MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1200787 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 543 544 545 546 547 548 549  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Vorba aia: "E insarcinata? Da, 50%!"

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

In alta ordine de idei mai sunt doar doua puncte unde calea de rulare nu e intregita, la CV aia cu firele telefonice si la CV poalele dealului la Marinescu.
:o  :o  :o

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului micutzu

Eu cred se vor grabi lucrarile in ultimele luni ramase,astfel incat sa se dea in folosinta in decembrie (eventual se va lucra si 24/24 daca va fi necesar).Cel mai probabil va fi inaugurata partial, urmand ca ultimele finisaje sa fie finalizate in 2020.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

subway guru wrote:
In alta ordine de idei mai sunt doar doua puncte unde calea de rulare nu e intregita, la CV aia cu firele telefonice si la CV poalele dealului la Marinescu.
:o  :o  :o

Şi acolo la Marinescu de ce nu au terminat? Au front de lucru uriaş de 2 ani....

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului helixdq

2019 n-a fost niciodata un termen serios, dupa cate stiu a fost avansat de Metrorex la inceputul anului ca ceva ideal, daca "se aliniaza stelele", si apoi preluat aiurea de minister.
2020 pe de alta parte ar trebui sa fie posibil (cu trenurile vechi), mai ales in perspectiva alegerilor locale/parlamentare, ca asa se mai face treaba la noi in ajun de alegeri. Sa stam cu ochii pe ei pentru 2020.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului micutzu

Din cate stiu,directorul Metrorex joaca cu mandatul pe masa pentru termenul de decembrie 2019,deci ma gandesc ca vor face tot posibilul sa il dea in exploatare anul asta.Cat despre trenuri,mai mult ca sigur vor fi din cele vechi la inceput,cele noi nu cred ca vin mai repede de 2021.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Pana la mandatul Cucului si ce fel de trenuri se vor folosi, nu sunt gata lucrarile de structura.  Cel putin la Eroilor mai au MUULT de lucru si nu se vede vreun avans in ultimele doua luni.
Despre finisaje, nu mai vorbesc...
Sau poate se inaugureaza precum M2, cu corespondenta pe la suprafata...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Mandatul unor proşti care oricum sunt pe făraş e foarte neinteresant....

Mai interesante sunt şpilurile antreprenorului cu autoritatea contractantă, nesimţirea de a nu lucra vs. de a nu plăti, e blocajul contractul cvasiperfect...

Dacă mă întrebaţi pe mine, singurul ministru decent în această guvernare indecentă a fost Lucian Şova....

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Orice antreprenor vrea sa lucreze si sa fie platit pentru ce s-a lucrat, daca vrei sa lucrezi si vezi ca nu ti se elibereaza AC, sau amplasamentul, sau ca tu ai lucrat conform contractului dar nu esti platit conform contractului, cred si eu ca faci claimuri.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

Concret si clar ce spui tu dar cand e nevoie de ceva lucrari suplimentare, beneficiarul nu-i informat sa-si dea acordul, privind consecintele de rigoare (financiare, temporale)? Zic ca,  totusi, da! :D

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Eu inca mai astept o explicatie despre modul cum s-a ajuns sa se faca niste lucrari suplimentare, care nu erau prevazute in proiect si care au avut ca rezultat procesul castigat de Astaldi.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

Si EU, ca sunt unul dintre milioanele de platitori de taxe si impozite (contribuabili) care trebuie sa achite si aceasta ”nota de plata”! Unde sunt NCS-urile vizate si aprobate? :roll:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

@sab:
Păi stai că nu e aşa complicat, reţin din discuţiile anilor anteriori, mai ales ce zicea guru, care ulterior s-a dat la fund aproape cu totul (bănuiesc că i s-a atras atenţia să nu mai dea pe goarnă):

- contractul FIDIC roşu (aşa fusese scos), dar ANRMAP, în prostia ei a întors şi s-a făcut FIDIC galben care e mult mai prost pt că repartizează riscurile mai ales către beneficiar (sau invers culorile, nu sunt de specialitate);
- iniţial PLS trebuia să fie la Parc, dar apoi PS6 a visat sere şi n-a mai fost loc de PLS, mutat la Academie, mutat proiect staţie Parc din cauza celebrelor sere care nu sunt gata nici azi;
- diverse chestii neprevăzute care au determinat modificarea soluţiilor tehnice, parcă ceva standarde schimbate, nu mai reţin dacă au fost probleme şi în subteran de la Academie;
- nebunia cu staţia Parc, unde Metrorex nu şi-a dat acordul pe suplimentarea valorii lucrărilor, au stat cârtiţele luni de zile în faţa staţiei, apoi antreprenorul a făcut tunelele ca să nu stea cu cârtiţele blocate, dar apoi s-au demontat inelele din zona staţiei, săpate ulterior (singura în această situaţie);
- tăierile de fonduri marca Ponta în 2013, probabil şi în alţi ani;
- pe acest fond intervine însă nesimţirea uriaşă a Astaldi, care, cu toate cele de mai sus, este în culpă pentru ritmul total la mişto în care au lucrat, mai ales din 2015 încoace. Trebuiau penalizaţi contractual zdravăn. Culpa Metrorex nu o anulează pe cea a Astaldi.

Altă întrebare? :)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

Vezi Domnu!
Cine pune la indoiala ca-i nu-i un contract ”beton” ca faimosul Bechtel, pe plaiuri mioritice, fara penalitati? Ar fi platit, in alta partea LUMII, pentru taraganarile astea de timp cu varf si indesat!
D-aia, in Romania de astazi, astia lucreaza la ”mica tacaneala” daca mi-e permis sa spun!

 


Go to page:  1  ... 543 544 545 546 547 548 549  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use