Pasarela Pietonală Fântâna Miorița

Reportaje de pe șantierele actuale precum și proiecte de viitor

Re: Pasarela Pietonală Fântâna Miorița

Mesajde aztec » Lun, 07 Ian 2019, 20:30

La cum e plansa asta cu hobanele...nu apare efectul de torsionare la pasaj?
Bine..e o podisca pana la urma.., dar ma intreb ca solutia asta e artistica, dar tehnic e ok?
aztec
Membru Silver

Mesajde subway guru » Lun, 07 Ian 2019, 20:39

Si ce daca!...bineinteles ca e rezolvabila...chiar si cu un singur pilon!
Sunt <n> exemple chiar mult mai <artistice> de atat. 8-)
Dar asta ar fi presupus sa lucreze de la bun inceput intr-o formula multidisciplinara nu sa-i lase pe <urbanisti> sa o ia de unii singuri pe coclauri...
Daca lasa plansa de reglementari prezentata de ByOnu la pag.1 nemodificata nu o sa aiba unde sa amplaseze acele rampe de acces circulare.
Ia intreaba-i pe prietenii tai arhitectii, ei ce parere au?
Ultima oară modificat de subway guru pe Lun, 07 Ian 2019, 20:49, modificat 1 dată în total.
subway guru
Membru Silver

Mesajde andrei11 » Lun, 07 Ian 2019, 20:46

Dau și eu cu bățul în baltă...M 2 nu trece pe sub Pasajul pietonal subteran Universitate ? Să nu-mi spui că stâlpul mioritic apasă așa de greu pe tunel, nici că are o fundație colosală...mai sunt tunele care trec pe sub construcții mult mai masive decât acel stâlp, pasajele rutiere Virtuții / Berceni, sub /supratraversările între tunelele de metrou M 5 ; intersecția M 1 / 4 din zona podului Grant, intersecția tunelelor M 1 / 3 de la NG, tunelele M 5 de la Academie la Orizont care trec pe sub case, am impresia că un tunel trece pe sub o clădire și de la Academie la Eroilor, subtraversarea Dâmboviței la Eroilor / M 5, etc.
Concluzia mea logică e că stâlpul de la Miorița e o nimica toată.
A, da, mai e o subtraversare bună, Pasajul Latin de către tunelele M 2.
Intersecția M 2 / M 1(3) de la Unirii, am impresia că și pasajul auto Unirii la un moment dat trece peste cel puțin un tunel al lui M 2.
andrei11
Moderator forum

Mesajde subway guru » Lun, 07 Ian 2019, 20:52

Chiar ca iarasi dai cu batul in balta!
Nu te inteleg deloc, de unde dorinta asta a ta de a te stropi singur in ochi neprovocat de nimeni?
subway guru
Membru Silver

Mesajde andrei11 » Lun, 07 Ian 2019, 20:57

Unde-i balta și unde-i bățul ? Nici eu nu te înțeleg. Vreau să spun că bățul ăla al pasajului nu poate afecta așa de grav tunelul. Pe lângă faptul că iar vorbim despre un M 6 de care se vorbește de "n" ani.
andrei11
Moderator forum

Mesajde subway guru » Lun, 07 Ian 2019, 21:02

Vorba lu’ Moromete, <pe ce te bazezi?>. Iti spun eu, <pe nimic!>.
Aveam de gand totusi sa-mi pierd cateva minute ca sa te lamuresc dar te vad prea agresiv pentru o discutie calma si argumentata...
:twisted:
subway guru
Membru Silver

Mesajde aztec » Lun, 07 Ian 2019, 21:06

As vrea sa vad cum flutura batul si transmite vibratile podului cand trece metroul...ar fi interesant.
aztec
Membru Silver

Mesajde subway guru » Lun, 07 Ian 2019, 21:44

Dar cum vine chestia asta, iei PUZul M6 si-l modifici dar fara sa bagi in seama M6?
Perfect logic, nu-i asa?...si <curat murdar Coane Fanica>. :lol:
subway guru
Membru Silver

Mesajde shoppy » Lun, 07 Ian 2019, 22:45

Sa traim noi sa vedem un monument, oricare, rezolvat corect(adica cel mult dezasamblat si relocat) doar pentru ca ministerul a spus ca acela este monument si asa se face.
Da, parca si vad peste 100 de ani ca cei care vor sa demoleze pasajul actual, in conformitate cu legislatia in vigoare acum, trebuie sa obtina de la minister hartie expresa ca nu este monument, iar ministerul nu le-o da, deci, cum zicea Garcea, "rezulta prin logica", ca, saracu' asta actualul, este si el monument :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Evident fundatia unui asemenea pilon presupune radier si coloane forate, nu ai cum sa forezi coloane daca esti deasupra metroului. Din bancurile de pamant de pe laterale ar rezulta plasarea constructiei intre fantana si pasaj, deci nu unde apare in PUZ, poate ca de aceea arhitectul nu a avut probleme cu pilonul.
Macar a invatat si blonda ceva, ca daca impachetezi ****** frumos atunci oamenii chiar ajung sa si-l doreasca construit.
28: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, FI, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SE, SW, TR, XK (București)
shoppy
Membru Silver

Mesajde andrei11 » Lun, 07 Ian 2019, 22:48

Dacă aș fi scriitor aș scrie o nuvelă Bățul de care s-a încurcat metroul :lol:
Guru, e clar că Primăria Generală trebuia să consulte Ministerul Transporturilor, toată lumea ( din primărie ) presupun că știe de M 6. Sau poate habar n-au ? Dacă mă iau după lucrările din Pantelimon e clar că nu știau de M 5. Dacă chiar aveau bani de reabilitat linii de tramvai aveau berechet, tot în acea zonă, Chișinău, Basarabiei, Pantelimon ( de la Mega la Obor ), Călărași.
shoppy scrie:...Evident fundatia unui asemenea pilon presupune radier si coloane forate, nu ai cum sa forezi coloane daca esti deasupra metroului.

Da' la pasajul de la BIG cum au procedat ? De Virtuții nu mai spun, acela o fi fost construit după alte metode.
Breteaua de urcare de pe Griviței de la pasajul Basarab e făcută peste stația de metrou. Nu pot să cred că podișca de la Miorița e mai grea decât breteaua...
Concluzia, lăsând miștourile ( mele ) la o parte, Primăria și Transporturile clar trebuiau să conlucreze, sau o fi răzbunarea duamnei că metroul nu e sub umbrela ei ?
andrei11
Moderator forum

Mesajde subway guru » Mar, 08 Ian 2019, 00:11

Vad ca perseverezi cu exemple irelevante departe de cazul in speta...
Inca ma mai gandesc daca sa le iau si sa ti-le demontez metodic, pe rand, dar nu pentru tine ci ca sa nu cumva sa-i <confuzezi> pe altii care ar fi tentati sa te si creada...
subway guru
Membru Silver

Mesajde ByOnu » Mar, 08 Ian 2019, 02:51

Imaginile acestea NU se pupa cu ce am pus pe prima pagina. Acesta este fostul amplasament ... sper!

Sa traversezi o strada de 20m latime mergand pe jos 150m. Asta da "sprijinim pietonii". Prefer forma de pe prima pagina.

Ceea ce vedem aici in stirea de ieri este aberant...
Semnează pentru inființarea Muzeului Transporturilor din București! Click AICI!
ByOnu
Membru Gold

Mesajde andrei11 » Mar, 08 Ian 2019, 19:57

În zbor călător:
Deci,
1) Se mai face, da au ba ?
2) Ce se întâmplă cu pilonul buclucaș de 22 m înălțime, se acceptă sau nu ? Asta în cazul că se mai face ceva.
3) Dacă se va face ceva când au spus că se apucă de lucru, că n-am reținut.
ByOnu scrie:Sa traversezi o strada de 20m latime .

Sunt vreo 30 dar nu asta e ideea...
andrei11
Moderator forum

Mesajde subway guru » Mie, 09 Ian 2019, 16:22

Conform HCGMB583 durata de realizare 4luni!!! :lol:
subway guru
Membru Silver

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii