Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Iluminat public

1103 posts, 235330 views
 
Go to page:  1  ... 56 57 58 59 60 61 62  ... 79
 
 

📖 Pagination options
Re: Iluminat public faraonul

S-a reparat iluminatul public din pasajul Unirii. Timp de două săptămâni corpurile se aprindeau și stingeau că într-o discotecă.

 


Re: Iluminat public 1689

Marti mai cazuse la datorie un stilp pe DN1 sens oras, in dreptul KPMG.

 


Re: Iluminat public faraonul

Am văzut, am anunțat la SDN Nord și Flash Lighting. Azi erau legate cablurile dar tot așa fără stâlp înlocuit. Zona aia este pericol, sunt accidente unul după altul.

Sper sa refacă Flash-ul fundațiile și acolo și să avem stâlpi noi. Am ajuns la 9 stâlpi lipsa.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

@faraonul, daca umplem de sigurante tot panoul de la Pasajul Basarab se aprind toate corpurile?

 


Re: Iluminat public faraonul

În primul rând nu este o cutie de distribuție ci mai multe. Se vor aprinde dar nu toate. Unele lampi (becuri) au ajuns la finalul vieții, e necesara o nacela sa le schimbe pe cele arse.

Mentenanta presupune ca o dată la 4 ani toate corpurile sa fie schimbate. Luxten le demonta, curata, verifica, schimba becurile si apoi le monta la loc acolo sau pe o alta artera. Pasajul Basarab nu a beneficiat de nicio mentenanță in ultimii 8 ani.

Nici acum nu și-au încasat toți banii de la Astaldi pentru lucrarea efectuată.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Vrei sa spui ca Luxten o data la 4 ani demonteaza si curata toate lampile din Bucuresti?

 


Re: Iluminat public faraonul

Da. Asta făceau până anul acesta. Ca sa facă lucrarea repede demontau corpul cu totul și puneau altul verificat. Cel dat jos ajungea la sediu, era curatat, verificat, i se înlocuiau piesele defecte și apoi reintrodus in circuit. Corpurile sunt proprietatea PMB nu ale Luxten.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Asa arata aparatajul unui  un corp Luxten Mira PX de 250W.
Luxten.jpg (301.58 KB; downloaded 3020 times)
Instructiuni utilizare.jpg (243.51 KB; downloaded 3019 times)

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

@faraonul, daca mai ai nevoie de corpuri de iluminat cu sodiu de 250W sa-mi spui.

 


Re: Iluminat public realistul

Aseară venind de la Dristor și mergând spre Big Berceni, am urcat pe rampa pasajului Mihai Bravu. Am urcat pe o bezna...Nu funcționau aproape jumătate din stâlpii de iluminat de pe acel sens.
Și apropos de Liviu Rebreanu că tot m-am plâns. Tot nu funcționează o grămadă de stâlpi.

 


Re: Iluminat public faraonul

Mai fac o sesizare la PMB si Luxten pentru cele două locații.

 


Re: Iluminat public realistul

Mulțumim Faraonul". La Rebreanu este aceeași situație. In fata la Parklake nu merg stâlpii, ca de altfel pe tot bulevardul. Dar îi bănuiesc de o înțelegere. Fațada lor are acel iluminat arhitectural, care probabil este mai vizibil pe bezna de pe stradă. Lucru anormal, dealtfel...

 


Re: Iluminat public CataOT

Pe calea 13 septembrie, langa palatul Parlamentului de dimineata se montau lampi pe stalpii noi montati zilele trecute.







 


Re: Iluminat public faraonul

1.Azi am prins electricianul liber și am fost sa facem o verificare pe Bd. Aerogării.

Am verificat 6 cutii de distribuție, lipseau minim 3 sigurante NT01 din fiecare. Le-am pus la loc. Diseară sa vedem daca se aprinde iluminatul public pe Bd. Aerogării intre Ficusului și Ion Ionescu de la Brad. Durata lucrării a fost de aproximativ o ora, costuri 522 lei sigurantele + 100 lei manopera electricianului, deci 622 lei in total.

http://imgur.com/gallery/yNe79bQ

Daca acesta a fost motivul pentru care un bulevard stătea în beznă de peste 3 ani atunci eu bănuiesc un sabotaj făcut pe seama bucureștenilor. Este doar o speculație, nu am dovezi.


Intre Pasajul subteran Băneasa și Pasajul Ikea iar nu mai merg cei 26 de stâlpi. Cutia de distributie de lângă aeroportul Băneasa era deschisă și fără siguranțe în ea, lipseau minim 6 siguranță NT01 de 200A. Pe partea opusa langa Selgros și BMW aceeași situație.

Poze aici: http://imgur.com/gallery/WqGMpxY

Marți verific cu SDN Nord și Flash sa nu le fi scos ei că lucrează acolo. Daca nu au fost ei atunci avem un alt sabotaj.

3.Azi cu electricianul am ajuns și la Pasajul Basarab. Situația este gravă, sunt foarte multe proiectoare sparte și pasajul arata groaznic exceptând hobanele care erau vopsite recent.

Căutăm soluții. Poze de la Pasajul Basarab pun mai târziu la categoria respectivă. Costuri n-am decât 50 lei pentru motorina.

Ținem aproape. Eu cred in schimbare.

 


Go to page:  1  ... 56 57 58 59 60 61 62  ... 79
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use