Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

Discuţii generale, planuri, ştiri şi noutăţi despre lucrările şi proiectul M5

Re: Discutii - Lucrari statia Romancierilor

Mesajde helixdq » Joi, 13 Iun 2019, 12:52

Nu mi se pare asa de grav daca ar ramane troleibuzele unde sunt, si de exemplu 168, 268 si-ar muta traseul pe Valea Ialomitei (presupun ca 668 dispare cand apare metroul). Combinat merg destul de bine pana spre Cismigiu.
La cat a durat mutarea "temporara" a troleibuzelor oamenii s-au obisnuit cu rutele noi.

Cat despre tren, cine pleaca din Bucuresti cu trenul si da 50 lei pe bilet va da cativa lei pe o cartela de metrou sa ajunga la timp, chiar nu vad rostul unui autobuz.
helixdq

Mesajde aztec » Joi, 13 Iun 2019, 14:34

Cum Militari are si metrou, si autobuze si troleu si functioneaza foarte bine, nu vad problema sa coexiste si in DT.
Bine...eu as inlocui in multe locuri autobuzele chiar si euro 6 cu trolee, dar nu se face asta la noi ..si autobuze electrice cu randamentul unui troleu....mai peste ani.
aztec
Membru Silver

Mesajde orex » Joi, 13 Iun 2019, 16:42

Trebuie sa fiti de acord ca atat autobuzele cat si troleibuzele circula pe aceleasi drumuri tixite de vehicule, deci singurele doua alternative, ramase viabile, pentru a cincea metropola din lume cu cel mai congestionat trafic (sursa https://www.economica.net/bucure-ti-ora ... 46401.html potrivit Tom Tom) sunt tramvaiele de mare capacitate, cu 3-6 module (cu trasee separate fizic de traficul celorlalte vehicule, acolo unde se poate), respectiv mult ravnitul metrou. Cand se vor concretiza M4 (ramura sud), M5 (Eroilor-Pantelimon), M6, M7 si M8 (semiinel sud), altfel va sta treaba in Bucuresti dar...va mai curge multa apa pe Dambovita si, din pacate, n-as crede ca vom mai fi contemporani cu acele vremuri multi dintre noi, in ritmul in care sunt edificate asemenea obiective de investitii. :(
PS
Dupa aceea si doar dupa crearea unor park& ride-uri, in principal, la intrarile in capitala, se pot institui taxe pentru a accede sau tranzita anumite zone, din capitala, pentru descurajarea traficului auto. Atunci vor putea si autobuzele, respectiv troleibuzele sa-si atinga menirea si vom circula ca la Munchen...asa cum se misca pe traseu Sileo S18. :)
orex
Membru Bronze

Mesajde Costin » Joi, 13 Iun 2019, 18:15

Noi am mai discutat despre troleibuz acolo si am concluzionat ca nu e nevoie, va rog folositi functia de cautare a forumului si veti gasi dezbateri intregi. Nu mai are rost sa reluam acum.

Zic doar atat: nu comparati cu nici o alta zona din Bucuresti unde metroul "coexista" cu altceva. Cat de rare sunt statiile acolo si cat de dese in DT?
Costin
Site Admin

Mesajde orex » Joi, 13 Iun 2019, 21:02

Costin, chiar daca nu faci parte din concitadinii crescuti, scoliti, in Dr. Taberei, nu pot decat sa fiu de acord cu TINE! Mobilitatea urbana actuala trebuie inteleasa corespunzator!
orex
Membru Bronze

Mesajde catalinp » Vin, 14 Iun 2019, 09:22

helixdq scrie:Nu mi se pare asa de grav daca ar ramane troleibuzele unde sunt, si de exemplu 168, 268 si-ar muta traseul pe Valea Ialomitei (presupun ca 668 dispare cand apare metroul). Combinat merg destul de bine pana spre Cismigiu.
La cat a durat mutarea "temporara" a troleibuzelor oamenii s-au obisnuit cu rutele noi.

Cat despre tren, cine pleaca din Bucuresti cu trenul si da 50 lei pe bilet va da cativa lei pe o cartela de metrou sa ajunga la timp, chiar nu vad rostul unui autobuz.

Sa dispara 668? :)) Banuiesc ca tu nu prea mergi cu autobuzele intre Valea Ialomitei si piata Moghioros(si retur), ca daca ai fi mers si ai fi vazut cat se asteapta ai fi zis sa mai bage, nu sa dispara! Repet...majoritatea care vor merge 2-3 statii nu vor lua metroul in proportie foarte mare ! Pensionarii care merg la piata nu vor lua metroul, cei care vin cu 41 dinspre Piata Presei vor lua metroul de la Moghioros pana la Romancierilor? Clar nu, vor sta sa astepte 168,sau 268. Ca na....668 a disparut, care vor fi pline si uite asa vreo 10 minute in statie ! La concluzia ca nu e nevoie de troleibuze, sau ca sunt prea multe masini...ajung doar cei care nu stau in zona , sau care nu au stat niciodata 10 min sa astepte pe la ora 12 ziua ! Am terminat...scuze pt offtopic!
catalinp

Mesajde BogdanPetrini » Vin, 14 Iun 2019, 10:13

Uitați faptul că metroul îi va prelua cel puțin pe călătorii "long-distance" și așa autobuzele se vor mai elibera. Într-un procent mai mic metroul poate să-l degreveze puțin și pe 41 și aici mă refer la cei care stau în DT, dar iau metroul de la Crângași.
Ca timp de așteptare 10 minute în afara orelor de vârf e un interval decent, chiar standard prin multe locuri.

Îmi cer scuze că am continuat off-topic-ul, dar nu am știut exact unde să mă mut cu discuția.
Linka 1: Sídliště Petřiný - Vozovna Střešovice - Hradčanská - Strossmayerovo Náměstí - Palmovka - Ohrada - Spojovací
Linka 2: Sídliště Petřiný - Vozovna Střešovice - Hradčanská - Staroměstská - Národní Třída - Výtoň - Nádraží Braník
Linka 101: Krajský Nemocnice - Severní Restaurace - Centralní Trh - Jižní Nádraží
Linka 102: Krajský Nemocnice - Severní Restaurace - Sídliště Červený Vrch - Západní Nádraží
BogdanPetrini

Mesajde orex » Vin, 14 Iun 2019, 17:50

Din pacate metroul nu va oferi fluidizarea traficului in Dr. Taberei, decat cand se vor impune restrictii in Bucuresti (ma refer la circulatia potrivit normei de poluare), concomitent cu crearea unor P&R la capetele magistralelor (la R.D. imposibil!). Pana nu vor fi intelese aceste aspecte de catre conducatorii urbei, care se bat cu caramida in piept cu privire la mobilitatea urbana, nu vom avea un trafic teran aerisit!
orex
Membru Bronze

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

Mesajde satanistu » Vin, 14 Iun 2019, 19:02

Sodulescu vad ca iarasi a comentat cum ca se termina metroul in Decembrie 2019, acum si-a pus si functia in joc. Teoretic vorbind, exista vreo sansa? Cei priceputi pe aici puteti sa spuneti in ce masura se poate da drumul la metrou atunci? Si cu ce sacrificii?
satanistu
Membru Bronze

Mesajde orex » Vin, 14 Iun 2019, 19:46

Sacrificii, niciunul! Si, da se poate inaugura M5.1 doar daca ALSTOM a garantat ca DA! Totusi, si nu sunt din tabara PRO Sodolescu, cred ca a primit ceva garantii din partea antreprenorui ca se poate ca altfel s-ar fi hazardat inutil! Fie vorba intre noi, daca se ”lucreaza” 24/24 e posibil acest termen, daca exista interes!
Vom trai si vom vedea! :yes:
orex
Membru Bronze

Mesajde satanistu » Vin, 14 Iun 2019, 20:13

Asta ma gandeam si eu, ca se bazeaza pe ceva, avand in vedere ca tot o bate pe asta cu Decembrie 2019.

Cand vorbeam de sacrificii ma gandeam la faptul ca pot reveni ramele IVA pe M3, sau ca unele accese nu vor fi deschise (in special la Raul Doamnei si Parc DTR)
satanistu
Membru Bronze

Mesajde orex » Vin, 14 Iun 2019, 20:56

Cu privire la rame...din cate s-a evocat pe aici si pe...dincolo sunt 13 Bombardier, din flota actuala. Asa sa fie...”scamatoria” fara compromisuri! ;)
Cat privesc accesurile, astea edificate in prezent sunt suficiente, celelalte, in extenso, sunt ”adiacente”, fezabile si ulterior darii in folosinta a M5.1!
orex
Membru Bronze

Mesajde satanistu » Vin, 14 Iun 2019, 21:19

Daca nu au presiune pe ei sa termine toate accesele înainte sa dea drumul la metrou, acele accese pot avea soarta acceselor de la Tineretului.... iar acel "ulterior darii in folosinta a M5.1" poate ajunge "ulterior in deceniile următoare"....

Modelul : "lasa ca merge si asa" e adoptat la scara larga in RO, din pacate. :(

Apropo, a ramas data de 1 iulie pt inchiderea 41'ului?
satanistu
Membru Bronze

Mesajde orex » Sâm, 15 Iun 2019, 13:18

O sa vedem noi vara ”torida”, din toate p.d.v., in Dr. Taberei! Poate, pana-n toamna se termina ”comicaria” asta. Un alt scenariu va fi sumbru!
orex
Membru Bronze

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Magistrala 5 de metrou Bucureşti - Discuţii, planuri, ştiri