Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX)

2309 posts, 771481 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 93 94 95 96 97 98 99  ... 165
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo stefan_br

Pista aia asfaltata vad ca e folosita pentru drifturi.  :think:

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Victor92

Putin important ... notabil e ca autobuzele au un loc asfaltat unde stationeaza.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo CiprianTRB

În urma cu o luna am trimis o solicitare la ADTPBI pentru înființarea unei noi stații pentru linia R430 sens "Pacii" între Stațiile Narciselor și Părăluțelor,pentru ca ar atrage mai mulți calatori.
Răspunsul celor de la ADTPBI:
PicsArt_07-25-02.52.06.png (571.17 KB; downloaded 2982 times)

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Dragos31

Cu cât se mărește durata cursei prin înființarea unei noi stații? 20 de secunde? :think:  :popa:

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Victor92

In completarea pozelor de duminica de la Islaz.

DSC_0125.JPG (205.21 KB; downloaded 2811 times)


4216 - Linia R452 - Islaz



 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo cosminduru

Ar trebui să facem o solicitare pentru ca autobuzele să nu mai oprească în stații decât dacă se solicită coborârea, prin apăsarea butoanelor "STOP" din interiorul salonului, sau dacă există călători în stație.
Așa este în toate țările civilizate și duratele curselor practic variază și acolo, șoferii având totuși bunul simț să nu devanseze graficul, ori staționând mai mult undeva ori mergând ceva mai încet (și sigur, economic)

Numai în România autobuzele fac toate stațiile și deschid și închid ușile aiurea în câmp, uzând și mecanismele ușilor, și degetele șoferului, și frânele și toate sistemele practic.
Măcar pe liniile regionale (unde îmi aduc aminte că erau totuși câteva stații "Facultativa")

Călătorii trebuie învățați cu un astfel de sistem, e aiurea să faci stații degeaba.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo cris_m

Daca ar exista si ar functiona perfect butoanele stop, ar fi ceva...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo GPS

Întâi să repare butoanele și după mai vedem.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo CiprianTRB

Din ce am văzut pana acum cel puțin la șoferii de la Militari, dacă nu sunt mai mult 15 calatori/autobuz și nu este nimeni în dreptul ușii , șoferii nu opresc pana călătorul nu se duce în dreptul ușii.Mai sunt cazuri seara cand șoferii opresc doar dacă se apasă STOP (astea sunt cazuri mai rare) sau sunt călători în stație.Totuși nu poți face asta pe orice linie regionala, de exemplu R434 între orele 21-22, e destul de aglomerat, cam 4/5, pentru ca atunci se întorc multe persoane de la munca,dar pe liniile mai puțin aglomerate ar fi buna aceasta idee.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Tom

Întâmplător chiar pe linia R434 am observat că procedează așa, când autobuzele sunt mai goale și nu sunt călători în stații sau la uși. Și pe R430 am văzut la unele stații.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo WT_fan06

Există excepții fericite pe fiecare linie. Eu acum puțin timp eram într-un 123 cu încă 3-4 oameni şi şoferul a depăşit un 104 ce efectua o stație în care nu era nimeni. Parcă eram în Anglia. Am rămas profund marcat de acest gest de ultra bun simț, eu fiind obişnuit ca şoferii să deschidă toate uşile la toate stațiile chiar dacă nu urcă sau coboară nimeni (legea lui Murphi pentru autobuzele cu AC). Pe Otokare chiar sunt încurajați să facă asta cu acel buton pentru deschisul tuturor uşilor. Îl folosesc abuziv de multe ori.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo CiprianTRB

Cum s-a ajuns ca ambele autobuze de pe R430 sa fie în același timp la capăt?
Este o linie cu interval de 30-35 min între autobuze...  :popa:
Unul  din ele acum ar trebui sa fie la Pacii...
Screenshot_20190726-164243_INFO_STB.png (335.79 KB; downloaded 3487 times)

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Citaro2037

Pe motiv de "Vineri".Iuliu Maniu super aglomerat si nu trebuie să alergi ca să recuperezi timpul.Nu  le face nimeni statuie.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Victor92

Aseara am fost intr-o plimbare la Piscu si am ramas uimit de cum au evoluat lucrurile de la prima mea vizita in sat din urma cu 5 luni.

Despre linia R444 (Piata Presei - DN1 - Ciolpani - Piscu) am povestit aici:

Partea I --->  viewtopic.php?f=228&t=3987&start=700#p302206
Partea a-II-a ---> viewtopic.php?f=228&t=3987&start=714#p302208

Tot Drumul Comunal 182 (DC 182) a fost asfaltat si s-au aplicat marcaje rezistente (si nu o vopsea care dupa prima ploaie se duce). De asemenea, s-au montat si corpuri de iluminat pe stalpi, ceea ce face ca ruta parcursa in Ciolpani si in Piscu pe Strazile Campului, Hanului si Olarilor sa fie net superioara multor zone din Capitala.

Mai ramane sa fie aplicate marcajele pe DC182 (portiunea dintre Casa de Cultura si DN1 - sens Bucuresti).

Lucrarile au inceput dupa 15 Martie si am atasat la sfarsitul lunii repsective cateva poze aici: viewtopic.php?f=228&t=3987&p=306963&hilit=r444#p306963

Iata cum se prezinta drumul la final de luna Iulie 2019.

DSC_0214.JPG (324.89 KB; downloaded 3247 times)


DSC_0215.JPG (318.83 KB; downloaded 3252 times)


Ciolpani - Piscu.jpg (89.85 KB; downloaded 3240 times)


4543 - Linia R444 - Piata Presei - 27 Iulie 2019





Piscu





4803 - Linia R444 - Piscu - 11 Mai 2019



 


Go to page:  1  ... 93 94 95 96 97 98 99  ... 165
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use