Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovIstoria rețelei de tramvai din București

 

Topic: Laromet - Podul Constanta (linia 20)

39 posts, 1223 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Re: Laromet - V. Parvan inainte de modernizare (linia 20) Puss in Boots

La cum se dezvolta zona aia eu as zice sa nu scoata liniile inca. Poate e nevoie sa le refaca si sa puna iar tramvai. Metroul nu o sa faca fata si poate nici troleul. Vorbesc in viitor.

 


Re: Laromet - V. Parvan inainte de modernizare (linia 20) ByOnu

Metroul nu o sa faca fata? Va face fata foarte bine. Azi, 2018, daca nu am fi avut M4 inceputa inainte de '89, nu am fi pus problema de metrou in Bucurestii Noi.

Mai utila este o prelungire a lui 45 ori pe Laminoriului, ori pe Chitila.

 


Re: Laromet - V. Parvan inainte de modernizare (linia 20) Puss in Boots

Eu n-am globul de cristal sa vad in viitor. Nu vorbeam de acum, dupa cum am si zis. Si desi nu e subiectul aici, 45 pana unde? la Colosseum sau mai departe?

 


Re: Laromet - V. Parvan inainte de modernizare (linia 20) andrei11

# lone_wolf32 părerea mea sinceră este că 97 își va relua traseul tradițional. Parcă trebuie cumpărate niște troleibuze la un moment dat, dar și fără ele se poate, troleibuzul care ajunge acum în Pajura ( în afară de 86) să fie convertit în 97. Și poate le pică fisa celor de la  STB să-l întoarcă la Romană, nu la Gara de Nord ( mă rog, Sfinții Voievozi ).
În ceea ce privește fostul tramvai 20 nu știu de ce-l regreți atât, el oricum întorcea la Laminorului / Laromet. Fie vorba între noi, parcă Larometul încă trăiește dar pe alte meleaguri.
Să înțeleg că stai  cam la jumătatea distanței  între Laminorului și Străulești ? E cam 1 km între ele, în  situația cea mai defavorabilă sunt vreo 500 m.
Dar stai liniștit, la un moment dat 97 va circula ca să-l iei până la o stație de metrou care-ți convine, și de ce nu, direct spre M 1 la Basarab.

 


Re: Laromet - V. Parvan inainte de modernizare (linia 20) WT_fan06

Linia 97 apare în proiectul pentru troleibuze cu autonomie, traseul propus fiind Străulești - Piața Romană.
viewtopic.php?f=13&t=3906&start=14#p285654

Sincer și eu regret un pic desființarea tramvaiului, dar, având metrou și troleibuz (soon), înțeleg de ce au luat această decizie. Ar trebui, însă, să facă un culoar pentru troleibuze, ca să meargă des și repede, dar deja delirez...

 


Re: Laromet - V. Parvan inainte de modernizare (linia 20) George

Dar tramvaiul 20 ce traseu va avea, respectiv are deja?

 


Re: Laromet - V. Parvan inainte de modernizare (linia 20) Victor92

Circula de la Laromet pe Bucurestii-Noi, Clabucet, Mihalache, Buzesti, Berzei pana la Vasile Parvan.

 


Re: Laromet - V. Parvan inainte de modernizare (linia 20) shoppy

Pai nu mai are ca s-a desfintat, pe Bucurestii Noi a ramas 24 care merge pe Gloriei si are capat in Damaroaia.
http://stbsa.ro/maps1/Tramvaie.pdf

 


Re: Laromet - V. Parvan inainte de modernizare (linia 20) survola

Circulă și autobuze acolo, nu-i așa? Pe lângă metrou și (viitorul) troleibuz. Deci sunt destule opțiuni, chiar fără tramvai.

 


Re: Laromet - V. Parvan inainte de modernizare (linia 20) Beaver_27

Circulă 697, care intră pe Șos. Chitilei înainte de podul Constanța, și poți să schimbi cu 24/65/86, mai circulă și 112 care intră spre Gloriei si o ia pe străduțe spre Băneasa.

 


Re: Laromet - V. Parvan inainte de modernizare (linia 20) Chev Celios

112 nu intra pe nici o Glorie. 112 merge pe Jiului.

 


Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420650 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use