MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Modernizarea stațiilor de metrou

1895 posts, 404323 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 119 120 121 122 123 124 125  ... 136
 
 

📖 Pagination options
Re: Modernizarea stațiilor de metrou survola

E clar, se depășește termenul de 10 iulie.

 


Re: Modernizarea stațiilor de metrou Adrian Rosca

Cam cu o luna. Oricum, termenul anuntat initial era nerealist.

 


Re: Modernizarea stațiilor de metrou Adrian Rosca

Metrorex pluseaza, termenele sunt din ce in ce mai stranse. Evident ca doar pe hartie.

05.07.2019
Metrorex anunta ca, in perioada 10 - 31 iulie 2019, accesul calatorilor in statia de metrou Izvor (accesul spre Splaiul Unirii) va fi inchis pentru realizarea lucrarilor de inlocuire a escalatorului si pentru refacerea acoperisului.

http://www.metrorex.ro/_read583-1

 


Re: Modernizarea stațiilor de metrou TibiV

21 de zile...

Astia se cred Superman...

 


Re: Modernizarea stațiilor de metrou Adrian Rosca

La Izvor au terminat de demontat copertina. La Timpuri Noi practic nu e niciun progres fata de ce se vede in poza din 05 iulie.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea stațiilor de metrou sab

Dureaza mai mult sa inlocuiesti copertina veche de la Timpuri Noi fata de una mult mai recenta la Izvor ;) . Pana la urma la Izvor copertina este montata dupa 1989, nu ?

 


Re: Modernizarea stațiilor de metrou subway guru

Copertina de la Izvor e din programul lifturi si escalatoare.

 


Re: Modernizarea stațiilor de metrou Cristy

Se doreste inlocuirea plafonului in statia Stefan cel Mare. A fost publicat un anunt de participare simplificat in acest sens in SEAP.
Lucrari de inlocuire si completare a plafonului fals din statia Stefan cel Mare – nivel peron, cale de rulare si acces cap Y
Termen de executie: 90 de zile lucratoare de la data predarii amplasamentului.
Ofertele pot fi depuse pana pe 7 august.
Au nevoie de multi litrii de materiale:
stefan cel mare.PNG (183.91 KB; downloaded 3170 times)

Caiet de sarcini_Lucrari de inlocuire si completare plafon Stefan cel Mare.PDF
Caiet de sarcini_Lucrari de inlocuire si completare plafon Stefan cel Mare.PDF (5.25 MB; downloaded 137 times)

 


Re: Modernizarea stațiilor de metrou thor5

:lol:  :lol: Nu exista profil cornier T !! Profilele cornier nu pot fi decat in forma de L. Cu aripi (/laturi) egale sau inegale. Se numeste profil cornier ca vine din limba engleza (sau franceza, nu mai stiu) : corner - cornier. Adica un profil care se pune pe muchia "de colt" a unui element sau a unui ansamblu de elemente, cu rol de protectie. Cam ca (scuzati cacofonia) bara de protectie de la automobile.
Se poate obtine un profil compus cu sectiune in forma de T prin alipirea "spate in spate" a 2 profile CORNIER de tip L. Si chiar si asa, profilul compus rezultat tot nu este un profil cornier. Pentru simplul fapt ca nu poate indeplini rolul de protectie a unei muchii de colt.

P.S. Greselile gramaticale sau cele tehnice mi se par totusi cele mai mici probleme din acel text. Toate acele numere (cantitati de lucrari) sunt super rotunjite si super dubioase. Parca au fost masurate ochimetric. Si cu un factor de imprecizie de 500%. Pot sa pun pariu ca sunt exact cantitatile de lucrari originale, adica alea de cand s-a construit statia. Pai cine era prost sa le mai masoare inca o data? Ca tovarasii brigadieri de pe vremea lui Ceausescu masurau totul cu precizie nemteasca. Si nimeni nu fura nimic (prin adaos la cantitati), ca toate erau "ale poporului", si doar poporul nu putea sa fure de la el insusi, nu-i asa?

P.P.S. "Lucrari de inlocuire si completare a tavanului fals..."  :rofl: Adica, dupa ce il inlocuiesc il mai si completeaza ? Era dezcompletat si il carpesc din loc in loc ? Dupa ce l-au inlocuit sau inainte ? Curat Caragiale, coane cititorule ! Cred ca au vrut sa spuna "inlocuire si extindere" a tavanului fals. Deh ... limba romana ... prea multe cuvinte ... prea multe nuante...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea stațiilor de metrou sab

La Basarab era inchisa si scara rulanta de pe peronul catre GdN.
Probabil urmeaza sa fie inlocuita si aceasta.

 


Re: Modernizarea stațiilor de metrou andrei11

Mă înșel eu sau s-au înlocuit ambele acum vreo 2- 3 ani ?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea stațiilor de metrou sab

Nu, cred ca ambele scari de la peron dateaza de la inaugurarea M4.
Vechi ar mai fi si scarile de la Gorjului (jumatatea veche a statiei, de prin 1994), cel putin cea de la gura de iesire care da spre piata (aceea construita dupa inaugurare, cand si-au dat seama ca au gresit facand doar o iesire la mijloc) este vai de ea. Nici cele rosii de la peron nu imi aduc aminte sa fi fost schimbate si se strica des.

 


Re: Modernizarea stațiilor de metrou andrei11

Parcă scările rulante s-au montat mult mai târziu decât inaugurarea stației...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea stațiilor de metrou sab

Posibil, dar nu s-au schimbat recent.

 


Go to page:  1  ... 119 120 121 122 123 124 125  ... 136
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419386 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use