Infrastructura feroviară din RomâniaComplexul Feroviar București

 

Topic: Liniile industriale din cartierul Militari

260 posts, 149628 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 

📖 Pagination options

Re: Liniile industriale din cartierul Militari shoppy

Pentru ca nu mai are nici o logica sa tii industria sau sa cari combustibil doar ca sa-l arzi in mijlocul orasului, de aceea nu s-au mai bagat bani si nici nu o sa se mai bage.

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari Albert Florescu

Ieri, 1 Iulie 2019.
Locomotiva + 12 vagoane. In spate la Renault/ Preciziei. Sens de mers > Lujerului.

Oare pana unde or fi inaintat? Nici nu credeam ca mai sunt functionale liniile alea...



 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari andreicfr

Merg la vama la Socum

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari FabiM

Sa înțeleg ca se duc și pe la Gara Cotroceni? Mi se pare interesant pentru ca ambele linii din zona Lujerului sunt îngropate masiv in nisip. :?

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari andreicfr

Nu ajunge in Gara Cotroceni

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari BGP2597

Chiar interesant. Anul trecut, cam prin luna mai am bătut la pas linia asta de la Răzoare până puțin după intersecția cu Valea Cascadelor pentru un proiect de facultate și era complet impracticabilă. De la Valea Cascadelor am mai înaintat cam 100m foarte chinuit, apoi am fost nevoit să mă întorc din cauza vegetației foarte dese care nu părea că se termină prea curând. În zona gării Cotroceni era chiar complet îngropată pe o distanță considerabilă, iar impresia generală era că va rămâne dispărută sub complexul rezidențial care se ridică în zonă.

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari BodoMinea

Foarte interesant... Din ce înțeleg eu, ilustrarea punctului în care a fost înregistrat videoclipul pe o hartă feroviară (OpenRailwayMap - Infrastructure) ar arăta cam așa:
linii_Buc.png (1.12 MB; downloaded 4831 times)

Are cineva idee cam cât ar fi putut să înainteze pe aceste linii care par absolut abandonate?

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari BGP2597

Aș spune că undeva în acel punct se înfundă. Anul trecut când am analizat linia asta (mă îndoiesc că situația s-ar fi schimbat de atunci) de la intersecția cu Valea Cascadelor am mai mers cam 50m, foarte chinuit prin vegetație, după care am renunțat și m-am întors înapoi.

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari VladyF

Confirm ca la intersectia cu Str. Valea Cascadelor nu mai ajunge nimic, linia este napadita de vegetatie, situatia este si acum exact cum aparea pe Streetview in August 2018 https://goo.gl/maps/5VxNXxHfDNpqdvct9

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari Albert Florescu

Eram la Exclusiv Autohaus cand am vazut trenul. [e pe Google locatia]

Untitled.png (1.06 MB; downloaded 4627 times)


Untitled2.png (939.94 KB; downloaded 4623 times)

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari tutannkamon2004

Salutare,
Aveti idee de unde s-ar putea auzi goarna de locomotiva in campus la Politehnica?

Am fost sambata, 7 septembrie, cu cel mic in Poli sa ne dam cu bicicletele si sa batem putin mingea.
Am stat in spatiul verde din spatele Facultatii de Energetica.
Intre 12:00 si 15:00 am auzit de mai multe ori goarna de locomotiva ca si cum ar fi facut manevre.

Aveti idee de unde s-ar fi putut auzi?
Mai ajung trenuri la CET Grozavesti?
Mai ies LDH-uri din depoul Semanatoarea la suprafata si fac manevre?
Laboratorul de material rulant de la Facultatea de Transporturi oare are si o goarna?

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari Cristi N

Ar mai putea fi o goarna la facultatea de energetica la Laboratorul de tensiuni inalte care sa anunte punerea sub tensiune a retelelor de acolo. Ma refer la asta: Maps

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari cris_m

Salut! Goarna se aude si de la statia de metrou Politehnica, intrarea din parc. Goarna provine, surpriza, de la Gara de Nord! Daca ai norocul ca vantul sa bata dinspre gara (si bate mai ales in sezonul rece), sunetul se indreapta spre Politehnica, distanta nefiind una foarte mare (2 statii jumate de tramvai).

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Complexul Feroviar București  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419370 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use