Clubul modeliștilorSimulatoareOMSI (2) The Omnibus Simulator

 

Topic: Omsi - The Bus Simulator - discutii diverse

330 posts, 168724 views
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 24
 
 

📖 Pagination options
Re: Omsi- The Bus Simulator andreir14

Chiar am avut in vedere realizarea unui reskin pentru CTP Cluj, însă trebuie mai intai sa fac autobuzul sa functioneze in joc. Practic el imi apare in meniul de selectare cu totul, cand sa-l spawnez îmi da o eroare in germana "Integeruberlauf". Sa vad cum pot rezolva intre timp aceasta problema..

 


Re: Omsi- The Bus Simulator Andrei98

Tutorialul de la cel din linkul postat de mine este destul de vag, nu stiu exact cum trebuie instalat dar oricum este o incurcatura destul de mare ca practic peste cel original trebuie sa instalezi doua moduri. Eu pot sa il spawnez fara sa imi apara vreo fereastra cu vreo eroare dar nu apare decat carcasa exterioara...

 


Re: Omsi- The Bus Simulator andreir14

Intre timp am reusit sa fac autobuzul sa functioneze in joc, iar reskin-ul pentru Cluj este gata in proportie de 80% (mai am de realizat tapiteria pentru scaunele din interior si de adaugat decal-ul de pe laterala cu "Primaria Municipiului Cluj"):





De asemenea, am gasit un mod si pentru autobuzul Otokar Kent C, care nu este asa bine realizat, dar totusi am reusit sa fac un reskin si pentru 6402 de la STB:



 


Re: Omsi- The Bus Simulator Andrei98

Cum ai reusit sa instalezi modul de Solaris?

 


Re: Omsi- The Bus Simulator andreir14

Mai intai este nevoie NEAPARAT de autobuzul original Solaris pe care il iei odata cu addon-ul oficial Metropole RUHR. Instalezi modul Solaris Urbino 12 IV LE de pe https://aj-modding.de (se afla jos de tot), apoi copiezi fisierul RUHR_Solaris din folderul Vehicles al jocului si il pui tot acolo (la Vehicles). Redenumesti folder-ul copiat de tine Solaris Urbino 12 IV PL zxb. De pe https://strefa-omsi.pl, descarci ce iti arat mai jos (Modyfikacje pojazdów > Solaris Urbino 12 PL IV 1.1):





Extragi ce trebuie sa descarci mai intai si stergi zxb din denumirea fisierului, apoi extragi ce e sub "wersja 1.1". In folderul Solaris Urbino 12 IV PL stergi GelenkH, GelenkV si ce mai e cu denumirea asta. Sper ca te-am ajutat  :D

 


Re: Omsi- The Bus Simulator andreir14

Prima versiune a pack-ului este aici. Extrageti fisierul principal, de acolo repaint-urile au fost sortate dupa operatorul de la care provin (autobuzele). Dublu click pe fisierul cu numele operatorului, si mutati fisierul/fisierele in folder-ul Vehicles din directorul OMSI 2. Enjoy!
https://drive.google.com/open?id=17ap5W ... uAmNwu6cWT

 


Re: Omsi- The Bus Simulator andreir14

Urmatorul update va include mici modificari la anumite repaint-uri deja incluse, dar si noi reskin-uri pentru autobuzele din DLC-ul Man Stadtbusfamilie. Voi realiza pentru urmatoarele societati de transport:

CTP Iasi (1066, 1067, 1070);
Transurban Satu Mare (SM 37 BUS, SM 46 BUS);
Transurbis Zalau (SJ 37 TUZ, SJ 22 TUZ);
"Servicii Sacelene" (BV 12 MIR).



 


Re: Omsi- The Bus Simulator MariusCFRBucuresti

La capat de linie.  :D
OMSI2_20190120_015440.jpg (506.05 KB; downloaded 7228 times)

 


Re: Omsi- The Bus Simulator andreir14

Solaris-ul craiovean prinde contur pe zi ce trece.. :D



 


Re: Omsi- The Bus Simulator andreir14

Intre timp a fost publicat addon-ul Solaris Urbino Stadtbusfamilie, care include autobuze din generatia a 2-a de Solaris-uri. Astfel, am (re)facut reskin-ul pentru MM 24 URB, unul din cele 3 astfel de autobuze care circula in orasul Baia Mare:



 


Re: Omsi- The Bus Simulator Andrei4509

Am o întrebare. Îmi descarc un autobuz (Mercedes-Benz), și încep să fac curse cu acesta. Îmi poate spune cineva, cum pot înlocui acele Man-uri SD85/86/87 etc, cu Mercedes?

 


Re: Omsi- The Bus Simulator WT_fan06

Trebuie să modifici ailist-ul hărții despre care vorbești. Nu e foarte greu, se găsesc și tutoriale pe net despre asta. Eu n-am mai apucat să mă joc OMSI 2 de mult, deci nu sunt 100% sigur dacă zic bine. În orice caz, NEAPĂRAT faci BACK-UP fișierului înainte de a schimba ceva, astfel încât dacă ai greșit să nu trebuiască să reinstalezi harta.

Pentru OMSI 2, faci astfel: mergi în directory-ul (fișierul principal) OMS2 -> maps -> harta pe care vrei să o modifici -> fișierul "ailists.cfg". Deschizi fișierul în Notepad și vei vedea lista vehiculelor care circulă (mașini, autobuze, trenuri, în funcție de hartă). Când schimbi autobuzul din listă cu ce vrei tu, trebuie să scrii "trimiterea" către noul autobuz în formatul pe care îl vezi și acolo:

Vehicles/[fișierul care conține autobuzul]/[numele autobuzului].bus
Obsevă extensia ".bus", care e esențială.

Încă o dată, fă back-up fișierului "ailists.cfg" înainte de orice. Hope it helps!

 


Re: Omsi- The Bus Simulator andreir14

Solaris-ul craiovean este mai aproape de realitate, mai am de lucrat doar la anumite aspecte. Sunt 3 versiuni ale acestui autobuz (simpla, cu capace la roti si o varianta care il reprezinta pe 024). Ce a fost facut pana acum:

- Adaugat compostoare + validatoare electronice (in locul validatoarelor PIXEL)
- Adaugat tablita traseu RAT - se poate pune/scoate cu ajutorul mouse-ului
- Adaugat elemente diverse in cabina soferului
- Montat capace roti
- Montat manere in salonul calatorilor
- Adaugat logo tridimensional Solaris
- Retexturat ceasuri de bord + calculator, volan (Euro 6)
- Retexturat scaune, podea, butoane stop usi, IBIS (Bustec)
- Repaint-uri pt 001, 012, 013, 018, 024, 026, 027
- multe altele..

Mai am de refacut barele din interior si repozitionat butoanele de stop.

De asemenea, o poza cu 001 la traseu pe Fiktiv Szczecin:



 


Re: Omsi- The Bus Simulator PaulIP

@WTFan06:
Inca ceva:
Odata ajuns in ailist, vei gasi ceva de genul:
[aigroup_depot_typgroup_2]
Vehicles\[fișierul care conține autobuzul]\[numele autobuzului].bus

(atentie! backslash, nu slash cum scrisesei tu)
Sub acest "path" scrii detalii despre aspectul autobuzelor care vrei sa apara in harta ca AI:

nr_parc       nr_inmatriculare       schema_vopsire        data_intrare_serviciu         data_iesire_serviciu

(atentie! NU separi prin spatiu, ci printr-un Tab)
Ce inseamna fiecare:
"nr_parc" - poate fi orice numar (nu-i musai sa fie in fisierul "Regs.org" din folderul in care se afla autobuzul)
"nr_inmatriculare" - suprascrie numarul implicit de inmatriculare cu unul la alegere. Daca nu vrei numar la alegere, apesi Tab de 2 ori dupa "nr_parc" si treci mai departe.
"schema vopsire" - daca nu scrii nimic si dai Tab mai departe, autobuzul va avea skinul implicit. Daca vrei sa apara cu un "repaint", scrie numele acestuia exact cum apare in fisierul cu extensia .cti din subfolderul Vehicles[fișierul care conține autobuzul]\Texture\Repaints.
"data_intrare_serviciu" - se scrie in format aaaallzz, si e logic ce reprezinta.  ;)
"data_iesire_serviciu" - idem

Exemplu:
[aigroup_depot_typgroup_2]
vehicles\MAN_SD200\MAN_SD81.bus
1779        Möbel-Hübner (grün, alt)    19860901    19870228
[end]

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 24
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: OMSI (2) The Omnibus Simulator  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419407 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use