MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Modernizarea stațiilor de metrou

1895 posts, 408759 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 108 109 110 111 112 113 114  ... 136
 
 

📖 Pagination options
Re: Modernizarea statiilor de metrou rosetti61

Cel dinspre Tribunal sau Banca religiillor (acum e un fel de minimall cu de toate acolo).

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou andrei11

:bere:
Luca.jpg (188.18 KB; downloaded 2302 times)

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou punmeister

punmeister wrote:
punmeister wrote:
Sa vedem ce mai cumpara Metrorex:

Patru scari rulante pentru statiile Basarab, Timpuri Noi si Izvor plus copertine noi la Izvor si Timpuri Noi:
http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/no ... /100006063
Lifturi pentru statiile 1 Mai si Gara de Nord 2:
http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/no ... /100006051

Pe 10 decembrie a avut loc deliberarea la ambele licitatii, nu stiu de ce intarzie atat cu anunturile de atribuire.
La scari sigur contractul a fost luat de asocierea Somet-TIAB-Schindler.

Gata, au fost atribuite. Scarile la Somet-TIAB-Schilender si lifturile la Ascensorul Tehnic Service SRL.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Adrian Rosca

Lucrarea de la Timpuri Noi e mai interesanta intrucat include si schimbarea vechii copertine a accesului.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou punmeister

Si la Izvor se va schimba copertina.
Apropo, stie cineva cine este de fapt Ascensorul Tehnic Service SRL? Eu ma asteptam ca lifturile sa le ia tot asocierea Somet-TIAB-Schindler.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Adrian Rosca

Nu ma prind de ce schimba copertina de la Izvor. Nu e asa veche.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Puss in Boots

Dar niste copertine la gurile de metrou care nu au deloc?
La Timpuri Noi cred ca e ultima copertina cu vechiul M de la metrou. Poate nu-l arunca :D

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea statiilor de metrou sab

Cel mai probabil , NU se vor monta copertine la accesurile neacoperite, care sunt in mare majoritate in centru.
Motivul : aspectul inestetic.  La periferie isi permit sa puna termopane, ca nu plange nimeni...Am mai discutat pe subiect.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou andrei11

Nu înțeleg treaba asta cu esteticul, am mai discutat de mai multe ori. Ce e așa de inestetic o copertină ? Cine a tras această concluzie ? Arhitecții care au "trântit" de-a valma clădiri de sticlă lângă cele istorice, care au înghesuit blocuri / vile de-i schimbi Programul Tv vecinului de bloc cu telecomanda ta ?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea statiilor de metrou sab

Eu cred ca nu este o intamplare faptul ca nu exista copertine in centru si exista numai in cartierele-dormitor. Arhitectii de dinainte de 1989 or fi avut ceva in cap si pe atunci nu puteai sa faci chiar orice... Sincer, este chestie de gusturi. Daca unii si-au batut joc de mostenirea arhitecturata si au daramat cladiri emblematice sau au facut cladiri de sticla si termopan printre cladiri monument, nu inseamna ca trebuie sa perseveram.
Voua va place  "cavoul" care s-a facut la Tineretului , accesul nou ? Pana la urma care este avantajul major al copertinei, in afara de a proteja o scara rulanta?

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou andrei11

N-ai scări înghețate iarna, nu te plouă vara pe rulante...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea statiilor de metrou sab

Pentru inghet oricum se folosesc diverse substante acum, deci nu mai este o problema.
Cu ploaia...poti sa deschizi umbrela cateva secunde mai devreme, nu este o tragedie...:)

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou punmeister

sab wrote:
Cel mai probabil , NU se vor monta copertine la accesurile neacoperite, care sunt in mare majoritate in centru.
Motivul : aspectul inestetic.  La periferie isi permit sa puna termopane, ca nu plange nimeni...Am mai discutat pe subiect.

Pot pune sticla securizata ca la Piata Muncii sau ca la Stefan cel Mare :)
14_full_07942300.jpeg (174.73 KB; downloaded 1930 times)
metrou piata muncii.jpeg (128.95 KB; downloaded 1929 times)

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Puss in Boots

Ok, fie, e inestetic. Dar nu sunt toate in centru dupa cum ai zis. De cand e infiintata statia de la Mihai Bravu zero copertine. Doua intrari. La Dristor cea mai indepartata de pe Camil Ressu n-are copertina. La Stefan cel Mare, Aurel Vlaicu nem. Nu intru in dezbaterea daca pentru centru e nevoie (nici prin Vest sincer n-am prea vazut si n-am stat nici sa le tin minte sau sa le contabilizez, acolo oricum statiile majore au nspe cai de acces) asa ca nu ma ating de zona Unirii-Aviatorilor (unde asa cat ma gandesc pe ffwd nu descopar vreo copertina). Nici gura unica (pana acum) de la Tineretului n-are copertina. Cele noi vor avea (una deja are). Si or mai fi exemple.

 


Go to page:  1  ... 108 109 110 111 112 113 114  ... 136
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420547 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use