MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 395842 views
 
Go to page:  1  ... 108 109 110 111 112 113 114  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces bobby

misterr wrote:
La cele 10 stații nemodernizate nu este cîte un turnichet cu cititor contactless (gen RATB), cum era și înainte de modernizarea porților în celelalte stații? RATB și-a strîns cititoarele de peste tot?
E greu de crezut că vor renunța la cartelele magnetice pentru titlul de două călătorii, pentru că suportul e mai ieftin decît cardul contactless.

La 1 Decembrie 1918 încă este :)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

In statiile care mai au turnichete (M4 GdN2-Bazilescu respectiv M3 NG2-AS) exista minimum un turnichet per acces cu un validator UTI/APtrans ex-RATB pentru validarea cardurilor STB+MTX.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces spikebrain

Eu spuneam ca fiind un singur turnichete cu validator RATB, daca se renunta la magnetic practic tot fluxul va trebui sa treaca printr-un singur turnichete! De asta trebuie modernizat si pus contactless la toate portile de acces. Momentan utilizarea cardurilor fiind limitata (calatorii de 60 minute) numarul de calatori nu este asa mare si nu e o problema sa fie utilizate.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Puss in Boots

Stai calm ca mai e mult pana acolo.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

BodoMinea wrote:
Primită de la un prieten, stația Crângași. Uups...

Se inmultesc cazurile. Azi am vazut geamul spart la o poarta de la Pacii, accesul de la autogara . Iar poarta dubla de la Lujerului (iesirea sprea Cora) mai are doar un singur geam din doua.. :shock:

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

punmeister wrote:
In statiile care mai au turnichete (M4 GdN2-Bazilescu respectiv M3 NG2-AS) exista minimum un turnichet per acces cu un validator UTI/APtrans ex-RATB pentru validarea cardurilor STB+MTX.


Da, cu o singura corectie (necesara ;) ): "validator UTI AP Trans".
Pentru ca contributia UTI (dpdv HW si SW) la acel validator este zero  :!:

BTW: La RATB/STB, validatorul portocaliu tocmai a primit un update.  ;)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

sab wrote:
Azi am vazut geamul spart la o poarta de la Pacii, accesul de la autogara .

Si acum este in aceeasi stare. Trebuie licitatie pe SEAP sa il inlocuiasca ? :evil:
IMG_20190330_193414.jpg (63.76 KB; downloaded 3205 times)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Idem si cel de la Crangasi.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Tom

Săptămâna asta au înlocuit geamul spart. Este însă de porc faptul că aparatul avea displayul funcțional, nu știu dacă s'a păcălit cineva să introducă o cartelă în el și să descopere că nu poate intra. Mulți se încurcă în aparate, chiar dacă e o săgeată destul de vizibilă pe ele. În altă ordine de idei, în acea stație, tovarășul obersturmführer Kapsch a uitat să mai schimbe cerneala la aparatele acelea, astfel încât nu contează pe ce aparate intru în stație, nu-mi tipărește nimic. Dacă recent am terminat o cartelă care îmi arată că mai am 8,6,4,2,0 călătorii, săptămâna viitoare o voi termina pe una pe care îmi va arăta 9,7,5,3,1. Adică doar ce validează la stația unde urc la întoarcere.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Apropo, AVM-ul X2 de la AVL e mort, mai e asa unul la UNI (cap Y).

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

Tom wrote:
... tovarășul obersturmführer Kapsch a uitat să mai schimbe cerneala la aparatele acelea, astfel încât nu contează pe ce aparate intru în stație, nu-mi tipărește nimic.

Corectie, de fapt doua corectii:
1) Tiparirea pe cartele se face termic (thermal printing, no ink).
2) Reader-ul magnetic nu e facut de Kapsch, ci de o firma din Bochum (Germania).

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Tom

Scuze, nu știam aceste detalii, dar oricum în stația Păcii, cel puțin la 75% din aparate, sistemul de tipărire e kaputt.  :(

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Chiar, cine se ocupa de garantie?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Puss in Boots

Si daca e thermal printing atunci cum de ramane blank sau cu lipsuri in stantare? Nu mai e destul thermal sau cum?

 


Go to page:  1  ... 108 109 110 111 112 113 114  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use