Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36)

134 posts, 53510 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) ByOnu

Desi au mai fost zvonuri in presa, este prevazuta in rectificarea de buget montarea gardurilor pe 16. Initial am sperat ca este un typo, ceva. Ce garduri ar putea, omeneste, sa monteze pe 16 in situatia actuala? Pe malul lacului?! Singurele zone fezabile sunt pe Lacul Tei si pe D. Pombeiu. Dar zau, bani aruncati.

Faptul ca se monteaza garduri nu face decat sa confirme ca nu au de gand sa-l modernizeze prea curand.
garduri 16.jpg (27.16 KB; downloaded 5342 times)

 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) TibiV

Fix o chestie demna de "duamna".
"Vedeti ca am modernizat linia? I-am pus garduri/balustrade!"...
:(

 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) punmeister

Ramane de vazut daca va fi votat de CGMB in data de 14 iunie.

 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) Victor92

Live de pe D. Pompeiu.

1CAC59EA-327A-41FF-8ECF-BBEE81BEDB0A.jpeg (103.94 KB; downloaded 4856 times)

 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) Cristi N

Sa inteleg ca n-a mai ramas absolut nimic din partea laterala a dalei de beton de au trebuit sa faca toata constructia aia metalica.  :popa:

 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) Dragos31

Incepand cu a 8-a zi a lunii Iulie 2019, conform STB, intervalele de succedare ale liniilor 16 si 36 au scazut, un tramvai de pe 16 sosind in statii la fiecare 7 minute, respectiv la 10 minute pe linia 36, chiar daca linia din Pipera se degradeaza pe zi ce trece(lucru confirmat si de catre Victor92 putin mai sus).  :popa:

Personal, nu am mai trecut cu tramvaiul pe acolo de aproape 1 an, dar la cum se prezinta calea de rulare in conditiile actuale, fac tot posibilul ca, atunci cand am drum in zona, sa folosesc metroul sau linia de autobuze 343.

Sa urmarim noile grafice de circulatie, respectiv doua tramvaie din zona...









112 - Linia 16 - Platforma Industriala Pipera - 8 Iulie 2019





327 - Linia 36 - Bd. Dimitrie Pompei - 8 Iulie 2019



 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) Puss in Boots

Da, s-au pus pe distrus mai multe tramvaie pe linia aia. Ca sa ce? Demonstreze cum au marit ei capacitatea de transport spre zona respectiva?

 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) ByOnu

Hai ca nu-i chiar asa... indiferent de cum este linia, faptul ca traseele au fost suplimentate este un lucru bun. Si lui 5 daca ii dau drumul ar fi de bun simt sa vina la max. 10 min, indiferent de cat de varza este linia.

Cat despre tramvaie, V3A rezista! Din partea mea sa puna Tatre!

 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) 3mil

Puss in Boots wrote:
Da, s-au pus pe distrus mai multe tramvaie pe linia aia. Ca sa ce? Demonstreze cum au marit ei capacitatea de transport spre zona respectiva?

După principiul tău, haide să închidem toate liniile nemodernizate, ca se distrug tramvaiele. De acord, se uzează mai rapid articulații, suspensii, se pot slabi anumite subansamble care nu sunt concepute să reziste la vibrații, dar de ruginit tot la fel ruginesc, indiferent de calea de rulare, iar locurile plane pe roți nu se fac din cauza acestor linii. Nu sunt construite din plastilina ca sa de deformeze la fiecare ruptură. Cu ce diferă o încrucișare de o ruptură în linie? Încrucișările produc flecuri? Ba chiar liniile modernizate la nivel cu șoseaua produc cele mai multe flecuri din cauza masticului ce se ia pe roți și produce patinarea...
Așa că nu asta este marea problema a tramvaielor din București.

 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) Nenea_titi

3MIL are dreptate: uite așa se ține personalul din depou ocupat cu reparații, să nu stea degeaba. Trebuie să își justifice și ei pâinea mâncată... Că stau și mă gândesc... Dacă toate tramvaiele, autobuzele și troleibuzele ar merge perfect, personalul din depou ar muri de foame. Așa, liniile proaste le dau de lucru... :rofl:  :bere:

 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) Puss in Boots

3mil wrote:
După principiul tău, haide să închidem toate liniile nemodernizate, ca se distrug tramvaiele.


Nu e un principiu, e o dorinta. Hai sa reparam liniile si apoi sa punem tramvaie pe ele. Se aplica si pentru 5. Asa nu facem decat sa ne batem joc de ele. Or fi ele romanesti rezistente de reparat cu ranga si cu ciorapul ca Dacia pe vremuri dar totusi.... Cu ce ma ajuta ca maresc parcul daca apoi incep sa pice cu un motiv sau altul ba un vagon ba altul (si sunt multe sectoare nemodernizate si multe trasee de acoperit iar la tramvaie ultima oara cand m-am uitat eram pe deficit parca, lucrurile nu erau roze deloc; cat despre capacitatea depourilor de a-si fructifica parcurile m-am lamurit). N-o fi asa greu sa reparam niste linii, zic nu? Se acceseaza fonduri europene prin alte orase pentru asa ceva. @Nenea_titi: +1.

 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) andrei11

Colega ( 3mil ) parcă de prea mult timp nu s-a mai lucrat la modernizări de linii... Să  nu mai spun de două obiective înghețate, capetele celor 2 trasee, 5 și 55.

 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) 3mil

Asta este alta mancare de peşte. Si eu imi doresc la fel de mult ca toata lumea de aici sa avem tot orasul cu liniile modernizate si reteaua extinsa (asta este SF). Din pacate de ceva ani totul este in degradare...
Eu doar am incercat sa spun ca din punctul meu de vedere nu este corecta gandirea de a priva de o capacitate mare de transport cartierele care au ghinionul sa aiba reteaua praf pe de-o parte, iar pe de alta sa argumentez (si sa se puna punct zecilor de mesaje pe acest subiect) ca o linie proasta nu produce anumite pagube pe care insista cativa colegi.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) Utilizator anonim

Se lucreaza la extinderea si modernizarea trecerii la nivel din zona Fabrica de Glucoza.

20190807_094348.JPG (183.05 KB; downloaded 4008 times)


20190807_094430.JPG (164.18 KB; downloaded 4005 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use