MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Acces nou la statia Tineretului (nord)

1063 posts, 282645 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 69 70 71 72 73 74 75 76
 
 

📖 Pagination options
Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) realistul

Sunt curios daca vor fi folosite. Nu știu dacă se putea, dar un acces la intrare in parc ori in acea zona era ideal.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) Adrian Rosca

Vise taica.  :mrgreen:

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) Un cylon

Am folosit noul acces  şi ieri şi azi. Nu am fost singurul, de fiecare dată am văzut în jur câţiva oameni.
Desigur că încă nu e aglomerat precum celelalt capăt al staţiei, dar abia s-a deschis şi sunt şi închise şcolile.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) misterr

Am verificat astăzi accesul.

1. Culoarul subteran de sub bulevard poate fi folosit ca pasaj pietonal pentru subtraversarea bulevardului (gen PP4 de la Sudului), doar că pe lift e lipit un bilet: „Ascensorul poate fi folosit doar între orele 5:30 ÷ 22:15” (oricum lift e doar pe o parte a bulevardului, deci trecerea e semi-compatibilă pentru persoane cu dizabilități), iar grilajele metalice de la nivelul străzii nu știu dacă sînt deschise noaptea.
2. La nivelul vestibulului există toalete, care pot fi folosite fără a valida (sînt dincoace de turnicheți)
3. Nu poate fi traversată stația dintr-un capăt în altul pe la nivelul balcoanelor (fără a valida). Acestea există pe ambele laturi ale stației dar traseul nu e deschis publicului (sînt spații tehnice).

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) GPS

Păi toate toaletele (la stațiile care au) sunt înainte de porți/turnichete.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) andrei11

La Victoriei de exemplu nu...La Timpuri Noi ( și probabil și la Semănătoarea / Grozăvești - pentru că sunt stații gemene) - toaletele  originale  ( cele de la inaugurare ) erau după turnichete...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) sab

Pana la urma este normal. Metroul nu este toaleta publica.
misterr wrote:
1. Culoarul subteran de sub bulevard poate fi folosit ca pasaj pietonal pentru subtraversarea bulevardului (gen PP4 de la Sudului), doar că pe lift e lipit un bilet: „Ascensorul poate fi folosit doar între orele 5:30 ÷ 22:15” (oricum lift e doar pe o parte a bulevardului, deci trecerea e semi-compatibilă pentru persoane cu dizabilități), iar grilajele metalice de la nivelul străzii nu știu dacă sînt deschise noaptea.
...
3. Nu poate fi traversată stația dintr-un capăt în altul pe la nivelul balcoanelor (fără a valida). Acestea există pe ambele laturi ale stației dar traseul nu e deschis publicului (sînt spații tehnice).

1. Niciun culoar subteran nu este gandit pentru a fi folosit la subtraversarea bulevardelor de catre persoanele cu dizabilitati. Accesul si liftul sunt strict lucrarea Metrorex, ca atare functioneaza intre anumite ore si sunt destinat accesului in metrou.
2.In afara de statiile de pe primul tronson al M1  nu mai exista alte statii care sa poata fi parcurse dintr-un capat in altul prin subteran. Nu acesta este scopul lor. La M1 au fost alte criterii care au condus la respectivele "balcoane", criterii care nu au mai contat ulterior.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) icee

#romaniaorassmart  #astaetotceamdezis

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) andrei11

:?:   . Mai ales pentru #.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) icee

Sunt sigur ca ai inteles  :bere:

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) subway guru

Adrian Rosca wrote:
Urat cu spume ansamblul grinda-stalp de langa lift. Sunt curios daca era existent, sau e o adaugire recenta. Inclin sa cred ca l-au facut acum, intrucat pare o improvizatie.

Liftul ala a pus o gramada de probleme grele structurale...

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) thor5

Puss in Boots wrote:
Cine mai face 2 guri de metrou in 7 ani? Succes al Romaniei.

Daca imi aduc bine aminte constructia la Casa Poporului (actual Parlamentul Romaniei) a inceput in 1984 si s-a terminat in 1990. Circa 6 ani. Dar ce sa faci? 2 guri de metrou sunt mult mai complicate decat a 2-a cladire din lume (ca marime).
Mi-era frica ca vor termina metroul din Drumul Taberei inaintea acestor guri de acces ! Au ratat la "mustata".

"Tema de proiectare"? "Emitere comanda de proiectare" ? "Intocmire proiect"? etc. E absolut halucinant !!! Acest acces a fost complet proiectat si partial construit odata cu magistrala 2 !! Tot ce mai aveau de facut era sa sparga trotuarul, sa faca pilotii secanti, peretii mulati si scarile de acces din vestibul pana la suprafata. Conform proiectului original, eventual revizuit conform standardelor in vigoare. Peste 3 ani de zile de la "tema de proiectare" pana la lansarea licitatiei. :shock: In 3 ani de zile (sau mai putin) s-a proiectat TOATA reteaua de metrou din Drumul Taberei.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) ByOnu

Au izbucnit locuitorii blocului ala ca le-au fost luate "zeci" de locuri de parcare, ca e galagie si ca nu erau utile aceste guri. :headbash:

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) zapacitu

Ce bine ca aveau cu totii biciclete - nu de alta dar nu incapeau legal mai mult de patru masini in zona gurilor de metrou. Si in plus, posesia unui autovehicul e optionala iar parcatul "la scara" e limitat la locurile de parcare existente. De unde asteptarea sa parchezi permanent la botu calului? In alte tari sunt oamenii incantati daca pot inchiria un loc de parcare la 5 minute de mers de casa.

Oricum, ce-i facut nu se demoleaza iar aici alta solutie nu exista, mai ales ca fusese deja construit vestibulul.

 


Go to page:  1  ... 69 70 71 72 73 74 75 76
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419381 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use