MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Reorganizarea traseelor STB afectate de șantier

72 posts, 31840 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Reorganizarea traseelor RATB afectate de santier Puss in Boots

Desi incerc sa nu ii banuiesc de inteligenta si proactivitate, e pe undeva posibil (subliniez) ca sa se fi gandit deja si sa aiba cateva variante in minte. Apoi, ca o lalaie pana pun ceva in aplicare poate fi un semn de prostie sau de durere in dos de cetateni. Si de asta sunt convins in cazul RATB. Rondul de trolee la Mihai Bravu am impresia ca e gata, acolo chiar nu e inginerie ca sa iei o decizie. De ce nu se ia? N-am idee.

 


Re: Reorganizarea traseelor RATB afectate de santier Lixandru Dragos-Liviu

Am discutat cu cineva din cartier şi mi-a spus următoarele, acum rămâne de văzut dacă poate fi concretizat, astfel:
„Autobuzele 168, 268 trebuie să oprească la retur, în Staţia Valea Ialomiţei, situată pe str V. Oltului, lângă țevile Radet şi Kaufland. Este staţia actuală a lui 221! Acesta este impedimentul impus de către RATB. Nu există staţie în alveola de capăt!
168 vine din centru pe str. V. Ialomiţei, apoi face stânga spre Brâncuşi, exact ca şi 268, face stânga spre capăt V. Oltului.
168 ar intra şi mai uşor în cartierul Brâncuși! Şi la plecare nu ar mai încăleca trotuarul să facă drepta la intrarea pe str V. Oltului, asa cum face azi.“

 


Re: Reorganizarea traseelor RATB afectate de santier aztec

La LT Gaina cat le mai trebuie sa mute statia?....
La Raul Doamnei idem...sta statia veche transformata ad-hoc ca loc de parcare si oamenii asteapta la 50 m intre masinile parcate pe locurile lor..

 


  • Robert Antohe
  • Posted:
  •  

Re: Reorganizarea traseelor RATB afectate de santier Robert Antohe

Anul viitor va fi haos la STB deoarece M5  2  va afecta liniile 61,66,69, 70,85,90,336, 601
Liniile 104,123 și 124 vor fi afectate la Hasdeu
Linia 55 va întra în istorie la fel cum s-a întâmplat cu M4 și tramvaiul 20
Deja în zona Valea Ialomiței au început sa refacă firele pe unde trec troleele, însă nu se știe cu liniile de autobuz

 


Re: Reorganizarea traseelor RATB afectate de santier Valentin

Mai durează până la M5.2, mai vorbim poate in 2023(trebuie terminata proiectarea) , asta in cazul ideal in care s -ar termina M6( care fie vorba intre noi, o sa dureze ceva licitația, deci și execuția) . Au tot timpul cei de la STB sa găsească o soluție, cel puțin pentru autobuze, troleibuze, insa cred ca in cadrul proiectului M5 s -au gândit deja la acest aspect cei de la Metrou.

 


Re: Reorganizarea traseelor RATB afectate de santier FabiM

O secunda...poate nu înțeleg eu bine. Cum mai pot ajunge troleibuzele la Valea Ialomiței din nou?

 


Re: Reorganizarea traseelor RATB afectate de santier Florinds

Eu nu vad niciun fir... Se poate o fotografie?

 


Re: Reorganizarea traseelor RATB afectate de santier catalinp

Din cate am inteles din discutiile de pe aici ...s-a hotarat sa nu mai circule troleele ca inainte spre Str. Valea Ialomitei ,pt ca s-ar suprapune cu metroul ! Adica mai pe scurt : cei care se duc/vin (de) la piata Drumul Taberei vor sta in continuare gramada sa astepte unul dintre autobuze pt ca nu vor lua metroul pentru 2-3 statii !

 


Re: Reorganizarea traseelor RATB afectate de santier andrei11

Habar n-am. Dar nu  e logic să ai și troleu ( autobuz ) și metrou care să facă stație fix în același loc.

 


Re: Reorganizarea traseelor RATB afectate de santier subway guru

@catalinip
E la alegere, daca vor gratis...sa astepte! Orice facilitate are un pret.

 


  • IK4
  • Posted:
  •  

Re: Reorganizarea traseelor RATB afectate de santier IK4

orex wrote:
Astazi, 09.08.2019, la intersectia bd. Eroilor-bd. Eroilor Sanitari, sens Splaiul Independentei, am observat ca deja s-au montat doua console, duble, de troleibuz, ceea ce semnifica faptul ca se refac, usor, usor, si liniile aeriene pe cele doua bulevarde. Sa vedem cand se va relua transportul electric pe bd. Eroilor Sanitari.


Sper ca pe Eroilor Sanitari sa ramana doar sensul spre Universitate pentru troleibuze. Pentru sensul spre cartiere se poate profita de bucata noua de retea de pe splai, cu viraj stanga pe Podul Eroilor si drept spre Academie pentru liniile din Drumul Taberei, fara a mai fi necesara prostia aia de viraj pe Carol Davila in fata la Medicina. Pentru 61 sensul spre Militari poate ramane prin splai / Podul Cotroceni si returul prin Eroilor Sanitari, balansat cu 336 care are sensul spre Universitate pe la Podul Cotroceni si spre Militari prin Eroilor Sanitari.

 


Re: Reorganizarea traseelor RATB afectate de santier linia 69

Normal ar fi sa revina cum a fost, in ambele sensuri, inclusiv linia 61.
Ca sa nu mai faca bucla aia inutila la Carol Davila poate sa vireze stanga de pe b-dul Eroii Sanitari chiar pe b-dul Eroilor. Candva a mai fost asa si totul a fost perfect. Nu e cazul sa mai mearga pe Splai nicio linie de troleibuz spre cartiere, ocolesc.
Pe Splai poate ramane doar linia 66 daca nu gasesc alta varianta cu ea si de ce nu si linia 70.

 


  • IK4
  • Posted:
  •  

Re: Reorganizarea traseelor RATB afectate de santier IK4

Nu-mi fac sperante la un viraj direct din Eroii Sanitari in Eroilor pentru ca e nevoie de o incrucisare complexa pe care nu cred ca o vor cumpara de la un producator consacrat. Din ce vad la Favorit si acum si in zona Eroilor, totul se reface strict cu elemente de retea tip "ITB" modelul anilor 60.

 


Re: Reorganizarea traseelor RATB afectate de santier andrei11

De ce încrucișare complexă ? Și de ce cumpărată de la un producător consacrat ? Chiar așa  rău am ajuns că nu mai știm să realizăm o încrucișare ?
Eu n-am avut bani pentru un televizor << de firmă >> și mi-am luat unul de calitate inferioară, Vortex, dar îmi fac treaba cu el. Asta apropo de încrucișările de troleu Made in Romania.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419371 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use