Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

Discuţii generale, planuri, ştiri şi noutăţi despre lucrările şi proiectul M5

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

Mesajde micutzu » Mar, 30 Iul 2019, 15:00

Din cate stiu,directorul Metrorex joaca cu mandatul pe masa pentru termenul de decembrie 2019,deci ma gandesc ca vor face tot posibilul sa il dea in exploatare anul asta.Cat despre trenuri,mai mult ca sigur vor fi din cele vechi la inceput,cele noi nu cred ca vin mai repede de 2021.
micutzu

Mesajde sab » Mar, 30 Iul 2019, 15:20

Pana la mandatul Cucului si ce fel de trenuri se vor folosi, nu sunt gata lucrarile de structura. Cel putin la Eroilor mai au MUULT de lucru si nu se vede vreun avans in ultimele doua luni.
Despre finisaje, nu mai vorbesc...
Sau poate se inaugureaza precum M2, cu corespondenta pe la suprafata...
sab
Membru Gold

Mesajde George » Mar, 30 Iul 2019, 16:22

Mandatul unor proşti care oricum sunt pe făraş e foarte neinteresant....

Mai interesante sunt şpilurile antreprenorului cu autoritatea contractantă, nesimţirea de a nu lucra vs. de a nu plăti, e blocajul contractul cvasiperfect...

Dacă mă întrebaţi pe mine, singurul ministru decent în această guvernare indecentă a fost Lucian Şova....
George
Membru Gold

Mesajde shoppy » Mar, 30 Iul 2019, 17:21

Orice antreprenor vrea sa lucreze si sa fie platit pentru ce s-a lucrat, daca vrei sa lucrezi si vezi ca nu ti se elibereaza AC, sau amplasamentul, sau ca tu ai lucrat conform contractului dar nu esti platit conform contractului, cred si eu ca faci claimuri.
28: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, FI, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SE, SW, TR, XK (București)
shoppy
Membru Silver

Mesajde orex » Mar, 30 Iul 2019, 17:35

Concret si clar ce spui tu dar cand e nevoie de ceva lucrari suplimentare, beneficiarul nu-i informat sa-si dea acordul, privind consecintele de rigoare (financiare, temporale)? Zic ca, totusi, da! :D
orex
Membru Bronze

Mesajde sab » Mar, 30 Iul 2019, 18:07

Eu inca mai astept o explicatie despre modul cum s-a ajuns sa se faca niste lucrari suplimentare, care nu erau prevazute in proiect si care au avut ca rezultat procesul castigat de Astaldi.
sab
Membru Gold

Mesajde orex » Mar, 30 Iul 2019, 18:19

Si EU, ca sunt unul dintre milioanele de platitori de taxe si impozite (contribuabili) care trebuie sa achite si aceasta ”nota de plata”! Unde sunt NCS-urile vizate si aprobate? :roll:
orex
Membru Bronze

Mesajde George » Mar, 30 Iul 2019, 18:23

@sab:
Păi stai că nu e aşa complicat, reţin din discuţiile anilor anteriori, mai ales ce zicea guru, care ulterior s-a dat la fund aproape cu totul (bănuiesc că i s-a atras atenţia să nu mai dea pe goarnă):

- contractul FIDIC roşu (aşa fusese scos), dar ANRMAP, în prostia ei a întors şi s-a făcut FIDIC galben care e mult mai prost pt că repartizează riscurile mai ales către beneficiar (sau invers culorile, nu sunt de specialitate);
- iniţial PLS trebuia să fie la Parc, dar apoi PS6 a visat sere şi n-a mai fost loc de PLS, mutat la Academie, mutat proiect staţie Parc din cauza celebrelor sere care nu sunt gata nici azi;
- diverse chestii neprevăzute care au determinat modificarea soluţiilor tehnice, parcă ceva standarde schimbate, nu mai reţin dacă au fost probleme şi în subteran de la Academie;
- nebunia cu staţia Parc, unde Metrorex nu şi-a dat acordul pe suplimentarea valorii lucrărilor, au stat cârtiţele luni de zile în faţa staţiei, apoi antreprenorul a făcut tunelele ca să nu stea cu cârtiţele blocate, dar apoi s-au demontat inelele din zona staţiei, săpate ulterior (singura în această situaţie);
- tăierile de fonduri marca Ponta în 2013, probabil şi în alţi ani;
- pe acest fond intervine însă nesimţirea uriaşă a Astaldi, care, cu toate cele de mai sus, este în culpă pentru ritmul total la mişto în care au lucrat, mai ales din 2015 încoace. Trebuiau penalizaţi contractual zdravăn. Culpa Metrorex nu o anulează pe cea a Astaldi.

Altă întrebare? :)
George
Membru Gold

Mesajde orex » Mar, 30 Iul 2019, 18:30

Vezi Domnu!
Cine pune la indoiala ca-i nu-i un contract ”beton” ca faimosul Bechtel, pe plaiuri mioritice, fara penalitati? Ar fi platit, in alta partea LUMII, pentru taraganarile astea de timp cu varf si indesat!
D-aia, in Romania de astazi, astia lucreaza la ”mica tacaneala” daca mi-e permis sa spun!
orex
Membru Bronze

Mesajde shoppy » Mie, 31 Iul 2019, 10:41

Curat Bechtel, daca esti prost sau vrei sa fii prostit, aia e, taci si inghiti, inutil sa faci teorii ca "stai domne ca oi fi eu prost da si ala nesimtit ca putea sa ma prosteasca doar asa, pe jumate, ca tot ii iesea pe plus, daia nu merge nimic in lumea asta ca toata lumea este rea si etc.".
28: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, FI, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SE, SW, TR, XK (București)
shoppy
Membru Silver

Mesajde Adrian Rosca » Mar, 06 Aug 2019, 22:29

ROGOP-ul Metrorex a fost in sfarsit actualizat: http://www.metrorex.ro/Resurse/Transpar ... stitii.pdf

De la inceputul anului Metrorex a platit catre Astaldi suma de 82,32 milioane lei, din care 132 mii lei lucrari facturate anul trecut, 53,17 milioane lucrari facturate in 2019, plus 29,02 milioane ca urmare a sentintei civile nr. 4306. Intr-adevar, nu exista facturi restante catre Astaldi, platile facandu-se de regula intr-un interval de sub 30 zile de la facturare.
Adrian Rosca
Membru Silver

Mesajde subway guru » Mar, 06 Aug 2019, 22:32

In Rogop nu apar decat facturile <acceptate> la plata, celelalte nu...
subway guru
Membru Silver

Mesajde survola » Mar, 06 Aug 2019, 23:01

Pentru sumele acestea „câștigate” în instanță se emite factură?
survola
Membru Silver

Mesajde Adrian Rosca » Mar, 06 Aug 2019, 23:11

Suma amintita de 29 milioane a fost facturata. In alta ordine de idei, va reamintesc ca bugetul alocat anul acesta acestui proiect este de 350 milioane lei, din care s-au platit de abia 82 milioane, cu tot cu claim, adica o executie la 7 luni de 23.4%. Mai mult, catre Alstom nu s-a efectuat pana acum nicio plata.
Adrian Rosca
Membru Silver

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Magistrala 5 de metrou Bucureşti - Discuţii, planuri, ştiri