MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Tronsonul Parc Bazilescu - Străulești • Lucrări în 2013 - 2017

 

Topic: Discutii - Terminal multimodal Straulesti

352 posts, 111298 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti cris_m

Sau in buricul targului unde are omu' treaba...

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului Adrian Rosca

realistul wrote:
Uitați-vă la parcarea Străulești. Romanul nu ar da nici cincizeci de bani pe oră la parcare. Vrea parcare moca.

De ce ar parca cineva la Straulesti? Ce legaturi decente cu centrul sunt in momentul asta? Metroul iese din discutie, atata timp cat circula in pendula. Apoi, cam intr-un an o sa inceapa lucrul la M6 si se va circula si mai prost.

Parcarea asta reprezinta un singur lucru: bani aruncati pe fereastra!

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului zapacitu

Daca se va degrada in urmatorii 10 ani, atunci da, e "degeaba". Daca va ramane bine-mersi, va fi eventual folosita.

Si referitor la colectarea banilor pe amenzi (@danutzu_2910) - mai nou trebuie sa le platesti ca sa le contesti si la final daca din intamplare castigi, recuperezi banii "la urmatoru mandat". Si apoi putem veni cu legi elegante de stilul "Ai 90 de amenzi pe seria asta de sasiu/nr inmatriculare? iti luam masina ca deja datorezi statului mai mult decat face fieru tau". De cand cu era digitala, e banal sa vezi (ca sectie de Politie Rutiera) ce valoare estimativa poate avea o Dacie din 2009 (BD de asigurari), mai ales luand in considerare ca a fost accidentata de 4 ori (aceleasi BD de asigurari). Ai nevoie doar de multe amenzi neplatite si un stiudiu scurt pe tema asta si poti face usor proiect de lege pentru descongestionarea arterelor. Solutia asta rezolva si problema masinilor lasate aiurea de samsari - cand numarul de amenzi depaseste valoarea masinii, se ridica si se valorifica la licitatie de stat. Amenzile si penalizarile se reduc apoi doar cu valoarea obtinuta la licitatie minus cheltuielile de transport, depozitare, licitare - deci oricum ramai dator.

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului Adrian Rosca

Pai si dupa ce se finalizeaza M6 se va circula prost pe M4 intre Straulesti si 1 Mai, intervalul de succedare a trenurilor dublandu-se, datorita intercalarii trenurilor care vor circula spre/dinspre Ikea/Otopeni. Deci da, e degeaba, nu va fi folosita niciodata la capacitate.

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului andrei11

Intervalul nu se va dubla,  va rămâne fix cum e acum. Un interval mai mic nici  nu se merită.
____________
Greșeală observată de colegul ByOnu.

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului Adrian Rosca

De unde stii? Trenurile vor circula doar intre Straulesti si 1 Mai si se va face transbordare la 1 Mai? Sau se va circula ca pe M1/M3? Iti raspund eu: in momentul asta nu se stie nimic.

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului Andrei98

Pai tocmai din cauza intervalului nu prea este frecventata magistrala aia, unde mai pui ca abea se taraie Ivele..
Aia e una din zonele unde ieși mult mai bine cu STB-ul...

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului Adrian Rosca

Sau cu masina personala.

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului andrei11

Adrian, ți-am editat un mesaj, nu din motive personale, ci din motive de regulament.
Da, ai dreptate, deocamdată nu se cunoaște cum vor circula trenurile în varianta M 4 / M 6  dar asta se va întâmpla peste muuuuulți ani.
Un metrou la 7 - 8 minute e arhisuficient pentru toată M 4 așa cum se prezintă ea astăzi, GdN 2 - Străulești.
Pentru Laminorului - Străulești crede-mă, la ora actuală un metrou la 10 - 12 minute nu supără pe nimeni, de câte ori am fost eu în plimbare cu M 4 la Parc Bazilescu se golea, n-am văzut niciodată vreun călător în picioare după Parc...
Crezi  că megaparcarea e goală pe motiv de 12 minute ? Eu nu cred...În curând o să se reducă intervalul la 7 - 8 minute, crezi că se va umple ?
@ Andrei98 până ce nu se inaugurează Tokyo - GdN 2  tot o să vezi IVA pe M 4. Ghinionul tău !

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti sab

Problema este ca nici la Gdn2 nu avem un rebrusment adevarat pentru doua magistrale. Nu se poate interval mic cu un simplu macaz in X inainte de statie, fara linii de stocare. Nu este nici macar ca la D2.

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti Adrian Rosca

Andrei, tu ai fost la plimbare, dar noi astia care locuim in zona aia, mai trebuie si sa ajungem dimineata la ora fixa la servici sau la scoala. Un interval de 11-12 minute (de multe ori 15 minute) este absolut inacceptabil, mai ales pentru cei care trebuie sa schimbe metroul de doua ori, la Basarab si Piata Victoriei. Ce folos e ca s-a facut metrou daca ajungi mai repede cu masina in centru?

Eu personal folosesc metroul cel mult o data pe saptamana, cand nu am presiunea timpului adica in weekend, in rest masina e sfanta. Si nu sunt singurul.

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti andrei11

După ce va ieși victorios Dimetronicul ( face acum, în Aprilie 2 ani de când se muncește să se nască ) intervalul va fi de 6-7 minute. M 6 mai are muuuuuuult de tot până ce va ajunge la 1 Mai. Mai mult ca sigur  după ce vor fi gata M 6 Otopeni - GdN 2 la Străulești se va ajunge tot la 6 - 7 minute.
Da, recunosc, în zona aceea am folosit metroul numai în plimbare.

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti Adrian Rosca

Din informatiile postate "dincolo" inteleg ca lucrarile au fost finalizate in decembrie insa testele nu sunt ok, asa ca receptia dimetronicului se pare ca e amanata pe termen nedefinit.

 



Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Tronsonul Parc Bazilescu - Străulești • Lucrări în 2013 - 2017  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419371 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use