Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 657185 views
 
Go to page:  1  ... 158 159 160 161 162 163 164  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 Florinds

Dupa alegeri, sper sa se faca dreptate, asa cum s-a facut recent in alt caz.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Este posibil sa fie schimbat primarul, desi sunt foarte multi care apreciaza kitschul din sector si nu tin cont de reducerea suprafetei de spatii verzi. Dar nimeni nu va readuce terenurile betonate la starea lor initiala, de spatii verzi. Din pacate, alea sunt pierdute pentru totdeauna.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Sunt reticent si pesimist ca il vor schimba pe Labuta. Cel putin nu acum. Optimistul din mine ar zice ca totusi ar mai fi sanse (fie si teoretice ca un asfalt se poate sparge oricand)....dar nu cat timp primarii fac totul ca sa nu-i supere si/sau sa ii multumeasca pe proprietarii de masini si nu limiteaza nimeni de la Centru prin legi explozia numarului de masini.

 


Re: Sectorul 4 Mihaitza07

Nemultumiti vor fi mereu, sa mearga dupa fostul care in 8 ani a facut un kitsch de parc.
Daca ai mintea odihnita, deschisa si esti rational, nu ai cum sa ceri sau sa vrei sa fie schimbat actualul primar. Asta daca au si iesit din casa din fata calculatorului in toti acesti ani...

 


Re: Sectorul 4 Daddy

Nu va opreste nimeni sa mergeti sa-l votati. Cei cu "mintea neodihnita, inchisa si irationali" (cum ne descrii, nu isi avea rostul descrierea ta) cu siguranta nu o vor face. Pe strada unde locuiesc cca o treime din pomii de pe aliniamentul stradal s-au uscat sau dau semne mari ca vor trebui taiati in curand dupa lucrarile facute pe PS4 anul trecut cu taieri de radacini si betonari pana in tulpina pomilor. Vor fi inlocuiti? Nu cred! Daca vrem mai multi pomi, la munte. Uite ca eu nu vreau asta, eu m-am nascut aici si locuiesc de zeci de ani si vad cum se distruge tot si se cheltuieste nechibzuit banul public. Hai sa nu vorbim de ilegalitatea taxei de salubritate sau de calitatea lucrarilor efectuate in sector, este redundant.

gehd.jpg (36.62 KB; downloaded 2602 times)

sursa

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Unele lucruri, repet, unele lucruri, arata mult mai ok acum decat inainte dar e pacat de restul tampeniilor de prin tot sectorul daca e sa il luam la pas. Pana si parcarea de la Gradina de Sud trebuia supraetajata nu lasata la nivelul respectiv. Astfel la Alunisului se putea mentine parcul in integralitatea lui. Asta e, nenii cu masina sa mearga putin pe jos ca sa si-o ia. Idem la Aparatorii Patriei, mutam naibii ADP-ul in alta parte si faceam acolo o parcare supraetajata cu 5-6 nivele si in locul parcarilor de acum de la Spiru si de langa Ion Iriceanu sau de langa metrou APP se lasau spatiile verzi si zero acces auto. Mai bine bagau banii in asa ceva decat in bordurici, ghivece si pocaluri. Nici acum nu inteleg de ce pe Sos.Berceni pe mijloc unde sunt cozile de matura nu se puteau pune copaci obisnuiti dintr-o specie care sa creasca in cativa ani si sa ramana cu un coronament incat sa nu incurce pe niciun automobilist. De ce am betonat totul si pus ghivece si gazon ornamental?

Iar taierile masive de spatii verzi din unele locuri nu pot fi inlocuite cu cativa copacei plantati in altele, copaci care vor creste in cativa ani/zeci de ani. Sau taierile din atatea zone si desfiintarea de parcuri si zone verzi nu pot fi inlocuite cu Parcul central chiar daca per total e o initiativa buna si va igieniza total zona impreuna cu noua Piata.

Si pe Racovita intre blocuri mi se pare ca e un teren destul de maricel unde e o parcare acum. Acolo nu putea fi facuta una supraterana de 4-5 niveluri si grupate majoritatea masinilor care stau acum peste tot pe trotuare? Si interzis accesul auto, marite spatiile verzi. Asta e din nou, nenii cu masini mergeau putin pe jos 5 minute pana la masina. Dar o aveau intr-un loc unde nu o ploua nu o ninge.

 


Re: Sectorul 4 1.cremsnit

Cum de ce? Din vesnicul motiv al lipsei de educatie odata al unei bune parti a cetatenilor si odata al liderilor comunitatii. Astia nu doar ca sunt needucati, dar vor parca special sa ne arate si reaua-vointa. Avem cumva situatia intalnirii hotului cu prostul...

Cred ca traim LIVE poate cel mai mare jaf din bani publici din anii 2000 incoace.

Iar din toate interventiile care mai de care mai schizoida, n-au de suferit decat categoriile care au mai suferit deja: pietonii si spatiile plantate, niciodata autoturismele... Sa vorbim despre curentele occidentale de redare a oraselor catre oameni.. Sigur, dar cui? Cine sa inteleaga? Avem colegi pe aici care viseaza cu ochii deschisi autostrazi pe la balcoanele blocurilor... Tristut.

Si la fel de tristut si trecutul sectorului 4.. Parca din nenorocire in nenorocire a tinut-o.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Uite de exemplu pe Turnu Magurele in afara de baza ADP ce putea (si inca poate cu un alt primar si o alta viziune) fi transformata in parcare cu nspe nivele: langa Grand Arena e un teren (nu stiu al cui) destul de generos asa la prima vedere pe care l-ar fi putut extinde cu spalatoria sau ce e langa (luati ideea, nu calculul de metri in sine) si se putea face acolo o parcare supraetajata. Se putea crea atunci un culoar verde pe destul de generosul trotuar de vizavi unde stau acum masini peste masini.

Tot pe Turnu Magurele la intersectia cu Racovita acea noua parcare aparuta. Urcata un nivel doua si ar putea deservi si blocurile de la capat Racovita, scotandu-se astfel masinile de tot de pe trotuar.

De asemenea, parcarile supermarketurilor. Facut un parteneriat public-privat cu Primaria (nu stiu al cui e terenul, probabil al supermarketului in cauza, oricare ar fi el) si ridicat 1-2 nivele la fiecare (acolo unde se poate si atat cat se poate). Un nivel pentru supermarket si restul pentru parcari de resedinta cu abonament taxate de Primarie.

Cred ca pentru viitorul/viitorii primar/i cam asta e singura solutie. Sau in subteran. Ma gandesc ca macar 1-2 parcuri sa ne ramana si noua cat de cat acolo.

ps. si pentru ca am mentionat Racovita, pe trotuarul cu spitalul & altele sunt pregatite stivele de bomboane ce vor fi montate pentru a interzice accesul auto. De ce oare nu au facut spatiu verde continuu intre copaci? Si montau bolarzi. Dupa ce au asfaltat si acea portiune de pamant/iarba de langa gardul spitalului, rezulta un asfalt mare si atat.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 4 V2A

Faimoasele ghivece portocalii sunt făcute, de fapt, din ciment sclivisit, nu din granit...
Astăzi au apărut câteva în zona Budapesta.
20190823_104737.jpg (1.32 MB; downloaded 2323 times)

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Lasa ca face dom Primar parc de cel putin 4 ha, aflam in curand cica unde. Dar se lasa cu expropriere. E putin contradictoriu pentru ca a zis ca inainte de asta o sa consulte si populatia sa ii zica locatii si pe cea mai apreciata o face parc. Deci..... face doua parcuri? Go Labuta go!

Cine vrea sa-l asculte poate intra pe FB-ul lui, e acolo filmuletul.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 4 V2A

Abia au fost asfaltate parcările laterale de pe Bd. Dimitrie Cantemir şi, de câteva zile, au fost îngrădite iar (cele de pe partea cu Nufărul) pentru... a freza asfaltul proaspăt aşternut :headbash:

 


Re: Sectorul 4 Florinds

Degeaba face parc de 4 ha, daca a ras spatii verzi de 1000 ha.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Am observat o chestie noua si nu stiu ce se pregateste: in spatele gardului de pe Nitu Vasile cum treci de taxe si impozite spre Brancoveanu am observat ceva ce seamana cu o parcare in curs de realizare sau poate un parculet (slabe sanse). Eram in viteza dar pot sa jur ca am vazut cateva randuri de borduri deja puse. Era si un utilaj acolo.

 


Re: Sectorul 4 BIGRED1984

Mda... in rondul de la Nitu V. iar se spargea, se inlocuiau (iar) bordurile, cele rosii cu unele noi de granit, sau ce material zic ei ca e.
Plus, in unele zone s-au pus vertical alte borduri peste cele vechi, gen coloane.
E o zona acolo , cum faci stanga dispre Brancoveanu spre Pta Sudului, se produce cate un accident in fiecare saptamana  si fix acolo tin ei mereu sa puna panoul de control al semafoarelor.
Mereu e dat jos la accidente. Acum am mai pus coloanele astea din borduri, cred ei ca mai protejeaza ceva.

 


Go to page:  1  ... 158 159 160 161 162 163 164  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use