnot inversat.
Energie se elibereaza la orice diferenta de temperatura - fie ea si de la -5 la -10 grade. E doar o chestiune de eficienta.
De altfel acesta e principiul sistemelor de incalzire cu pompa de caldura. Sursa de energie poate fi (si) aerul, caz in care avem de a face cu un "AC inversat".

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii Goldmund

Am aflat ca de fapt metroul din Bucuresti din motive obiective(sic!)nu poate asigura rame cu aer conditionat, fie ca ar incalzi "aerul comunitar" din statii si tunel/aerul de afara... cu o aerisire normala a galeriilor si statiilor), fie ca, "calatorii vor ferestre deschise"(!!) Se pare ca intr.adevar aerul capitalei blocheaza minti: peste tot unde am fost(mai putin Parisul pe care-l ocolesc de ceva ani)trenurile de metrou dispun de aer conditionat/ ventilatie cu geamuri ermetic inchise. Am inteles ca la noi nu ar fi posibil. Vai de calatorii metroului bucurestean!(acum cum e acolo jos? Am auzit ca sunt peste 30 °C in Bucuresti...si nu se rascoala nimeni?!?

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii FabiM

Scuze de off-topic dar asa se intampla și cu Euro 3-urile cu AC funcțional, și cu PPC-urile/BLF-urile cu AC recent montat. Oamenii nu știu ca funcționează sau ca exista deci in caz ca am avea metrouri cu AC, am vedea in mare parte geamuri deschise chiar dacă e vreun semn care spune sa nu se deschidă. Asa e mereu când apare ceva nou, pana se obișnuiește lumea... E drept ca am dat de multe ori și de AC nefuncțional dar de cele mai multe ori când funcționează, sunt deschise geamurile aiurea, “ca sa fie aer”. :popa:

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii andrei11

Iar comentați fără să știți teorie...
La metrou NU e vorba de temperaturi sufocante, mai studiați problema temperaturilor subterane.
La metrou e  problema de ventilație forțată, nu de aer condiționat...
Așa se întâmplă când ați  lipsit de la cursurile de termodinamică / termotehnică / etc. ( Depinde de facultate ).

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii Florinds

Andrei, nu ai transpirat niciodata in metrou? Daca ar fi fost AC, nu s-ar fi intamplat... E vorba de indicele de confort, nu de temperatura... Cu cat e umezeala mai mare, cu atat e mai neplacut, iar umezeala poate fi combatuta de AC.

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii aztec

Umezeala poate fi scazuta nu neaparat cu AC in rama de metrou...ci centralizat pe statii/centrale de ventilatie..

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii sab

In rame o fi si umezeala, dar si temperatura creste cand se aduna atatia oameni pe mp.

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii subway guru

Umiditatea se combate cu dezumidificatoare...

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii Florinds

Pai nici dezumidificatoarele nu sunt asa ieftine si in plus AC-urile regleaza si temperatura.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii sab

Concluzia Metrorex este ca ventilatia din dotarea trenurilor este buna (doar asta au cerut in caietul de sarcini), daca nu, deschidem geamul si am rezolvat problema.
Ventilatia in statii/tuneluri a fost schimbata si este buna, ca doar nu o schimbau cu ceva prost.
Concluzia...suntem carcotatasi ca cerem altceva, gen A/C.:)

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii subway guru

Evident, nu stiti ce trebuie sa cereti!
:bere:

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use