Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate

 

Topic: Pasarela Pietonală Fântâna Miorița

99 posts, 34744 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasarela Pietonală Fântâna Miorița aztec

La cum e plansa asta cu hobanele...nu apare efectul de torsionare la pasaj?
Bine..e o podisca pana la urma.., dar ma intreb ca solutia asta e artistica, dar tehnic e ok?

 


Re: Pasarela Pietonală Fântâna Miorița subway guru

Si ce daca!...bineinteles ca e rezolvabila...chiar si cu un singur pilon!
Sunt <n> exemple chiar mult mai <artistice> de atat.  8-)
Dar asta ar fi presupus sa lucreze de la bun inceput intr-o formula multidisciplinara nu sa-i lase pe <urbanisti> sa o ia de unii singuri pe coclauri...
Daca lasa plansa de reglementari prezentata de ByOnu la pag.1 nemodificata nu o sa aiba unde sa amplaseze acele rampe de acces circulare.
Ia intreaba-i pe prietenii tai arhitectii, ei ce parere au?

 


Re: Pasarela Pietonală Fântâna Miorița andrei11

Dau și eu cu bățul în baltă...M 2 nu trece pe sub Pasajul pietonal subteran Universitate ?  Să nu-mi spui că stâlpul mioritic apasă așa de greu pe tunel, nici că are o fundație colosală...mai sunt tunele care trec pe sub construcții mult mai masive decât acel stâlp, pasajele rutiere Virtuții / Berceni, sub /supratraversările între tunelele de metrou M 5 ; intersecția M 1 / 4 din zona podului Grant, intersecția tunelelor M 1 / 3 de la NG, tunelele M 5 de la Academie la Orizont care trec pe  sub case, am impresia că un tunel trece pe sub o clădire și de la Academie la Eroilor, subtraversarea Dâmboviței la Eroilor / M 5, etc.
Concluzia mea logică e că stâlpul de la Miorița e o nimica toată.
A, da, mai e o subtraversare bună, Pasajul Latin de către tunelele M 2.
Intersecția M 2 / M 1(3) de la Unirii, am impresia că  și pasajul auto  Unirii la un moment dat trece peste  cel puțin un tunel al lui M 2.

 


Re: Pasarela Pietonală Fântâna Miorița subway guru

Chiar ca iarasi dai cu batul in balta!
Nu te inteleg deloc, de unde dorinta asta a ta de a te stropi singur in ochi neprovocat de nimeni?

 


Re: Pasarela Pietonală Fântâna Miorița andrei11

Unde-i balta și unde-i bățul ? Nici eu nu te înțeleg. Vreau să spun că bățul ăla al pasajului nu poate afecta așa de grav tunelul.  Pe lângă faptul că iar vorbim despre un M 6  de care se vorbește de "n" ani.

 


Re: Pasarela Pietonală Fântâna Miorița subway guru

Vorba lu’ Moromete, <pe ce te bazezi?>. Iti spun eu, <pe nimic!>.
Aveam de gand totusi sa-mi pierd cateva minute ca sa te lamuresc dar te vad prea agresiv pentru o discutie calma si argumentata...
:twisted:

 


Re: Pasarela Pietonală Fântâna Miorița aztec

As vrea sa vad cum flutura batul si transmite vibratile podului cand trece metroul...ar fi interesant.

 


Re: Pasarela Pietonală Fântâna Miorița subway guru

Dar cum vine chestia asta, iei PUZul M6 si-l modifici dar fara sa bagi in seama M6?
Perfect logic, nu-i asa?...si <curat murdar Coane Fanica>.  :lol:

 


Re: Pasarela Pietonală Fântâna Miorița shoppy

Sa traim noi sa vedem un monument, oricare, rezolvat corect(adica cel mult dezasamblat si relocat) doar pentru ca ministerul a spus ca acela este monument si asa se face.
Da, parca si vad peste 100 de ani ca cei care vor sa demoleze pasajul actual, in conformitate cu legislatia in vigoare acum, trebuie sa obtina de la minister hartie expresa ca nu este monument, iar ministerul nu le-o da, deci, cum zicea Garcea, "rezulta prin logica", ca, saracu' asta actualul, este si el monument :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Evident fundatia unui asemenea pilon presupune radier si coloane forate, nu ai cum sa forezi coloane daca esti deasupra metroului. Din bancurile de pamant de pe laterale ar rezulta plasarea constructiei intre fantana si pasaj, deci nu unde apare in PUZ, poate ca de aceea arhitectul nu a avut probleme cu pilonul.
Macar a invatat si blonda ceva, ca daca impachetezi ****** frumos atunci oamenii chiar ajung sa si-l doreasca construit.

 


Re: Pasarela Pietonală Fântâna Miorița andrei11

Dacă aș fi scriitor aș scrie o nuvelă  Bățul de care s-a încurcat metroul       :lol:
__________________
Guru, e clar că Primăria Generală trebuia să consulte Ministerul Transporturilor, toată lumea ( din primărie ) presupun că știe de M 6. Sau poate habar n-au ? Dacă mă iau după lucrările din Pantelimon e clar că nu  știau de M 5. Dacă chiar aveau bani de reabilitat linii de tramvai aveau berechet, tot în acea zonă, Chișinău, Basarabiei, Pantelimon ( de la Mega la Obor ),  Călărași.
shoppy wrote:
...Evident fundatia unui asemenea pilon presupune radier si coloane forate, nu ai cum sa forezi coloane daca esti deasupra metroului.

Da'   la pasajul de la BIG cum au procedat ? De Virtuții nu mai spun, acela o fi fost construit după alte metode.
Breteaua de urcare de pe Griviței de la pasajul Basarab e făcută peste  stația de metrou. Nu pot să cred că podișca de la Miorița e mai grea decât breteaua...
Concluzia, lăsând miștourile ( mele ) la o parte, Primăria și Transporturile clar trebuiau să conlucreze, sau o fi răzbunarea duamnei că metroul nu e sub umbrela ei ?

 


Re: Pasarela Pietonală Fântâna Miorița subway guru

Vad ca perseverezi cu exemple irelevante departe de cazul in speta...
Inca ma mai gandesc daca sa le iau si sa ti-le demontez metodic, pe rand, dar nu pentru tine ci ca sa nu cumva sa-i <confuzezi> pe altii care ar fi tentati sa te si creada...

 


Re: Pasarela Pietonală Fântâna Miorița ByOnu

Imaginile acestea NU se pupa cu ce am pus pe prima pagina. Acesta este fostul amplasament ... sper!

Sa traversezi o strada de 20m latime mergand pe jos 150m. Asta da "sprijinim pietonii". Prefer forma de pe prima pagina.

Ceea ce vedem aici in stirea de ieri este aberant...

 


Re: Pasarela Pietonală Fântâna Miorița andrei11

În zbor călător:
Deci,
1) Se mai face, da au ba ?
2) Ce se întâmplă cu pilonul buclucaș de 22 m înălțime, se acceptă sau nu ? Asta în cazul că se mai face ceva.
3) Dacă se va face ceva când au spus că se apucă de lucru, că n-am reținut.
ByOnu wrote:
Sa traversezi o strada de 20m latime .

Sunt vreo 30 dar nu asta e ideea...

 


Re: Pasarela Pietonală Fântâna Miorița subway guru

Conform HCGMB583 durata de realizare 4luni!!!  :lol:

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Proiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419390 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use