Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Tranziția RATB - STB S.A.

155 posts, 70383 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12
 
 

📖 Pagination options
Re: Tranziția RATB - STB S.A. punmeister

Pana acum sunt batute in cui 100 de tramvaie de 36m si 100 de autobuze electrice de 12m prin POR Axa 3, plus 130 de autobuze hibrid de 12m si 100 de troleibuze cu autonomie de 12m prin fondurile de mediu, restul sunt momentan doar promisiuni.

 


Re: Tranziția RATB - STB S.A. 1689

Sa nu fie "puse in cui", ca M6-le daca nu reusesc s-o intoarca pe Vittoria in doua luni

 


Re: Tranziția RATB - STB S.A. Puss in Boots

Sunt batute in cuie romanesti, atentie. Nu or sa aiba soferi pt ele, loc s-ar gasi. Trebuie cumparate mai putine si articulate. Daca iau scurte n-am rezolvat nimic. Ah, daca scot Mercedes la pensie atunci da, or sa aiba soferi.nu

 


Re: Tranziția RATB - STB S.A. punmeister

Prin  batute-n cui ma refer la faptul ca pentru ele a fost depuse cererile de finantare.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Tranziția RATB - STB S.A. Utilizator anonim

Pentru cele descrise de coleg anterior urmeaza sa fie lansate licitatiile pe SEAP. Deci da, daca merg bine licitatiile in 1-2 ani vedem primele vehicule.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Tranzitia RATB - STB S.A. Tom

V2A wrote:
STB are acum şi site: http://www.stbsa.ro. Dacă accesați http://www.ratb.ro sunteți redirecționați către noua adresă.

Pentru că sunt informații fără caracter personal și publice, iar ca să o dau în avocățisme, informațiile de mai jos sunt preluate dintr'o sursă publică, în scopul exclusiv al asigurării transparenței informaționale în legătură cu aspecte privind o societate deținută de administrația locală, iată o curiozitate din "istoria" noului nume de domeniu al STBsa, informații preluate de pe situl RoTLD.

Nume Domeniu:  stbsa.ro
Data Înregistrării:  2018-09-06
Data Expirării:  2019-09-06
Nume Deţinător:  R.A.T.B. R.A.
Tip Persoana:  Companie Comercială
Adresă#1:  BD. DINICU GOLESCU NR.1
Adresă#3:  SECTOR 1
Oraș:  BUCURESTI
Județ/Sector/Stat:  BUCURESTI
Cod Poștal:  010861

Nume Domeniu:  stb.ro
Data Înregistrării: 2018-10-28
Data Expirării:  2019-10-28
Nume Deţinător:  FLASHWEB IT S.R.L.
Tip Persoana:  Companie Comercială
Adresă#1:  X
Oraș:  Domnești
Județ/Sector/Stat:  Ilfov
Cod Poștal:  077090

La 13.09.2018, RATB se reorganizează în STB. Cu doar o săptămână înainte, RATB (RA) achiziționează un domeniu pentru nou-înființata STB (SA). Dacă în urma reorganizării, STB a schimbat și codul de înregistrare fiscală, va avea probleme cu prelungirea domeniului la anul când va expira sau va face o mulțime de hîrtii către ICI. Am avut de-a face cu o situație similară când o societate a preluat un domeniu de la o alta care s'a desființat în circumstanțe cam alambicate.
Cu vreo lună și jumătate mai târziu, o companie de care n'a auzit nimeni, care nu apare în nicio căutare pe google, cu sediul în X pe dreapta, orașul Domnești, înregistrează un domeniu mult mai potrivit pentru o societate de notorietatea, de vechimea, tradiția și mai ales de mărimea STB (fostă RATB, ITB &c). Domeniul stb.ro pare a fi înregistrat în scopul revânzării, după cum se poate verifica aici. La momentul înregistrării penibilului stbsa.ro, domeniul stb.ro nu era înregistrat de nimeni și asta era un fapt verificabil la același RoTLD. Care este motivul pentru care o societate cu tradiție ca STB să nu fi dorit să achiziționeze un nume de domeniu scurt și reprezentativ pentru ea? Poate duamna ne poate răspunde la această întrebare. Personal, nu cred că este vorba doar de dezinteres sau incompetență din partea departamentului IT "cu studii de specialitate".
Și care e motivul pentru care dintr'odată o firmă fantomă (până la proba contrarie) a dobândit subit un interes deosebit pentru acest domeniu? Să fie doar o firmă înființată pentru o "flashbusiness" cu STBsa?
Din câte cunosc, însă nu aprofundat, din practica în domeniu, STB ar putea iniția o dispută care în mod foarte probabil s'ar soluționa în favoarea sa. Dar am putea pune pariu că nu o va face și că peste un an de zile, STBsa își va prelungi fostul domeniu (sau nu), în funcție de rezultatul negocierilor cu firma de IT in cauză, iar undeva pe la "noul centenar" din 2019, STBsa va anunța din nou că noul domeniu al său este STB.ro. Dacă e asa, Tata Omidu să-mi spuneți.

 


Re: Tranziția RATB - STB S.A. aztec

De obicei, din cate stiu, o firma cu ceva putere financiara cumpara toate numele disponibile care sunt necesare sau apropiate ca denumire, tocmai pt astfel de situatii....
Ca nu e un pret prohibitiv...
Dar trebuia sa gandeasca cineva....

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Tranziția RATB - STB S.A. Tom

... o firmă cu putere financiară...
Este cazul în acest caz? Există internet și Google Maps. Judecați singuri când găsiți firma.
Problema este că STBsa nu a comandat un domeniu reprezentativ pentru ei atunci când era disponibil, apoi dintr'odată cineva a venit cu ideea că "poate" se vor răzgândi într'un viitor foarte cert (1 an). La fel și STBsa, deși ICI îi permite să rezerve domeniul pentru o perioadă mai mare (5 ani știu sigur că se poate), și-a rezervat domeniul doar pentru un singur an. Dacă în 1990, RATB își făcea site, iar domeniile s'ar fi plătit tot cu taxă anuală cu posibilitatea de a plăti anticipat pe mai mulți ani, credeți că domeniul ratb.ro ar fi fost rezervat doar pentru un an de zile? Totuși, instituția a durat peste un sfert de secol cu această denumire și cel puțin 15-20 de ani de când au domeniul. Iar dacă domeniul STB.ro era important, firma respectivă l-ar fi rezervat nu în octombrie, ci în Iunie 2018, când deja se vorbea de transformarea RATB în societate comercială. Spun Iunie pentru că firma atunci pare că s'a înființat. Repet, dacă se știa că vine Boeing în România, ar fi avut sens ca un șmecher să rezerve numele în avans, dar în asemenea cazuri se pot iniția dispute care cam întotdeauna sunt soluționate în favoarea celui mai mare și mai tare. Acum depinde și cine e mai mare și mai tare în această speță. Însă aici e exact pe dos: firma de renume (național și cândva a 4-a în Europa), rezervă un domeniu de cocoa, iar la 45 de zile, cineva rezervă numele mai frumos pe care firma aia de renume îl merita. Adică un fel de: "ia-l tu, că mie nu-mi trebuie, iar dacă mi-o trebui vreodată, mi-l vinzi tu mie."
Aș vrea să cred că e doar incompetență ca să nu spun prostie, din partea IT-iștilor "cu studii de specialitate" și a șefilor lor din STBsa, dar din experiența ultimului sfert de secol, mă tem că în România, chiar și prostia și incompetența, deși abundă, nu sunt promovate pe gratis.

 


Re: Tranziția RATB - STB S.A. TibiV

Pana acum cativa ani Banca Nationala a Romaniei a avut domeniul bnro.ro, pentru ca bnr.ro fusese luat de un "șmecher".
Si nu se poate spune ca BNR nu ar fi potenta financiar... ;)

Evident ca șmecherul a vrut bani, iar cei de la BNR s-au ambitionat sa nu ii faca safteaua...
Acum este bnr.ro, dar adresele interne sunt tot pe bnro.ro.  Daca primesti un mail de la institutie, este cu bnro.ro...

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Tranziția RATB - STB S.A. Tom

Bnr.ro există cel puțin de prin 2011-2012. E posibil ca la început să se fi întâmplat asta. Cazul BNR nu-l cunosc, e posibil totuși ca în acea speță disputa (la nu știu ce comisie internațională de arbitraj în domeniu) să fi fost soluționată în favoarea lor, dar să fi durat ceva timp, nu cred că au plătit ceva respectivului. Domeniul "adevarul.ro" a fost altă poveste, fiind substantiv comun și existând o reglementare privind denumirile care sunt substantive comune.
Dar ce vroiam să evidențiez este faptul că domeniul stb.ro era disponibil la data înregistrării domeniului stbsa.ro, deci șmecherul a reacționat după aceea, iar STB nu a înregistrat domeniul stb.ro când trebuia. În cazul STBsa, domeniul stb.ro a devenit valoros nu înainte ca STB să-l rezerve, ci după ce STB nu l-a rezervat. Sau poate nu știu eu și o fi vreo altă corporație cu inițialele STB care activează sau încă nu activează pe aici și care și-ar (fi) dori(t) domeniul, dacă ex-RATB nu l-a vrut.

 


Re: Tranziția RATB - STB S.A. Albert

Au aparut unele informații cum ca ar urma sa vina un nou director la STB in locul domnului Creci. Este vorba despre un domn Teodorescu.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Tranziția RATB - STB S.A. Utilizator anonim

Mihai Teodorescu? In prezent este director al directiei de transporturi din PMB.

 


Re: Tranziția RATB - STB S.A. Albert

Da, de el se spune ca ar fi vorba.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Tranzitia RATB - STB S.A. Tom

Am să reiau postarea integral, iar după ce o recitiți, vă rog înghesuiți-vă să-mi dați titlul de Tata Omidul.
La această oră, conform ROTLD, domeniul stb.ro aparține STB-sa. Poate se interesează DNA cât s'a cheltuit pe achiziționarea de la firma de uliță neasfaltată din Domnești, în loc să-l ia direct de la ICI la tarif standard, când era disponibil, iar RATB se reorganiza  :!:  :!:
P.S. Ca să respectăm ce am scris în postarea originală, aștept până la Centenar + 1 an + 1 zi pentru a mi se decerna titlul de Tata Omidul.
Tom wrote:
V2A wrote:
STB are acum şi site: http://www.stbsa.ro. Dacă accesați http://www.ratb.ro sunteți redirecționați către noua adresă.

Pentru că sunt informații fără caracter personal și publice, iar ca să o dau în avocățisme, informațiile de mai jos sunt preluate dintr'o sursă publică, în scopul exclusiv al asigurării transparenței informaționale în legătură cu aspecte privind o societate deținută de administrația locală, iată o curiozitate din "istoria" noului nume de domeniu al STBsa, informații preluate de pe situl RoTLD.

Nume Domeniu:  stbsa.ro
Data Înregistrării:  2018-09-06
Data Expirării:  2019-09-06
Nume Deţinător:  R.A.T.B. R.A.
Tip Persoana:  Companie Comercială
Adresă#1:  BD. DINICU GOLESCU NR.1
Adresă#3:  SECTOR 1
Oraș:  BUCURESTI
Județ/Sector/Stat:  BUCURESTI
Cod Poștal:  010861

Nume Domeniu:  stb.ro
Data Înregistrării: 2018-10-28
Data Expirării:  2019-10-28
Nume Deţinător:  FLASHWEB IT S.R.L.
Tip Persoana:  Companie Comercială
Adresă#1:  X
Oraș:  Domnești
Județ/Sector/Stat:  Ilfov
Cod Poștal:  077090

La 13.09.2018, RATB se reorganizează în STB. Cu doar o săptămână înainte, RATB (RA) achiziționează un domeniu pentru nou-înființata STB (SA). Dacă în urma reorganizării, STB a schimbat și codul de înregistrare fiscală, va avea probleme cu prelungirea domeniului la anul când va expira sau va face o mulțime de hîrtii către ICI. Am avut de-a face cu o situație similară când o societate a preluat un domeniu de la o alta care s'a desființat în circumstanțe cam alambicate.
Cu vreo lună și jumătate mai târziu, o companie de care n'a auzit nimeni, care nu apare în nicio căutare pe google, cu sediul în X pe dreapta, orașul Domnești, înregistrează un domeniu mult mai potrivit pentru o societate de notorietatea, de vechimea, tradiția și mai ales de mărimea STB (fostă RATB, ITB &c). Domeniul stb.ro pare a fi înregistrat în scopul revânzării, după cum se poate verifica aici. La momentul înregistrării penibilului stbsa.ro, domeniul stb.ro nu era înregistrat de nimeni și asta era un fapt verificabil la același RoTLD. Care este motivul pentru care o societate cu tradiție ca STB să nu fi dorit să achiziționeze un nume de domeniu scurt și reprezentativ pentru ea? Poate duamna ne poate răspunde la această întrebare. Personal, nu cred că este vorba doar de dezinteres sau incompetență din partea departamentului IT "cu studii de specialitate".
Și care e motivul pentru care dintr'odată o firmă fantomă (până la proba contrarie) a dobândit subit un interes deosebit pentru acest domeniu? Să fie doar o firmă înființată pentru o "flashbusiness" cu STBsa?
Din câte cunosc, însă nu aprofundat, din practica în domeniu, STB ar putea iniția o dispută care în mod foarte probabil s'ar soluționa în favoarea sa. Dar am putea pune pariu că nu o va face și că peste un an de zile, STBsa își va prelungi fostul domeniu (sau nu), în funcție de rezultatul negocierilor cu firma de IT in cauză, iar undeva pe la "noul centenar" din 2019, STBsa va anunța din nou că noul domeniu al său este STB.ro. Dacă e asa, Tata Omidu să-mi spuneți.

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420554 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use