Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateStrăpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

4140 posts, 948756 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 232 233 234 235 236 237 238  ... 296
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului mihai_atanasiu

Sambata dimineata turnau la culee. Azi era liniste in zona culeii

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului architengi

Cum adica PMB nu mai da bani la podul Ciurel?
Pana acum Firea facea oua de paste de marimea unui elefant. Firea facea statui, facea firme de casa pentru PMB, toate aceste derapaje ale PMB pe banii cetatenilor din TAXE si nimeni nu zice nimic?
Si acum nu mai vrea madam Firea sa dea bani la proiectele necesare de infrastructura, proiecte foarte intarziate din rea vointa PMB-ului condus de PSD?
Nu mi se pare deloc in regula.
Si nimeni nu protesteaza prin a zice ceva, macar pe forum sau in presa sau in strada?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Pe forum nu se prostestează, nu văd rostul. În rest de ce nu-i scrii ca simplu cetățean ?

 



Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului mihai_atanasiu

Azi scoteau cofrajele de la culee

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului antonio

Apropo de scris primarului sau cuiva din PMB... M-am dus anul trecut prin Oct. la Primarie sa programez o audienta pt problemele alor mei cu exproprierile si mi-a zis tipa care facea inregistrarea ca sa nu ma astept la o audienta prea curand fiindca de-abia au incept audientele cu cei care s-au progrmat la inceputul lui 2017.  :lol: Ca cica au inceput cu interziere etc etc, explicatii. Deci ei erau in urma cu aproape 2 ani. Institutie mai jenanta ca PMB greu de gasit in Romania.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului architengi

@andrei11: Sunt de acord cu tine, ca este bine sa fim pozitivi. Sa venim cu poze ale lucrarii. Iar daca stagneaza si nu sunt poze noi, ce mai putem face? Nici mie nu imi place sa rascolesc mizeria si nedreptatile, dar vad ca lucrarea de la Podul Ciurel stagneaza de cam 1 an incoace (cu foarte mici pasi de melc), desi in promisiuni de la PMB, ar fi fost gata din 2017.

@antonio:
Despre audienta la PMB: de-abia au incept audientele cu cei care s-au progrmat la inceputul lui 2017. PMB erau in urma cu aproape 2 ani. Institutie mai jenanta ca PMB greu de gasit in Romania.
Din pacate, daca protestam la singular, o luam pe spate in stil oriental. Numai daca spunem ceva ca grup, ca unul poate fi ignorat, dar mai multi, greu de ignorat, am mai avea o sansa.

Daca nu zicem nimic, inseamna ca suntem de acord, am inghitit minciunile. Ca de fiecare data cand Firea zicea anii trecuti, prin 2016, 2017, 2018: "- E 90% gata, si anul asta va fi finalizat nodul Ciurel-Virtutii", noi am crezut si am stat pe scaunul nostru linistiti, adica am inghitit minciunile.
La cate minciuni am inghitit de la Firea, mi s-a facut si greata. In rest Firea este o persoana cu fatzada, adica stie sa prezinte lucrurile, nu? Ca d-aia a fost anchor la Antena 1 la stiri.
Are cineva un istoric, luat din stiri, in anul 2016 cand mintzea ca va fi gata nodul Ciurel-Virtutii, in 2017 cand mintzea ca va fi gata, in 2018 cand mintea ca va fi gata s.a.m.d? Si pentru a face un istoric al primisiunilor mincinoase este nevoie de munca. Mai bine doar inghitim minciunile si ne resemnam in frustrare sau in nepasare. Si nu o sa stie niciodata nimeni ca ne-a pasat. Sau nu ne-a pasat si atunci e liniste.
Sa intelegem situatia: Firea a promis niste termeni in mod repetat pentru Podul Ciurel, si nu s-au realizat in mod repetat, si apoi Firea da vina pe constructor. Dar de fapt constructorul nu a primit banii de la PMB/Firea. Atunci cine e mincinosu?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Zic  și eu așa, ca Opinia Publică,Cine o mai crede pe Firea ?  :o

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului cris_m

Atentie! O dati pe politica si topicele acestea sunt apolitice. Puteti dezvolta discutia la club, daca vreti. Mesajele politice au fost sterse.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Din partea moderatorului :
Antonio, dacă ai frustări / nelămuriri / propuneri / inițiative ai rubrică dedicată aici. Să știi că se discută democratic, sunt păreri pro sau contra asupra unor aspecte. Restul discuțiilor le-am șters, nu-și au rostul în acest topic.
Dă un semn de viață aici că ai citit ce am scris eu.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

Astăzi câțiva muncitori lucrau la tablierul de pe Splai. De altfel cred că erau singurii muncitori din șantier.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Sorin62

architengi wrote:
@andrei11: Sunt de acord cu tine, ca este bine sa fim pozitivi. Sa venim cu poze ale lucrarii. Iar daca stagneaza si nu sunt poze noi, ce mai putem face? Nici mie nu imi place sa rascolesc mizeria si nedreptatile, dar vad ca lucrarea de la Podul Ciurel stagneaza de cam 1 an incoace (cu foarte mici pasi de melc), desi in promisiuni de la PMB, ar fi fost gata din 2017.
[...]
Sa intelegem situatia: Firea a promis niste termeni in mod repetat pentru Podul Ciurel, si nu s-au realizat in mod repetat, si apoi Firea da vina pe constructor. Dar de fapt constructorul nu a primit banii de la PMB/Firea. Atunci cine e mincinosu?


Nu este adevărat. Facturile emise de constructor au fost plătite. Primăria nu poate plăti o factură până nu are confirmarea executării lucrării (confirmare făcută de consultant - Consitrans). Ce să plătească Primăria acum? Că s-a mai făcut o sudură?

Problema este alta: „soluția tehnică” a ancorării hobanelor de tablier este proastă. Nu există nici un fel de grindă transversală care să transmită efortul către tablier. Actuală variantă se bazează doar pe niște suduri făcute pe șantier. Cum era cu forfecarea unei suduri?

Părerea mea este că echipa constructor - proiectant tărăgănează lucrarea în speranța că Primăria va rezilia contractul. Pentru că și-au dat seama că nimeni nu va semna pentru primire.

De altfel, această problemă a fost prezentată anterior, dar memoria unora este scurtă.
Și, oricum, este o adevărată crimă de „lese majeste” să spui că un constructor și un proiectant au făcut treabă de mântuială...
Singura atitudine civică acceptabilă este să blamezi primăria...

Există o postare foarte documentată pe un alt forum, cu poze preluate de la Utilizator anonim, postare în care este descrisă această problemă.
https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=61.msg208965#msg208965

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului punmeister

Ca sa nu mai zic ca din asocierea Astaldi - Max Bögl - Euroconstruct doar Max Bögl nu e in insolventa.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Nu mai vine nici un constructor cu bani de acasa sa construiasca de la el si dupaia sa astepte cuminte sa ii plateasca statul factura. Se face o sedinta constructor - PMB si se cade de acord cat o sa se munceasca si care o sa fie facturile pe perioada urmatoare, si se face fix ce s-a convenit.
Mereu cand PMB a vrut sa plateasca s-au gasit solutii si s-a lucrat, si mereu oficialii ne-au impuiat capul ca ei au platit, ca, constructorul trebuie sa faca, sa se mobilizeze, ca ei isi dau tot concursul, etc. Aici nu se intampla nimic, nici nu se face dar nici nimeni nu e deranjat de ceva, deci PMB da putini bani si constructorul lucreaza de acei bani, deci totul sub control si conform planului.

 


Go to page:  1  ... 232 233 234 235 236 237 238  ... 296
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use