Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul Brașov

 

Topic: Știri, noutăți, perspective

653 posts, 259228 views
 
Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32  ... 47
 
 

📖 Pagination options
Re: Știri, noutăți, perspective andrei11

Stimate coleg SPA29, de ce dezinformați pe stimabilii cititori ?
Bv.jpg (192.22 KB; downloaded 4673 times)

 


Re: Știri, noutăți, perspective Costin

Nu stiu ce e aia, dar aeroportul chiar nu exista ;)

Posibil sa fie intr-un stadiu de constructie semi-abandonata, dar nu este finalizat si nu este operational, deci despre ce vorbim?

 


Re: Știri, noutăți, perspective Andrei Andraș

Acolo poate e reprezentat aerodromul de la Ghimbav, cine o știi. Aeroportul are făcută doar pista în momentul de față.

 


Re: Știri, noutăți, perspective Chev Celios

Aeroportul de la Brasov este in faza avansata de constructie. Va fi gata mai repede decat noul terminal de la Otopeni. Cel mai probabil ca aeroportul a fost inregistrat la IATA, iar acestia au alocat deja un cod pentru acest aeroport. Probabil la ei in baza de date este in constructie.

 


Re: Știri, noutăți, perspective SPA29

Ani de zile santierul a fost abandonat. Promisiuni peste promisiuni, bani aruncati pe fereastra, certuri intre consiliul judetean si primarie care sunt mai presus de interesele cetatenilor. Sa presupunem ca va fi gata, dar nu stiu cand or sa inceapa activitatea sau daca companiile aeriene sunt interesate sa zboare de aici. Poate cateva low-cost. Daca infrastructura nu ar fi precara la noi in tara, nu se preta aeroport la Brasov. Vedem ce va fi.

 


Re: Știri, noutăți, perspective Chev Celios

Posibil sa ii cam oblige sa mute niste curse de low cost de pe Otopeni pe Brasov .

 


Re: Știri, noutăți, perspective WT_fan06

Cine şi de ce i-ar obliga?... :ugeek:

Părerea mea e că viitorul aeroport va fi un hub al companiilor aeriene. Nu mă gândesc că va avea prea mult trafic național, dat fiind faptul că e în mijlocul țării, trenul va rămâne soluția pentru mulți care vor să meargă la Braşov. Vorbesc despre curse către marile destinații europene. Acest aeroport ar deschide Braşovul către Europa. E un oraş care chiar merită asta şi care cred eu că are ce oferi. Oricum ca city-break e un chilipir.

Zicea #andrei11 acum ceva timp că el vede în viitor un singur mega-aeroport central şi trenuri către toate celelalte oraşe. Toate tendințele din aviație din acest moment mă fac să cred că nu aşa va fi viitorul, ci invers...

 


Re: Știri, noutăți, perspective Puss in Boots

Adica sa vin cu low cost pana la BV si de acolo cu rata sau trenul la Buc? Yeah, right. (Legat de ce zicea colegul Chev mai sus).

 


Re: Știri, noutăți, perspective SPA29

Ar fi bun pentru cateva interne. Brasov-Timisoara sau Iasi-Brasov. Poate si la Constanta. Dar nu sunt prea optimist. Mai degraba exista interesul sa nu functioneze. Chiar si pentru unii conducatori locali. Cum sa piara firmele de transport pana la Otopeni? Si asta ar fi doar un exemplu.

 


Re: Știri, noutăți, perspective Andrei98

Un lucru e clar, dacă s-ar deschide cerere ar exista, și încă una destul de mare. În primul rand pentru turiștii care merg în stațiunile montane din zona Brașovului și de pe Valea Prahovei. Nu mai zic de cei care sunt plecați în străinătate și vin destul de des în tara și trebuie sa parcurgă drumul București-Brașov pierzând mai multe ore decât durează zborul.

 


Re: Știri, noutăți, perspective WT_fan06

Legătură pe cale ferată va avea? Ca turiştii să se deplaseze rapid către stațiuni?...
N-am găsit nimic despre legătura feroviară, absolut esențială.

 


Re: Știri, noutăți, perspective alex83

De prin presa locala:
http://newsbv.ro/2019/02/19/agentia-met ... in-brasov/

Agenția Metropolitană lucrează la proiectul primului tren urban din Brașov

Directorul general al Agenieei Metropolitane Brașov, Dragod David, a anunțat că deja se lucrează la documentația pentru înființarea unui tren urban, care să fie finanțat prin Programul Operațional pentru Infrastructură Mare.
David a menționat că, dacă lucrurile vor decurge bine, s-ar putea obține finanțare nerambursabilă în actualul exercițiu financiar, care se încheie în 2020.
Acest tren ar trebui să facă legătura între Brașov și Aeroportul Internațional de la Ghimbav.

 


Re: Știri, noutăți, perspective Chev Celios

Andrei98 wrote:
Un lucru e clar, dacă s-ar deschide cerere ar exista, și încă una destul de mare. În primul rand pentru turiștii care merg în stațiunile montane din zona Brașovului și de pe Valea Prahovei. Nu mai zic de cei care sunt plecați în străinătate și vin destul de des în tara și trebuie sa parcurgă drumul București-Brașov pierzând mai multe ore decât durează zborul.


Sa nu uitam si de cargo. In jurul Brasovului sunt multe companii care produc piese auto si nu numai. La ora actuala marfa cargo de la Brasov pleaca ori de la Timisoara ori de la Otopeni.

 


Re: Știri, noutăți, perspective WT_fan06

Păi aeroportul va avea şi o zonă cargo din ce ştiam. Nu ştiu dacă va exista un terminal cargo intermodal, ca să poată veni şi pleca  marfa uşor cu trenul... probabil asta e SF. Deşi în lumea civilizată aeroportul e conceput cu toată infrastructura de susținere în plan, nu aşa eu fac aia tu faci aia şi poate peste câțiva ani ăla va face aia.

 


Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32  ... 47
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Brașov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419390 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use