Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX)

2309 posts, 769780 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 89 90 91 92 93 94 95  ... 165
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo barbuandrei

Complet de acord cu @Albert. Sa plateasca intreaga suma, iar dupa aia sa aibe pretentii. Pe langa asta, sunt comune in jurul Bucureștiului ce au drumuri ca dupa razboi. Nu este normal sa trimiți E4 acolo.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Albert

Poate unii o iau in nume de rau, dar eu chiar nu înțeleg de ce trebuie PMB sa subvenționeze si călătoria celor din Ilfov...

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo cris_m

In mod normal, ar trebui repartizate in mod egal si intercalat. Eu daca as fi sef de garaj, asa as proceda.

Sper ca realizati ca discutiile astea cu cine si ce merita nu vor* duce nicaieri, da?
_______________
*Greseala semnalata de colegul Andrei98 caruia ii multumesc pe aceasta cale!

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Albert

@cris_m, dacă e sa o luam asa, nicio discuție de aici nu duce nicăieri. Si asta pentru ca nu suntem noi in măsura sa schimbam lucurile. Tot ce putem sa facem e sa dezbatem, sa discutam si sa ne expunem punctele de vedere.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Robert24

Dezbateti, dar va rog, pastrati un ton civilizat si nu aduceti acuze nefondate!

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Valentin

Un aspect pe care as vrea sa-l subliniez fara sa tin partea cuiva, dar autobuzele cu aer conditionat fie E3,E4 au fost cumparate de PMB pentru Bucuresti si atunci nu existau regionale , ele ar trebui amortizate total in oras, pentru asta au fost cumparate. Faptul ca au fost introduse regionale, e un lucru bun, dar mai trebuie sa asteptam pana Otokarele vor ajunge pe regionale (fiind inlocuite de alte autobuze noi) sau poate chiar CJ IF sa vina sa cumpere autobuze pe fonduri europene (poate?)..

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo cris_m

Albert, absolut de acord cu ce zici, dar nu v-am interzis sa dezbateti. Ideea e ca fiecare considera ca el are dreptatea absoluta intr-un fel sau altul prin ceea ce sustine(personal asta imi dau impresia aceste discutii) si pot aparea destul de usor atacuri la persoana, in incercarea de a convinge pe celalalt ca el are dreptate. Discutia asta am avut-o si cu niste prieteni in weekend, cand s-a lasat cu cearta intre cativa. Sa nu uitam ca toata lumea are dreptate, pana la urma si ca fiecare este liber sa creada ce doreste.

Revenind la ce spuneam eu mai sus, asa s-ar impaca si capra si varza, ca sa zic asa  :)

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo punmeister

Valentin wrote:
Un aspect pe care as vrea sa-l subliniez fara sa tin partea cuiva, dar autobuzele cu aer conditionat fie E3,E4 au fost cumparate de PMB pentru Bucuresti si atunci nu existau regionale , ele ar trebui amortizate total in oras, pentru asta au fost cumparate. Faptul ca au fost introduse regionale, e un lucru bun, dar mai trebuie sa asteptam pana Otokarele vor ajunge pe regionale (fiind inlocuite de alte autobuze noi) sau poate chiar CJ IF sa vina sa cumpere autobuze pe fonduri europene (poate?)..

Acum se folosesc Citaro pentru a scapa cat mai repede de rutele operate de dubari, ca in mod normal TOATE liniile regio ar trebui scoase la licitatie de catre ADTPBI. Licitatie la care poate sa ia STB un lot de linii, un operator privat ca Arriva un alt lot samd.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Robert24

Corect ar fi sa se faca licitatii pentru fiecare pachet de linii regionale, cu conditii egale pentru fiecare participant, iar daca STB va castiga unele pachete, atunci sa se conformeze cerintelor!
Pana atunci, STB poate sa trimita pe aceste linii ce vrea!

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Beaver_27

În primul rând, unele orașe din Ilfov plătesc costul de operare,din ce citisem o parte din costul de operare vine de la primăria orașului/comunei respective și restul de la validări. Nu neg posibilitatea subvenției PMB, dar să nu uitam că cei din Ilfov ce folosesc STB, cel mai probabil învață/muncesc în București adică bagă bani în economia orașului/învață și o să muncească în el (cel mai probabil).
Eu tot cred că trebuie să ne gândim la zona București-Ilfov (măcar în interiorul A0) ca o singură entitate.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo dany

Bucuresti si Ilfov= unul si acelasi lucru, asta trebuie sa intelegem noi. Bucuresti fara Ilfov nu se poate cum nici Ilfov fara Bucuresti nu se poate. Din punctul meu de vedere capitala Romaniei ar trebui sa isi extinda teritoriul pe tot ce inseamna Ilfov si atunci am avea un tot unitar. Referitor la ce am citit anterior, PMB nu plateste subventie pentru transportul din Ilfov, in Ilfov cei ce platesc acest beneficiu sunt calatorii, CJ Ilfov si consiliile locale. Referitor la ce inseamna STB pentru Bucuresti, de ce sa nu extindem liniile de STB in Ilfov? Ce ar avea liniile urbane extinse in Ilfov? In loc sa gandim catre dezvoltarea zonei noi ne gandim la stagnarea dezvoltarii acesteia....

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo demetrius22

Eu zic că drumurile din Ilfov sunt mult mai bune decât multe străzi din București.
Așteptăm reabilitarea DJ101.
Ilfovenii doar locuiesc in judet, însă locurile de munca în București, taxe, etc.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Dragos31

Se  pare ca cei de la Militari au repartizat ieri si Euro 4 pe liniile regionale, chiar daca initial am zis ca in R434 nu au fost, la schimbul 2 a aparut unul si pe acest traseu, iar pe R430, R431, R432 si R433 se circula alternativ Euro 3/Euro 4. Personal, cat am stat la Pacii, asta am remarcat.

Si, chiar daca nu despre asta voiam sa vorbesc in acest mesaj, am mai remarcat o problema la capatul de pe Str. Valea Cascadelor: spatiul insuficient pentru stationarea autobuzelor liniilor R429, R430, R431, R432 si R433 din cauza masinilor parcate, in unele cazuri ajungandu-se ca autobuzele sa stationeze pe Bd. Preciziei (in fata Autobazei Militari), sau chiar pe banda 2, lasand circulatiei rutiere doar o banda pe sensul de mers catre Bd. Timisoara...





Si cateva autobuze din zona, "incercand" sa stationeze... cumva...  :roll:

4443 - Linia R432 - Pacii/Str. Valea Cascadelor - 12 Iunie 2019





4655 - Linia R431 - Pacii/Bd. Preciziei - 12 Iunie 2019





4760 - Linia R430 - Pacii/Str. Valea Cascadelor - 12 Iunie 2019



 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo CiprianTRB

Aveți idee când se vor mai înființa linii regionale? Ma refer la ceilalți operatori, nu la STB.

 


Go to page:  1  ... 89 90 91 92 93 94 95  ... 165
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420556 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use