Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 657105 views
 
Go to page:  1  ... 157 158 159 160 161 162 163  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 realistul

Cel mai multa mă irita amputarea spațiului verde de lângă blocurile de pe Olteniței de după benzinăria Mol, mergând spre Brâncoveanu. Au betonat aiurea, și nici multe mașini nu vor intra. Dar, bordurile și betonul contează...Dar se vor usca copacii și se va face loc.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Noua Piata Sudului, 31 iulie 2019.
Venind pe str.Secuilor spre Nitu Vasile.



Nu va lasati pacaliti... Sunt deocamdata doar 6 arcade din 7....



Primele doua (spre sud) sunt decofrate...



... a treia in curs de decofrare











Arcada 4



Lipseste deocamdata o arcada...



... fix aici


 


Re: Sectorul 4 TibiV

Ultimele / primele 2 arcade dinspre BIG



Capatul rampei pasajului
















https://imgur.com/a/rbTQIYf

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Era sa uit...
PP4 Secuilor



Ghivece, ghivece....



Totusi, nu pot nega ca arata binisor fostul santier PP4...






 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Nu am poze dar pe gardul cimitirului de langa BIG au aparut niste panouri mari maro mai inalte decat gardul din piatra, prinse in acesta, cumva in stilul acelor panouri colorate de pe Racovita. Si nu e singura chestie noua, pt mine cel putin, au aparut niste panouri similare doar ca alt model si pe o nuanta de gri, pe gardul gradinitei si a clinicii aleia sau ce e, de dupa benzinaria OMV spre Profi. Nu inteleg scopul...ascunderea mizeriei sub pres? Ma refer mai ales la gardul cimitirului care   oricum avea multe imperfectiuni.

 


Re: Sectorul 4 misterr

Gardul cimitirului a fost refăcut de curînd, odată cu lucrările la PP4, au muncit mult la el.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Cred ca ne referim la ziduri diferite. Greseala mea, trebuia sa mentionez sos.Berceni. Cumva se monteaza ceva similar si pe partea cu Nitu Vasile?

 


Re: Sectorul 4 misterr

Deocamdată nu, am verificat astăzi.

 


Re: Sectorul 4 georgica2704

Nu, dar continua pe sos Berceni, si dupa Lidl, cu zidurile spitalului Obregia.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Ah, asta e noua, nu stiam. Vad ca e o campanie generalizata.
Later edit: Am observat niste gardulete colorate si la Scoala 100 pe Vacaresti colt cu Tineretului.

Si ca o observatie personala, eu unul ma bucur ca in zona BIG-ului se face parc, si anume Parcul Central (asa am vazut ca o sa ii zica). Nu stiu daca s-a discutat despre asta, focusul fiind mai mult asupra pietei de langa. Singura chestie pe care mi-o mai doresc pentru zona respectiva este eliminarea masinilor de pe trotuarul din spatele gurii de metrou de langa Big. Mi-ar placea includerea acelei bucati in viitorul parc. Cat de 4-5 copaci si niste iarba si tot e un castig. Oricum intregul proiect este un mare castig pentru zona respectiva din toate punctele de vedere. Probabil per total ii mai ies niste m2 de verde in plus lui Labuta de raportat populatiei dar desi este o initiativa de apreciat, nu compenseaza cu multele betonari din alte parti.

E pacat insa ca nu se da o fata noua si BIG-ului (da, stiu ca e privat). Pe interior mai ales scara aceea in spirala e un element care mie imi place foarte mult, oldies but goldies 70s style. Dar in rest....Nu am o problema cu ce se vinde ci cu look-ul, buticareala-chioscareala aia de IDM/Pavilionul H. Plus ca nu este foarte ingrijit... Ar putea fi o cladire reprezentativa pentru zona -nu ca nu ar fi si in prezent- dar intr-un stil un pic mai modern si cu un look ingrijit fara sa-si piarda totusi farmecul. Desi probabil multi nu veti fi de acord.

 


Re: Sectorul 4 BIGRED1984

Nu stiu daca s-a mai consemnat dar de la rond de la Fantana Florilor, pana la Mladinovici cel putin, nu se mai parcheaza pe trotuar.Pe partea stanga. S-au pus bolarzii aceia rotunzi si nu se mai intra, este impresionant de lat acum fara 2 masini parcate pe ambele parti.
Poate s-or amenaja si aici, ca pe dreapta, alte locuri de parcare, dar momentan este liber.

Alte modificari in sector, ghenele de la blocurile cu 4 etaje, din gradinile acestora, au primit garduri albastre, specifice.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

M-a surprins sa le vad pe Racovita (ghenele adica, dar or fi si-n alte parti), initial nici nu stiam ce sunt :D
ps. Sectorul Albastru era pe vremuri denumirea data unei parti din ce acum S4, deci pe undeva "reparatie istorica"  :lol:

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Pe Oltenitei, intre Piata Sudului si Oraselul Copiilor, pe partea dreapta pe acest sens de mers, se distruge total spatiul verde de langa blocuri si se vor amenaja parcari. Nu am putut face poza, eram in trafic aglomerat. Probabil sensibilizat de cei care au fost distrusi de eliminarea parcarii pe prima banda pe Sos. Oltenitei, Baluta le ofera alternativa: parcari contra spatiu verde. Aceasta actiune este absolut criminala.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Astea sunt urmarile a multor ani cand nu s-au luat masuri impotriva cresterii nr de masini. Undeva trebuie puse si ele acum. Si cum nu se iau masuri in continuare probabil in viitor o sa vedem crime "verzi" si mai mari de atat. Si vor fi aprobate de o parte a populatiei.

 


Go to page:  1  ... 157 158 159 160 161 162 163  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419407 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use