Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Dispecerizarea automată a transportului public

946 posts, 296178 views
 
Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 68
 
 

📖 Pagination options
Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur BodoMinea

Da, vă referiți la acest semn de 'accessibility' care este prezent pe Google Maps. Multe lucruri sunt prezente pe Google Maps... Inclusiv date în timp real pentru cine s-a preocupat să le integreze.
Exemplu Budapesta
Screenshot_20190318-105509__01.jpg (143.22 KB; downloaded 3283 times)

Exemplu Haga
Screenshot_20190318-105702__01.jpg (333.29 KB; downloaded 3280 times)

Vă rog observați: suntem pe Google Maps, vedem poziția vehiculului, estimări în timp real care iau in calcul că va recupera la o anumită stație și informații despre accesibilizare PE FIECARE STAȚIE, nu numai pe vehicul...

Susțin și eu marcarea vehiculelor cu AC și afișarea unui număr mai mare de plecări/sosiri viitoare din stație.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Cristy

Testand aplicatia destul de intens in ultima vreme, am constatat ca exista o intarziere destul de mare intre timpul estimat de sosire in statie si pozitia reala a vehiculului.
Exemplu concret: astazi de dimineata aplicatia indica ca tramvaiul 10 ajunge in statia Bd. Iuliu Maniu in 5 minute, eu fiind la metrou la Politehnica, pe peron. Imediat cum am iesit la suprafata, cele 5 minute s-au transformat in 3 si, ce sa vezi, tramvaiul astepta deja la semafor. Abia cand a oprit in statie timpul s-a redus la 1 minut desi trebuia sa afiseze 0 (zero minute).
Alt exemplu, ieri in statia Cismigiu, aplicatia raporta ca 137 soseste in 3 minute, insa autobuzul tocmai ce oprea in statie. Dupa ce a inchis usile sa plece timpul a devenit 1 minut si apoi s-a actualizat cu urmatorul vehicul al liniei.

Din cele observate, tind sa cred ca algoritmul de calcul este mult prea pesimist. Ar trebui facut ceva in acest sens pentru ca nu poate ramane asa. Ok, inteleg ca poate fi din pozitia decalata pe care o raporteaza GPS-ul insa ar trebui ca din timpul dat de GPS sa se faca un artificiu astfel incat sa se scada 30 de secunde - 1 minut pentru a reflecta situatia reala.

O alta propunere (cum ziceau si alti colegi), pe tronsoanele pe care circula doar o linie (gen 41, 21 sau 32, 178) sa fie afisate cel putin doua sosiri estimate intr-o statie, nu doar una.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur bercenicity

Dacă la un semafor poate sa stea între 0 si 3 minute este mai complicat de estimat corect. Depinde și cum e implementat algoritmul - dacă ia în considerare timpul parcurs doar de vehiculul de dinainte, sau face o medie

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Andrei98

Si eu am patit la fel, cel putin pe 102 si 335 azi. Mereu autobuzele au venit cu 2-3 minute mai devreme.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur cosminduru

Eu cred că este o întârziere cauzată de comunicația dintre transponderul vehiuculului și server, nu știu la ce interval de secunde se transmite spre server poziția..
Aplicația accesează aceste date și le afișează cu cele două întârzieri: (transponder - server) + (server + aplicație). Mai este posibil să nu fie același server și să depindă de un web service, atunci cu atât mai mult apare o nouă întârziere dată de acea interogare/răspuns.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur aztec

Intarzierea e deranjanta.
Dar pozitionarea este buna cant te afli in autobuz...adica iti zice bine  statile dar cred ca functioneaza pe GPS ul telefonului nu pe datele autobuzului

Insa ...mai trebuie lucrat...si pt a fi macar in stadiul beta...
Ce cauta transportul de noapte ziua si ca legatura?
Screenshot_2019-03-20-14-36-15-095_ro.stbsa.png (203.79 KB; downloaded 2920 times)
Screenshot_2019-03-20-14-38-14-987_ro.stbsa.png (168.81 KB; downloaded 2920 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur essco

Nu mai merge site-ul de incarcare online al STB-ului?
https://online.ratb.ro/

 



Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur essco

Multumesc. Pe pagina lor nu au schimbat. http://stbsa.ro/ Link-ul catre online e cel vechi.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur CiprianTRB

Orice traseu pun pe InfoSTB îmi spune : Nicio ruta nu a fost găsită, Doar mie îmi apare asta?
Screenshot_20190322-210924_INFO_STB.png (49.35 KB; downloaded 3881 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur BodoMinea

Mai dă rateuri...
Am pățit și eu zilele trecute dar acum funcționează normal.
E totuși, pre-lansare.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur bercenicity

Acum avem si plecarile de le capetele cu stationare.
plecari-unirii-stationare.PNG (56.11 KB; downloaded 3676 times)
plecari-v.argesului-stationare.PNG (21.71 KB; downloaded 3673 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur aztec

Frumos...un interval  de 2 min avem 5 plecari de mijloace..daca nu 6 cu 69 care poate deabia plecase.....apoi pauza.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur dany

Sunt intervale ok de succedare pentru ora la care a fost rulata aplicatia... putem observa din poze ca apar liniile de noapte in planificare si acestea circula dupa 22:30, deci pentru liniile urbane sunt intervale decente

 


Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 68
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use