Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Șoseaua Giurgiului (Șura Mare - CFR Progresul) (Linia 7)

113 posts, 55181 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Soseaua Giurgiului (Sura Mare - CFR Progresul) (Linia 7) TibiV

Aha...
Am exagerat eu cu 2 neuroni la o singura persoana din PMB/STB....

Probabil cei 2 neuroni sunt impartiti democratic intre toti cei 57 de angajati ai DMCNANDFR (Directia Municipala Care Nu Are Nimic De-a Face cu Realitatea... :(  )

 


Re: Soseaua Giurgiului (Sura Mare - CFR Progresul) (Linia 7) Andrei98

Am mai zis cand s-a anuntat ca vor sa puna stalpisori ca e mai ieftin si mai sigur sa scoata dalele de beton si atat  :lol:

 


Re: Soseaua Giurgiului (Sura Mare - CFR Progresul) (Linia 7) punmeister

Aici merge, avand in vedere ca sina este cu canal (NP4aS) si nu CF (S49) cum e pe Progresului.

 


Re: Soseaua Giurgiului (Sura Mare - CFR Progresul) (Linia 7) dimitryyyy

Partea proasta e ca nu cred ca exista sistem de drenaj al apei , deci .....

 


Re: Soseaua Giurgiului (Sura Mare - CFR Progresul) (Linia 7) TibiV

Acum 2 seri, la ora 20.50...
































Poze de la Cimitirul Evreiesc pana la Sura Mare: https://imgur.com/a/pLty6Zf

 


Re: Soseaua Giurgiului (Sura Mare - CFR Progresul) (Linia 7) realistul

Acum scoteau cu un buldoexcavator bordurile de granit...Înaintau spre stația Bacovia. Noaptea ca hoții :)).

 


Re: Soseaua Giurgiului (Sura Mare - CFR Progresul) (Linia 7) Costin

Cel putin partea dinspre Eroii Revolutiei, PARE sa fie linie pe longrine cu spatiu pentru pamant vegetal (adica green track, d-ala adevarat). Ma insel?...

 


Re: Soseaua Giurgiului (Sura Mare - CFR Progresul) (Linia 7) TibiV

Imi pare rau, dar au modernizat linia cu mult inainte sa ma inscriu pe forum. Deci nu am fost prea atent atunci...  :oops:

 


Re: Soseaua Giurgiului (Sura Mare - CFR Progresul) (Linia 7) Costin

Nici nu exista forumul cand s-a modernizat strada :)

Drept referinta, asta e tehnologia la care ma refer:




De aici viewtopic.php?f=253&t=2907&start=56#p202058 (Pantelimon)

 


Re: Soseaua Giurgiului (Sura Mare - CFR Progresul) (Linia 7) TibiV

Stiu, ca la Iancului-Pantelimon eram deja pe forum.
Dar nu mai tin minte cum au facut pe Giurgiului...

 


Re: Soseaua Giurgiului (Sura Mare - CFR Progresul) (Linia 7) Andrei98

Pe Giurgiului este linie tip CF, adica cu traverse. Tin minte de cand eram mai mic ca o perioada scurta a apucat sa circule tramvaiele inainte sa puna dale de beton peste tot. Probabil peste traverse au pus un geotextil, pietrisul acela mai marunt si apoi dalele de beton. Oricum erau deja mancate pana la armaturi de la cati au facut poteca cu masinile pe ele...

 


Re: Soseaua Giurgiului (Sura Mare - CFR Progresul) (Linia 7) Costin

Este posibil. Cel putin teoretic, si eu stiu ca e toata tip CF, problema e ca pe nici unul dintre forumurile existente la momentul respectiv (2007 aproximativ) nu s-au postat poze relevante cu constructia, iar eu personal, la vremea respectiva, nu locuiam in zona, nici n-am vazut lucrarile, nici nu m-au interesat in mod deosebit...

Dar parca zicea cineva mai sus ca s-au folosit mai multe solutii constructive, de-aia am si presupus... asta bazat pe faptul ca sina are acele protectii pe laterale (in poza din Pantelimon sunt gramada in mijloc, inca nemontate), dar na, e doar o presupunere.

In fine, daca e linie CF, nici sa nu puna gazon, e o tampenie. Nu ca i-ar fi oprit asta pe Rahova sau Progresului... :roll:

 


Re: Soseaua Giurgiului (Sura Mare - CFR Progresul) (Linia 7) andrei11

Off topic.
Surprize / Surprize.
Când au inaugurat Pasajul Obor, de la Lizeanu la Ferdinand linia de tramvai ( actualmente 1 / 10, 34. 46 ) era prinsă cu dale de beton tip Cf ( ca în poza de mai jos ) ! Nimeni nu mai știe nimic. Peste traverse s-a pus piatră cubică.
7-20-2019 12-57-15 PM.jpg (61.52 KB; downloaded 4285 times)

Le-au scos când s-a construit metroul. Tunelul de metrou săpat cu scutul deformase rău de tot șinele tramvaiului, posibil și  toate țevile de sub pământ. Guru probabil știe mai multe.

 


Re: Soseaua Giurgiului (Sura Mare - CFR Progresul) (Linia 7) realistul

Se pare că vor înainta spre Piata Progresul.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421762 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use