Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX)

2309 posts, 769788 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 58 59 60 61 62 63 64  ... 165
 
 

📖 Pagination options
  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo anndrei

R430 ar trebui modificat sa iasa in Bulevardul Iuliu Maniu direct din strada Margelelor fara a face ocol pe la Apusului si a ramane blocat in trafic.
Linia R430.jpg (368.46 KB; downloaded 4119 times)

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov Victor92

2 de luni-vineri si un autobuz in weekend.

Vezi prezentare: viewtopic.php?f=228&t=3987&start=644#p299385

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo rosetti61

Cum ai desenat o sa maraie lumea ca nu au legatura cu 336.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo anndrei

Care lume? Circula goale  :lol:  Legatura cu 336 are doar la dus spre Cartier Militari iar la venire spre Pacii are cu liniile:61,62,136,137,138,178,236 si Metrou Pacii. Eu zic ca sunt de ajuns legaturile cu alte mijloace. Asa cum circula acum ocoleste foarte mult si ramane blocat pe Apusului si o parte din Iuliu Maniu. Linia nu este prost gandita ca mare parte din traseu il are pe drumuri fara blocaje dar se infunda pe Apusului. La orele de varf oricum 178 este blocat pe tot traseul iar aceasta linie ii ajuta pe locuitorii Cartierului Militari (Ilfov) sa ajunga la Metrou.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo WAYNEN

Pentru ca linia R430 să nu mai ocolească pe sensul spre ,,Autogara Militari",propun modificarea traseului de la intersecția Bulevardul Anul 1864/Strada Schiorilor prin Strada Schiorilor-Strada Ghirlandei și apoi traseul de bază.Pe Strada Schiorilor e sens unic dinspre Bulevardul Anul 1864 spre Strada Mărgelelor.
Atașez și o hartă cu propunerea mea.
Linia R430 modificata.png (609.9 KB; downloaded 3874 times)

Totodată,linia ar trebui să fie prelungită până la ,,Militari Shopping Center".

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo anndrei

Strada Schiorilor este ingusta pentru a trece autobuz pe acolo. Prelungirea pana la Militari Shopping Center nu este buna deoarece ramane blocat pe Iuliu Maniu si la ducere si la venire. Si nu vad rostul de a iesi pe Apusului :?:  Toate astea duc la pierderea curselor dimineata. Ideea este sa ocoleasca aglomeratia.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo WAYNEN

Prelungirea liniei spre ,,Militari Shopping Center" ar fi dinspre ,,Militari Residence",nu dinspre ,,Autogara Militari".

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Victor92

Dupa saptamani bune, constat la "Aeroport Baneasa" ca avem placuta noua de statie pe ambele sensuri in care sunt trecute liniile regionale.

Spre Otopeni nu am mers, dar am sa verific in perioada urmatoare.

Din ceea ce am observat, intre orele 7 si 8:30, liniile regionale aveau un grad ridicat in privinta cererii dinspre Ilfov spre Capitala ... ramane de urmarit cum se va prezenta situatia de luni cand elevii se intorc la scoala.

Atasez cateva poze de azi-dimineata cu unele autobuze Mercedes-Benz Citaro Euro 3 si 4 de pe liniile regionale din nord-ul Capitalei, o parte dintre ele nefiind incluse in acest topic pana in prezent.

Aero Baneasa 131 etc.JPG (144.79 KB; downloaded 3720 times)


4261 - Linia R442 - Piata Presei





4368 - R477 - Piata Presei





4512 - Linia R442 - Fantana Miorita





4576 - Linia R444- Fantana Miorita





4776 - Linia R442 - Fantana Miorita





4987 - Linia R443 - Soseaua Bucuresti-Ploiesti / DN1





6208 - R477 - Fantana Miorita



 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo dany

Cat de curand terminalul Republica o sa fie mutat in incinta parcarii Cora Pantelimon, motivul fiind lipsa spatiului de stationare pentru liniile regionale actuale dar si pentru cele ce vor aparea cat de curand (cele 3 linii de Cernica, linia de Dragonul Rosu si o posibila a doua linie pentru orasul Pantelimon). Terminalul de la Cora nu o sa fie cel actual al liniilor 104, 202, 242 si 246, ci un altul care se pare ca o sa fie situat in apropierea acestuia (inainte de intrarea in terminalul actual de la Cora, in partea stanga, sunt parcarile pentru turisme si se pare ca doua randuri de parcari vor fi alocate liniilor regionale), acest lucru nu o sa afecteze trecerea liniilor regionale pe la Republica, traseul liniilor se pare ca va fi Cora - Republica - Periferie si retur in ordine inversa. Personal consider si cred ca mai utila ar fi fost prelungirea liniei 102 la Cora Pantelimon si desfintarea liniei 202, iar liniile regio de Republica sa aiba terminalul mutat la Bd Basarabia(capat comun cu troleul), cu traseul urmator Bd Basarabia - Sos Vergului - Granitul - Periferie si retur

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo rosetti61

Deja indicatoarele se transforma in monstruozitati, trebuie regandite urgent (iar o sa-mi ascut cariocile  :mrgreen: ); nu mai exista linii 44x disponibile de s-a ales indicativul 477 la Piata Presei*?

De cand nu mai e in scriptele Primariei "Piata Presei Libere"?

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo ticker

Sa vezi distractie cu oameni care incurca 447 cu 477... Stiu cel putin un caz.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Victor92

Sa deschida ochii cu atentie.

De exemplu, in Mannheim, tramvaiele liniilor 4,4A - 5/5A sau 6/ 6A au o portiune comuna de traseu. Dupa se despart ... si nimeni nu le incurca  ;)

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo ByOnu

Victor, acolo folosesc hartii A4 puse in partea inferioara a parbrizului si scrise cu pixul? :(

 


Go to page:  1  ... 58 59 60 61 62 63 64  ... 165
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420557 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use