Regiunile RomânieiInițiative și proiecte inter-regionale sau inter-județene

 

Topic: Ministerul Dezvoltării - achiziție 51 autobuze electrice de 12m operabile în condiții de șes

81 posts, 18651 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Ministerul Dezvoltării - achiziție 51 autobuze electrice de 12m operabile în condiții de șes punmeister

Municipii beneficiare: Constanța (20), Alba Iulia (13), Buzău (9), Ploiești (9)

MDRAP a publicat pe SICAP licitatia pentru 51 de autobuze electrice de 12m operabile în condiții de șes, din care:
- 20 pentru Constanta, plus 5 statii de incarcare rapida si 20 statii de incarcare lenta.
- 13 pentru Alba Iulia, plus 4 statii de incarcare rapida si 13 statii de incarcare lenta.
- 9 pentru Buzau, plus 3 statii de incarcare rapida si 9 statii de incarcare lenta
- 9 pentru Ploiesti, plus 3 statii de incarcare rapida si 9 statii de incarcare lenta
http://e-licitatie.ro/pub/notices/c-noti ... 00034065

 


Re: Știri, noutăți, perspective Puss in Boots

Hai si cu tramvaiele si troleele..... am inteles ca autobuzul electric e fitza zilei dar poate ar fi bine sa mergem si pe ceva de mai mare capacitate (1 la mana) si cu curent continuu (2 la mana). Oricat o costa sau va costa in viitor o baterie. Si da, stiu ca Ploiestiul vrea trolee de 12m. O prostie. Un mix de 12 cu 18 ar fi fost mai nimerit.

 


Re: Știri, noutăți, perspective punmeister

O sa vina si alea, Ploiesti cel putin vrea 20 de troleibuze de 12m si 20 de tramvaie prin MDRAP.

 


Re: Știri, noutăți, perspective Cristian P.

Din păcate și la această licitație privind achiziția de 51 autobuze electrice există o contestație depusă,licitația fiind momentan suspendată.
Detalii pe SEAP : http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/not ... 00034065

 


Re: Știri, noutăți, perspective ByOnu

Nu tot timpul contestatiile sunt un lucru rau. Dimpotriva, daca sunt justificate pot duce la revizuirea unui CS eronat sau care limiteaza competitia. Problema este timpul de solutionare al contestatiilor.

 


Re: Știri, noutăți, perspective punmeister

Cristian P. wrote:
Din păcate și la această licitație privind achiziția de 51 autobuze electrice (9 autobuze electrice pentru Ploiesti) există o contestație depusă,licitația fiind momentan suspendată.
Detalii pe SEAP : http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/no ... /100034065

Contestatia a fost depusa de ANADOLU AUTOMOBIL ROM[/b:h54w546z].

 


Re: Știri, noutăți, perspective Andrei Andraș

Pentru cine nu știe sau nu înțelege de ce turcii de la Anadolu (Isuzu nu exista electric, Karsan doar Jest) au contestat licitația, este pentru că în grupul lor se află și compania SOR care produce și autobuze electrice. Mai mult decât atât, la Turda au câștigat o licitație în vederea achiziționării câtorva electrice.

 


Re: Știri, noutăți, perspective Puss in Boots

Iar SOR sunt cehi si deci se califica la licitatie UE.

 


Re: Stiri, noutati, perspective punmeister

Si BYD se poate baga, au doua uzine in UE, una in Ungaria si cealalta recent deschisa in Franta.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Vatmanul constanțean

Se știe totuși, dacă exista si alți producători interesați? Sau abia după 17 Ianuarie?

 


Re: Stiri, noutati, perspective Puss in Boots

Nu stiu daca faptul ca au uzine in UE inseamna ca se pot si baga. Nu e totuna cu a fi companie europeana. Om vedea.

 


Re: Stiri, noutati, perspective PTMZ

Întrebare: dacă avem o companie din UE, și fabrici în alte state ce nu sunt membre, acea companie poate furniza mijloace de transport?

 


Re: Stiri, noutati, perspective Puss in Boots

....in tarile respective? (daca firma e din UE ca asa ai pus rationamentul). Normal (Casablanca e primul exemplu care imi vine in minte, Melbourne al doilea, recent CAF isi extinde prezenta in SUA etc etc). Adica nu cred ca sunt restrictii decat poate in cine stie ce tari "prietene" gen Coreea de Nord. Aici insa vorbim de fonduri europene, aici e diferenta. Nu e o simpla vanzare cumparare.
BYD-ul nu cred ca nu si-a facut el firma pe UE dar nu stiu daca se califica si asa. Ar trebui vazut daca au mai castigat licitatii pe fonduri UE. Daca da, atunci inseamna ca merge.

 


Re: Știri, noutăți, perspective punmeister

punmeister wrote:
Cristian P. wrote:
Din păcate și la această licitație privind achiziția de 51 autobuze electrice (9 autobuze electrice pentru Ploiesti) există o contestație depusă,licitația fiind momentan suspendată.
Detalii pe SEAP : http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/not ... 00034065

Contestatia a fost depusa de ANADOLU AUTOMOBIL ROM

Contestatia a fost admisa.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Inițiative și proiecte inter-regionale sau inter-județene  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420542 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use