MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 395856 views
 
Go to page:  1  ... 110 111 112 113 114 115 116  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces satanistu

Carduri pe cand? Deja m-am plictisit sa mi se demagnetizeze abonamentul si sa il rog pe nenea paznic sa-mi deschida si mie.. iar in cazul in care nenea paznic nu e, trebuie sa trag de porti ca sa intru. Penibil.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Puss in Boots

Nu trage de porti, intra cu cineva sau vb cu casiera, are ea un buton (de obicei) pentru poarta mare. Si 2. Ti s-a demagnetizat sau ti l-a bulit o poarta? La pct  2 am deja experienta, ma duc la porti cu o rugaciune iar la statiile unde merg rar spre f rar merg cu doua rugaciuni.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

satanistu wrote:
Deja m-am plictisit sa mi se demagnetizeze abonamentul...

Mie nu mi s-a intamplat niciodata ...

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

Eu am prins vreo 3 cartele cu probleme. La ultima am făcut vreo 17 călătorii ( cu o  cartelă de 10 călătorii ). După a treia călătorie s-a stricat și 7 călătorii le-am făcut cu ajutorul pixului tantii de la acces care tot scădea o călătorie. De menționat că de fiecare dată încercam să intru normal, ca tot omul, dar îmi dădea eroare. Când să se termine cartela și-a revenit și am început să intru cum se intră. În asamblu m-am declarat mulțumit, cu acea cartelă am făcut 16 - 17 călătorii.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

Puss in Boots wrote:
Nu trage de porti, intra cu cineva sau vb cu casiera, are ea un buton (de obicei) pentru poarta mare. Si 2. Ti s-a demagnetizat sau ti l-a bulit o poarta? La pct  2 am deja experienta, ma duc la porti cu o rugaciune iar la statiile unde merg rar spre f rar merg cu doua rugaciuni.

Recomand Busuioc 3000 .

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Puss in Boots

:bere:  :rofl:

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces cris_m

N-am patit niciodata sa mi se demagnetizeze cartela/abonamentul in atatia ani. Nu stiu cum va iese schema, dar nu vreau sa aflu oricum  :lol:

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces essco

Azi am intrat in plin intr-o poarta de iesire de la Titan care n-a vrut sa se deschida. Daca aveam viteza mare o rupeam.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Puss in Boots

cris_m wrote:
N-am patit niciodata sa mi se demagnetizeze cartela/abonamentul in atatia ani. Nu stiu cum va iese schema, dar nu vreau sa aflu oricum  :lol:


Nici mie. De cand cu portile noi sunt cam 4 ocaziile cand mi s-au busit abonamentele. Mi le-au stricat portile, nu demagnetizarea. In cazul meu, cel putin. Tine de "noroc".

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces satanistu

Nu-mi explic nici eu cum se intampla. Nu stiu daca o poarta mi-l buleste sau daca se demagnetizeaza. Uneori se intampla sa nu fie casierita acolo si nici paznicul, mai rar recunosc, dar se intampla. Nu trag ca animalul de porti, eventual pun mana pe senzorul de iesire ca sa se deschida poarta sa intru....

Si mai nasol e cand ma grabesc si aud cum intra metrou in statie... pana gasesc paznicul/casierita, pana se uita pe cartela sa vada daca mai e valabila, pana imi deschide, pana cobor.. am pierdut metroul.

Mesajul de pe poarta cand bag cartela e : Operator invalid, cu rosu...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

Nu vreau sa te dezamagesc, dar nici cardurile nu sunt scutite de astfel de "probleme". Dar ele constituie exceptii in cazul ambelor tipuri de titluri de calatorie.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

Asta că auzi tu metroul intrând în stație ține pe bune de statistică și pe nebune vrei să impresionezi cititorii. Evident că și dacă ai avea o cartelă validă o să pierzi câteodată metroul "la mustață".

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

cris_m wrote:
N-am patit niciodata sa mi se demagnetizeze cartela/abonamentul in atatia ani. Nu stiu cum va iese schema, dar nu vreau sa aflu oricum  :lol:


Eh, vrei nu vrei, azi o sa afli care e "schema":   :yes:

In principiu sint 2 factori/cauze:
1) calitatea proasta a cartelelor magnetice
2) uzura pronuntata a capetelor din reader-ul magnetic.

"Schema" decurge cam asa:
1) Calatorul introduce cartela care e CITITA CORECT.
2) Validatorul prelucreaza datele de pe cartela.
   Pina aici totul ok.  ;)
3) Urmeaza scrierea datelor pe cartela (se actualizeaza de ex. timestamp-ul).
   Si aici apare problema: reader-ul magnetic NU reuseste sa SCRIE PE CARTELA (face citeva incercari). :?
4) Se deschide poarta - presupunem ca titlul de calatorie era valid. :applause:
5) Dar surpriza va aparea la URMATOAREA  incercare de acces... cardul fiind bulit, CITIREA VA ESUA, poarta va da un mesaj de eroare si - evident - NU se va deschide! :headbash:

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces misterr

În primul rînd aici e o fractură logică.
Un reader nu va putea scrie niciodată pe o cartelă, oricîte retry-uri ar face.
Scrierea o va face doar un writer.

Dar să zicem că acolo există și un writer. În cazul ăsta problema e la soft (softul este scris greșit).
Dacă writer-ul face mai multe retry-uri ca să scrie, înseamnă că scrierea se face cu verificare (după scriere verifică dacă se poate citi ce a scris).
Dacă după numărul prestabilit de cicluri write / read dă eroare, poarta nu are de ce să se deschidă. Softul trebuie doar să afișeze un mesaj: „Write error - please replace card” (iar datele citite inițial de pe card să fie stocate pentru a putea fi rescrise pe noul card blank, luat de la casă).
Sau, de fapt, pentru asemenea situații, în validator ar trebui să existe un stoc de carduri blank, iar cardul defect să fie reținut în validator și substituit cu unul bun (după transferul datelor de pe cel prost pe cel bun). Cineva (casiera) trebuie să treacă din cînd în cînd pe la validatoare să umple magazia cu carduri blank și să golească magazia cu carduri defecte (stocurile de carduri bune / proaste din validatoare să fie semnalizate la casă).
Dacă procentul de carduri substituite e mare, se schimbă furnizorul de carduri.

 


Go to page:  1  ... 110 111 112 113 114 115 116  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use