Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Achiziții de autobuze hibrid în perioada 2018-2022

181 posts, 67038 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 Utilizator anonim

Le vor cere mult mai repede, probabil in 2-3 luni vin.

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 punmeister

Pai tocmai, ei la Mannheim se pot mobiliza repede odata ce PMB da unda verde.

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 Razvan021

S-a terminat evaluarea tehnica.E mult mai rapida licitatia asta decat celelalte ale PMB, probabil e concurenta care oras aduca primele hibride :lol: .

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 punmeister

Eu cred ca blonda vrea neaparat cheia de Mercedes pana la bilantul de trei ani :ugeek:

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 Linia143

Care sunt pasii urmatori acum? Si cam in cat timp o sa le vedem la traseu?

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 punmeister

In mod normal daca au terminat cu evaluarea tehnica, ar trebui ca la final de luna sau cel tarziu la inceput de iulie sa semneze contractul.
Cat despre livrari, fiind vorba de Mercedes, se vor mobiliza repede la Mannheim.

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 Albert

Fiind un singur ofertant, banuiesc ca evaluarea financiara ar trebui sa fie doar o formalitate. Teoretic, fiind singuri ar trebui sa primească 100 de puncte la evaluarea financiară.

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 orex

Nu poti fi sigur de acest aspect, decat daca oferta se incadreaza, d.p.v. financiar, in valoarea estimata de autoritatea contractanta, Altfel nu poti concluziona!
Sa speram ca, totusi, c/v financiara a ofertei este in parametrii scontati, ca altfel, in acest caz, procedura de achizitii va fi anulata, ceea ce nu-i de dorit   ;)
Asa cum prevedeam in mai nu ar avea de ce, avand in vedere ca-i o singura oferta, sa dureze evaluarea mai mult de o luna. Ecartul a fost depasit cu putin!  Let's go Citaro Hybrid :)

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 orex

Ce o dura atat evaluarea financiara, ca asa cum am identificat pe un site una bucata de autobuz Hybrid, din gama Citaro, e 270.000E (https://www.busandcoachbuyer.com/merced ... ro-hybrid/). Raportat la valoarea totala estimata a achizitiei (195.487.890,00 RON), contravaloarea, per unitate de produs, ar fi undeva la 1.282.500 RON (1E=4,75RON), ceea ce ar reprezenta 85% din aceasta. E spatiu suficient de manevra pentru MB, pentru ca sa-si fi integrat costurile adiacente, ce trebuie suportate pentru full-warranty , cu cel mult 46.000 E per unitatea de produs? Cred ca si-au facut toate calculele sa nu piarda aceasta licitatie! :think:

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 punmeister

Ala este pretul net pentru un autobuz. Aici pretul este influentat atat de cei 8 ani full-warranty (motiv pentru care doar MB a depus oferta) cat si de comanda bulk.

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 Albert

Sa speram totuși ca se misca cât de cât repede...

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 punmeister

Evaluarea financiara daca vor o pot face repede, ce va dura mai mult este perioada legala de 10 zile pana la semnarea contractului.

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 orex

Credeam ca ai sesizat din postare ca imi inchipui, dar nu cred ca garantia ”full standard” e mai mica de 4 ani sau 240.000km!

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 Albert

Garanție full cu tot cu consumabile 4 ani si încă 4 ani de garanție “non full” fara consumabile. Eu unul nu sunt de acord cu aceasta abordare a PMB. Recunosc ca la cum arată garajele in momentul de fata e absolut necesar, dar nu ai nevoie de garanție de 8 ani de zile dacă ai garajele/depourile puse la punct si stocuri de piese in magazii. La cât de mare e STB, ar fi nevoie si de un depozit central de piese. E vorba de dezvoltare durabilă... Garanția aia de 8 ani o mănânci, in timp ce cu niște garaje/service-uri reabilitate rămâi pentru mai mult timp.

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420540 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use