MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii

223 posts, 86927 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

A/C la metrou? Parca nu se justifica...( este vorba despre noile trenuri de pe M 5.1)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

Parerea ta! Inclusiv la metroul bucurestean trebuie AC, in circumstantele prezente si de viitor!

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului aztec

Nu este parerea lui...asa ziceau cei de la metrorex

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

Nu-i un moft in zilele noastre AC, in casa, masina si nici in transportul in comun. Daca s-au gandit la asa ceva si pentru transportul din subteran foarte bine!

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

În subteran sunt alte temperaturi decât în exterior...Trebuie analizat cu profesionalism acest aspect și nu să  ne dăm noi cu părerea ca și amatori...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

@orex.
Nu este chiar deloc parerea mea, era o ironie .  Citeste ce s-a postat in topicul dedicat : viewtopic.php?f=200&t=3874 :)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

Nu pot decat sa te contrazic! La Paris, Barcelona, Madrid, acolo unde am utilizat metroul, ramele sunt cu AC. Nu inteleg de ce sa nu ne aliniem, mai cu seama ca si la noi in subteran vara nu mai este ca alta data?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului punmeister

Din pacate trebuie sa ne multumim cu ventilatia fortata in salon :popa:
Screenshot_20190322-204714_Drive.jpg (406.95 KB; downloaded 3790 times)

Screenshot_20190322-205550_Drive.jpg (578.88 KB; downloaded 3770 times)
Screenshot_20190322-204801_Drive.jpg (647.73 KB; downloaded 3790 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Instalatia asta este diferita de ce avem acum ? Sau este acelasi lucru ? Ca nu imi dau seama, scrie ca are "refrigerare"...
Poate ca A/C doar este la mecanic, precum este si in prezent...Ca doar el merita...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

Nicidecum, acum e simpla ventilatie fortata! Asa cum era la Dacia, vara :lol:  :lol:  :lol:. In CS scrie clar refrigerare.  Si pentru a fi la curent cu standardele invocate va propun sa va delectati cu detalii pe care le-am putea avea si NOI, pe viitor, pentru o calatorie civilizata https://www.rta.eu/images/stories/pdf/F ... eit_en.pdf, de care altii se bucura de peste un deceniu. Cred ca meritam! ;)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Gata, ne-am linistit. Ma si miram sa-si fi schimbat Metrorex/ consultantul parerea ca nu este nevoie de A/C la metroul din Bucuresti.  
Ramane cum am stabilit. Luati un evantai cu voi... ;)
Bine ca facem luminatoare, foarte necesare si utile ...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului misterr

punmeister wrote:
Din pacate trebuie sa ne multumim cu ventilatia fortata in salon :popa:
De ce crezi asta? Crezi că va avea posibilitatea mecanicul să intervină cumva să „păcălească” sistemul și să oprească răcirea, sau ce?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Un cylon

E un AC mai light, fără freon şi fără circuit închis. Răcirea e prin decompresia adiabatică a aerului folosit la ventilaţie.
Există şi la unele avioane aşa ceva.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului misterr

De unde ai mai scos și asta?! Spune clar:

Trenul va fi dotat cu sistem de ventilație forțată cu refrigerare în interiorul vagoanelor, fluxul de aer ventilat spre interiorul vagonului fiind trecut prin evaporator și astfel răcit.

Evaporatorul (vaporizatorul) este un schimbător de căldură între agentul frigorific (care nu mai e de mult freon, pentru că nu e ecologic) și aer. Acolo are loc vaporizarea agentului frigorific, care schimbă cu aerul. Deci agentul frigorific care face destinderea (detenta) e în stare lichidă, deci nu e aer (nu se lichefiază aerul din vagon).

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419392 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use