Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Stații, case de bilete, microdispecerate

2188 posts, 616273 views
 
Go to page:  1  ... 71 72 73 74 75 76 77  ... 157
 
 

📖 Pagination options
Re: Stații, case de bilete, microdispecerate cosminduru

Apropo de asta, sunt nenumărate terminale în care lumea stă și îngheață în frig, sau se murează în ploaie, sau se coace în caniculă, în timp ce autobuzul staționează gol la capăt cu ușile închise și șoferul la căldurică/aer condiționat. Mi se pare o atitudine umilitoare din partea societății, să îți ții călătorii pe jos până la minutul plecării.

Ar trebui să fie măcar ușa 1 deschisă și călătorii să urce pe măsură ce vin, așa cum se întâmplă în orice țară civilizată. Credeți că ar fi utilă și luată în seamă o petiție către STB?  
Problemele cu aurolaci care dorm prin autobuze se pot rezolva cu poliția locală. Alte impedimente eu nu văd, oricum nu se face curat sau ceva la capăt să spui că ar fi un deranj.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Puss in Boots

Petitia poti sa o faci. Nu pierzi nimic fie si de dragul de a vedea raspunsul. In Vest autobuzul stationeaza de multe ori la capat cu usile inchise (nu cred ca am vazut altfel de cazuri, evident nu le-am vazut pe toate). DAR, oamenii au un loc decent (mai mult decat decent) de asteptare. Refugiu ca la carte, idestulator daca sunt multe trasee sau cerere mare etc. Plus ca si orarul se respecta asa ca omul daca stie ca la si :42 pleaca busul se duce in magazinul de langa si mai pierde vremea sau pleaca din casa (daca sta in zona) cu cateva minute inainte sau macar are unde sta decent si nu in ploaie/soare/vant etc. 1000 de situatii se pot imagina in care gasesti ce sa faci cand stii ca transportul e predictibil si te poti baza pe el. Capetele alea unde e chiar multa lume nu sunt in camp totusi.
Am in minte capatul lui 232 de la Auchan Berceni. Nici acolo nu e o situatie ideala, dar daca ar fi orarele respectate sunt convins ca multi si-ar face programul de asa natura incat sa vina in statie cam cand trebuie minimizand caldura, ploaia sau ninsoarea (si capatul de la Baneasa se califica si altele).

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Cristi N

In Munchen am vazut ca nu e nici o problema sa astepti in autobuz pana pleaca de la capat. Asta oricum se intampla rar, orarele sunt gandite ca la 2 maxim 3 minute dupa ce a ajuns metroul/trenul in statie sa plece autobuzele.  Tot acolo nu prea am vazut refugii in statiile de autobuz. Este doar un panou, relativ asemanator cu cele care au aparut in sectorul 4. Pentru fiecare traseu exista cate o foaie A4 cu orarul din zilele lucratoare respectiv sambata/duminica.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Puss in Boots

Corect, exact ce ziceam. La noi nici in statiile normale nu se sta normal, daramite la capete.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate anndrei

Gabi23 wrote:
Aici, au luat atitudine călătorii  :popa:


Stie cineva daca a fost schimbat indicatorul de statie cu unul nou? Eu am facut sesizarea.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate anndrei

Am primit email de la STB ca indicatorul de statie ,,Drumul Cooperativei" Linii:185, a fost inlocuit.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate misterr

Am observat că, deși stația lui 102 / 232 de la Apărătorii Patriei (sens Giurgiului - în fața Casei de Cultură IMGB) a fost desființată de ceva vreme, totuși unii șoferi încă opresc acolo (deși teoretic nu au voie să oprească și să deschidă ușile decît în stații)!

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate mihai565

misterr wrote:
Am observat că, deși stația lui 102 / 232 de la Apărătorii Patriei (sens Giurgiului - în fața Casei de Cultură IMGB) a fost desființată de ceva vreme, totuși unii șoferi încă opresc acolo (deși teoretic nu au voie să oprească și să deschidă ușile decît în stații)!


Nu s-a desfiintat, lipșeste placuta din cauza lucrarilor din zona ! Ai citit tu ca s-a desființat?

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate misterr

Da, trec în fiecare zi pe acolo, stația nu mai există de ceva vreme. În locul fostei stații, acum pe banda I sînt mașini parcate. Șoferii de autobuz care încă mai opresc acolo, opresc pe banda II blocînd circulația!

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate anndrei

Faceti sesizare pe site STB si o va monta la loc.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate V2A

Staţiile STB SA "Ştrand Străuleşti" se desfiinţează

Începând cu data de 19.02.2019, staţiile de autobuz  "Ştrand Străuleşti" de pe traseul liniilor R436, R474, N117, N118, amplasate pe Bd. Bucureştii - Noi, în ambele sensuri, se desfiinţează.

Autobuzele liniei N118 vor efectua opriri şi în staţia "Cimitirul Străuleşti", în ambele sensuri, comun cu cele ale liniilor 97, R436, R474 şi N117.

http://stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=1003

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Victor92

Continua campania de promovare a liniilor expres prin oras si la Aeroport unde a fost schimbat un panou de pe vremea cand era linia 452 la Caldarusani  :lol:

DSC_0738.JPG (212.5 KB; downloaded 2595 times)


IMG_0581.jpg (284.68 KB; downloaded 2591 times)


Totodata, am remarcat in urma cu cateva zile si casa de bilete din Otopeni - de langa primarie. Un exemplu care ar putea fi preluat si in comunele importante din Judetul Ilfov. Astfel, calatorii si-ar putea incarca cu bani cardurile si ar fi o situatie mai reala a celor care utilizeaza liniile regionale ...

DSC_0792.JPG (331.54 KB; downloaded 2591 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Beaver_27

Pot doar să aplaud când văd că STB începe să informeze din ce în ce mai bine călătorii, de la panourile extrem de bine realizate până la noua aplicație. :)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Puss in Boots

As aplauda si eu campania fara statii pt 780 si 783 intre Aeroport OTP si BBU. Mai ales ca par a se inmulti liniile regionale.

 


Go to page:  1  ... 71 72 73 74 75 76 77  ... 157
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420577 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use