Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online STB

71 posts, 34299 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online STB BodoMinea

Odată cu introducerea/schimbarea rutelor preorășenești în „Regionale” sau „egionale” cum vom vedea că le numea compania vizată mai jos, putem vedea câteva probleme fundamentale în arhitectura sistemelor de interfațare cu călătorii în mediul online ale STB S.A. O parte din acestea erau deja evidente de mult, sau cel puțin de la tranziția de la RATB la STB.

Ne uităm pe următoarele probleme:
  • Varianta mobilă (în română) s-a actualizat după varianta desktop (în română), în urma sesizărilor făcute. Defazarea operațiunilor de actualizare indică o complexitate structurală inutilă a aplicației, unde informațiile necesită actualizarea manuală în locații diferite din cod.
  • Meniul de pe prima pagină era diferit de meniul de pe pagina cu trasee, ceea ce denotă o lipsă de modularitate a aplicației web (mai exact, când se schimbă o informație, chiar și pe aceași versiune, trebuie schimbată în 6 locuri diferite în cod) - a se vedea „egionale” versus „preorășenești”.
  • Variantele în engleză nu sunt actualizate nici acum - observați în capturile de ecran diferența dintre ce apare sub „Select” (EN) și sub „Selectie” (RO).
  • Datele de pe Google Maps nu reflectă realitatea noilor trasee (iar această modalitate, prin natura ei este una oficială și trebuie actualizată de operatorul de transport sau de o entitate desemnată de acesta)
  • Site-ul web STB ne trimite la aplicația http://transporturban.ro, care nu are datele actualizate privind schimbarea traseelor. (să ne înțelegem, nu e vina aplicației, ci a STB care nu a cerut actualizarea datelor)
  • Aplicația pentru încărcarea online a cardurilor de transport încă poartă sigla RATB și este pe domeniul vehi http://online.ratb.ro (link arhivă)
  • Butonul care ar trebui să ne ducă de pe versiunea mobilă la versiunea desktop, ne duce la o pagină inutilă cu o hartă nestilizată a conținutului site-ului. La întoarcerea pe prima pagină, suntem tot pe mobil.


Screenshot_20190102-163947__01.jpg (255.25 KB; downloaded 7556 times)

Screenshot_20190102-164040__01.jpg (368.36 KB; downloaded 7563 times)

Screenshot_20190104-160824.jpg (300.85 KB; downloaded 7552 times)

Screenshot_20190104-160844.jpg (281.57 KB; downloaded 7554 times)

Screenshot_20190102-164817.jpg (472.45 KB; downloaded 7552 times)

Capture.PNG (75.47 KB; downloaded 7616 times)

Capture2.PNG (157.94 KB; downloaded 7565 times)


Deci, ce ziceți? Vă place? Mai avem!

Conform anunțului de atribuire CAN1004201 la anunțul de participare pentru licitația privind „sistemul de informare calatori despre traseele RATB si timpii estimati de asteptare in statie a vehiculelor” publicat în SEAP în septembrie anul trecut, în termen de 5 luni trebuia să avem urmărire pe 1450 de vehicule și o aplicație prin care să vedem cât mai avem de stat în stație. Din nou, voi ce ziceți, avem? :)

Vă încurajez să semnalați aici alte probleme sau de ce nu, lucruri pozitive identificate la prezența online a operatorului de transport STB.

Eu am făcut sesizări pentru toate cele sus-menționate, nu am primit până acum vreun răspuns, însă asupra unora dintre probleme (varianta mobilă în română a site-ului de exemplu) s-a intervenit. Singurul mod să vedem o schimbare, este, ei bine, să ne plângem!

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online WT_fan06

Ce îmi place e că de când cu liniile regionale, dacă vrei să cauți orice linie X pe site, când îți arată lista cu stațiile liniei X, linia X devine RX la enumerarea legăturilor din stații.  :idea:

De exemplu, dacă vrei să te minunezi la linia 124 și cum la Piața Unirii aceasta arată pe hartă că are legătură cu M1 M2 M3 Eroilor, liniia apare R124 în lista cu stațiile.

http://stbsa.ro/v_bus_urban.php

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online BodoMinea

Vai de noi, și tramvaiul 41 este... R 41!
Screenshot_20190106-215454__01.jpg (487.96 KB; downloaded 7514 times)

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online subway guru

Sa ne plangem doar pe forum nu este o solutie, <lacramatiile> trebuie in primul rand adresate impricinatilor...
Parerea mea!
:bere:

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online BodoMinea

După cum ne-am obișnuit, cu treburi care nu se fac până la capăt, nici harta traseelor afișată pe site-ul STB nu este actualizată. La mai mult de o săptămână de la schimbarea traseelor, avem încă un link de pe prima pagină a site-ului la o hartă cu autobuzele preorășenești din 2017...
chrome_hplWifFhVO.png (272.59 KB; downloaded 7333 times)

Această discrepanță, ca toate celelalte semnalate, a fost adusă la cunoștința reprezentanților societății de transport printr-o sesizare.
Apropo, știe cineva ce e cu... ochiul acela din partea inferioară a paginii de sezizări de pe site-ul ăstora?!
chrome_fWcCKJ1Syi.png (89.74 KB; downloaded 7334 times)

E chiar animat...

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online V2A

Apropo de actualizare (sau de lipsa ei): în lista traseelor de autobuze apar în continuare 674 și 697...

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online Puss in Boots

Voi uitati mereu unde traiti si cu cine aveti de-a face. Respectul pentru cetateni nu e un punct forte al mai niciunui organism de stat. Poate nu vor sa munceasca de mai multe ori, fac o schimbare, vad daca prinde, daca nu trebuie retusata si apoi o pun "live".

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online Saint666

As plusa si cu faptul ca la trecerea de la ratb.ro la stbsa.ro site-ul si-a pierdut SSL-ul, aparand ca si nesecurizat.
ssl.JPG (9.46 KB; downloaded 7073 times)

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online BodoMinea

În urma sesizărilor primite, cineva modifică site-ul STB, dar clar nu în modul corect... Link-ul „variantă desktop” a devenit „hartă site desktop”, duce tot la o pagină nestilizată, neactualizată, ale cărei link-uri sunt către pagini inexistente și către hărțile neactualizate (preorășeneștile vechi de exemplu).

Până acum singura hartă corectă a noilor regionale am văzut-o aici la noi pe forum, nu știu a cui creație e sau de pe unde a apărut, că pe site-ul STB nu pare să existe: viewtopic.php?p=296226#p296226

Acum... minunatele modificări!
BEFORE



AFTER  :?:
Screenshot_20190113-134837__01.jpg (173.27 KB; downloaded 6939 times)

What's this...  :popa:
Screenshot_20190113-134845__01.jpg (468.9 KB; downloaded 6940 times)

Screenshot_20190113-134852__01.jpg (32.58 KB; downloaded 6943 times)

Screenshot_20190113-134905.jpg (432.1 KB; downloaded 6940 times)


Evident, cu ocazia aceasta s-au ales cu încă o sesizare privind treaba foarte bună pe care o fac!

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online BodoMinea

Pe data de 3 ianuarie, i-am contactat pe cei de la STB cu privire la problemele sus-menționate. Pe 4 și 6 ianuarie am revenit, în lipsa unui răspuns de la STB, cu completări. Între timp, fără a mi se răspunde, cândva între aceste sesizări s-au rezolvat unele probleme (afișarea rutelor pe mobil de exemplu), în timp ce altele au persistat (afișarea literei R în fața TUTUROR RUTELOR pe pagina cu legături și  :!:  AFIȘAREA HĂRȚII VECHI CU PREORĂȘENEȘTI...)
Să vedem ce zic „setebeii”:
(17.01.2019)
Observatiile legate de erorile aparute pe site-ul http://www.stbsa.ro au fost remediate in mai putin de 24 de ore de la postare, respectiv in data de 03.01.2019, data la care ne-ati scris.
De asemenea, pentru varianta mobile, s-a explicitat trimiterea la harta site-ului descktop.
In ceea ce priveste planificarea rutei, trebuie sa stiti ca acest serviciu nu este asigurat de compania noastra ci de un site partener. Credem ca si aceasta problema va fi remediata in curand.
Speram sa putem oferi calatorilor nostri aplicatia care prezina date in timp real legate de circulatia mijloacelor de transport public in foarte scurt timp.
Va multuimim pentru observatiile si atentionarile trimise si ne cerem scuze pentru erorile sesizate.

Răspunsul meu în data de 17:
Îmi pare rău să vă informez că nu toate problemele s-au rezolvat în 24 de ore.
Link-ul „harta autobuzelor regionale” încă duce la fostele preorășenești http://stbsa.ro/maps1/PREORASENESTI.pdf

Răspunsul nr. 2 de la STB pe tema aceasta, primit astăzi, pe 22:
Aspectele semnalate au fost soluționate. Vă mulțumim!


Dar ghiciți ce... NU S-A REZOLVAT NICI AZI.

Deci la 3 săptămâni după introducerea noilor trasee (să ne înțelegem, era rușinos și să le actualizeze pe 3, când le-am dat mail, din moment ce s-au schimbat pe 1, DAR ACUM ESTE 22...):
VvfW3iQlGt.png (866.53 KB; downloaded 6709 times)

http://stbsa.ro/maps1/PREORASENESTI.pdf
...... Puteți vedea pe directory listing când a fost actualizată harta la care este pus link pe prima pagină.

Mi s-a răspuns astăzi și la sesizarea referitoare la serviciul online.ratb.ro:
Schimbarea domeniului platformei de reîncărcare on-line de pe ratb.ro pe noul domeniu, stbsa.ro, este în curs de desfășurare, însă acest proces este unul durată.
Vă mulțumim și vă stăm la dispoziție în continuare la numerele de telefon 021/311.13.98 sau 021/336.56.50, interior 30/31, de luni până sâmbătă între orele 06:00 – 21:00 și dumincă între orele 06:00 – 14:00.

Cine lucrează în domeniu știe că modificarea unei sigle NU e un proces tehnic super avansat... (Sub)Domeniul fiind oricum deja setat. Probabil li se pare scump certificatul SSL pentru domeniul nou.
chrome_VvPY4G9YmJ.png (321.87 KB; downloaded 6717 times)


Deci.. oamenii sunt cum ne-au obișnuit.

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online BodoMinea

Screenshot_20190124-155840__01.jpg (20.88 KB; downloaded 6585 times)

Bravo Moovit! Pe site-ul STB... Harta cu regionale are încă link-ul, însă nu mai duce la nimic...
Să vedem cât le ia să pună o hartă. O lună?

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online Albert

Si tine cont ca pe Moovit lucrează numai voluntari,fara sa primească niciun ban.Am lucrat si eu la început pe Moovit la introducerea unor linii.E interesant cât de repede se vor mișca oamenii plătiți din STB...

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online rosetti61

Harta veche cu preorasenesti e la locul ei pe pagina stb, iar la linia 419 dupa modificare au uitat cerculetele de cap de linie, arata cam bearca. Incet-incet o sa ajunga si la harti. Probabil ca le vor redesena sau ceva. Traseele s-au inmultit si nu mai e loc de desenat alte linii pe hartile actuale. Pune pe harta generala 196, 781 si deja e inghesuiala (plus noua numerotatie a regionalelor care mananca spatiu si aia).

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online cosminduru

Cred ca trebuie sa vedeti situatia de ansamblu. Probabil STB are cativa ITsti platiti cu 2 lei care sunt nevoiti sa intretina un sistem arhaic si greoi (hartile alea sunt desenate punctual, sunt de luat la mana, nu sunt generate dinamic asa cum ar fi normal). Nu mai spun ca estetic arata oribil. Din fericire, Moovit acopera excelent aceasta arie informatica si cred ca utilizatorii ahtiati de internet sunt deja cu aplicatia instalata.

Cum STB nu a fost niciodata un exemplu de urmat in ceea ce priveste corporate identity, inca de pe vremea DAC-urilor care erau impopotonate cu tot felul de accesorii pe placul soferilor titulari, tot asa nu ar trebui sa ne asteptam ca site-ul sau imaginea STB sa aiba vreo constanta sau promptitudine in afisarea online a schimbarilor, din ce in ce mai dese si haotice. E si destul de dificil, cand se infiinteaza linii noi peste noapte. Cineva trebuie sa stea sa deseneze o harta  :lol:    hai ca orarele le exporta din FoxPro sau in ce le fac ei, dar restul..
Repet, nu exista o viziune sau o colaborare cu o firma de design. Vehiculele nu au nici macar o culoare unitara, daramite un brand identity, sunt albe, verzi, portocalii, mai nou turcoaz..  Statiile sunt  niste tablite saracacioase demne de secolul al XIX-lea.. si inca mai sunt statii cu alt tip de design (cele caseta), informarile in vehicule sunt nefunctionale, decalate, gresite, vechi, etc.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420551 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use