Transportul feroviar în RomâniaȘtiri, evenimente, discuții și documentații feroviare

 

Topic: CFR Călători - Achiziția a 50 de rame diesel

38 posts, 17258 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Re: CFR Călători - Achiziția a 50 de rame diesel Razvan021

Newag nu poate veni decat cu un model vechi, 222M nu are numarul de locuri cerut.Si nu au mai produs altceva, ma refer la DMU, de cand au lasant noul model.

 


Re: CFR Călători - Achiziția a 50 de rame diesel AndreyCFR

Utilizator anonim wrote:
De Newag ce ziceti? Lasa, mai bine fara CAF dupa teapa de la metrou.

https://www.newag.pl/nasza-oferta/spali ... trakcyjne/


Cu scuzele de rigoare pentru off-topic însă văd că se continuă cu treaba asta. Nu înțeleg și nici nu o să înțeleg vreodată ura asta asupra unei companii. Este o companie exact ca Newag, Pesa, Koncar, etc. Nu sunt fan CAF însă eu zic să consultați piața și să vedeți cât profit a avut CAF în urma licitațiilor câștigate in Europa în ultimul timp și cât de mulțumiți sunt "clienții". Până la urmă ceea ce s-a întamplat la metrou putea să se întâmple cu orice companie, nu numai CAF. Ne-am făcut-o cu mâna noastră, pentru că am vrut ieftineli exact cum vrem în continuare din păcate, și ar trebui să fie un subiect încheiat de mult.

Revenind la subiect, Siemens nu se mai poate băga cu Desiro sau platforma e moartă? Interesant ar fi să vină cu un prototip Desiro ML sau HC Diesel dar cred că astea sunt SF pentru CFR deja.

 


Re: CFR Călători - Achiziția a 50 de rame diesel punmeister

Siemens are platforma Mireo care e doar electric.

 



Re: CFR Călători - Achiziția a 50 de rame diesel ByOnu

AndreyCFR, cred ca una dintre probleme este spaguiala. :think:

 


Re: CFR Călători - Achiziția a 50 de rame diesel punmeister

Nenea cu spaga (Valeriu Picu) nu mai e in comisia de licitatie la trenurile noi :ugeek:
Cu toate ca pe profilul lui de LinkedIn apare ca mai lucreaza la Metrorex.

 


Re: CFR Călători - Achiziția a 50 de rame diesel Razvan021

Avem un raport final al consultarii, daca ne poate pune cineva la dispozitie pdf-ul ar fi perfect :D  :bere: .
De aici: https://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/n ... /100046456

LE:Multumesc @punmeister :bere:

 


Re: CFR Călători - Achiziția a 50 de rame diesel punmeister

Raport consultare piata achizitie Rame Automotoare Diesel noi-semnat.pdf
Raport consultare piata achizitie Rame Automotoare Diesel noi-semnat.pdf (429.2 KB; downloaded 340 times)

 


Re: CFR Călători - Achiziția a 50 de rame diesel Razvan021

Au fost toti placut impresionati de cerinta cu livrarea primului tren la 6 luni :lol: .Dupa ce ca i-ai pus pe majoritatea pe fuga cu cerinta asta si ca singurii 2 producatori mari care au raspuns ti-au zis ca nu e ok, CFR Calatori nu vrea sa renunte la ea.Mult succes la licitatie atunci.

 


Re: CFR Călători - Achiziția a 50 de rame diesel punmeister

Poate le vine mintea la cap pana vor lansa licitatia si modifica cerinta privind livrarile, daca o modifica, Alstom o sa fie singurul ofertant cu Coradia LINT 58, asta pentru ca platforma este conforma cu CS-ul si pentru ca Alstom n-are nevoie sa construiasca o hala de mentenanta noua.

 


Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, evenimente, discuții și documentații feroviare  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419386 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use