MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Tronsonul Parc Bazilescu - Străulești • Lucrări în 2013 - 2017

 

Topic: Discutii - Terminal multimodal Straulesti

352 posts, 112275 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 26
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti punmeister

Mai ales ca 97 e candidata pentru troleibuze noi.

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti andrei11

Să fie și semnalizat corespunzător cum se ajunge în el ! În seara asta Iliuțu și cu mine am fost acolo ( cu mașina colegului ).
1) Nu există nici un indicator de îndrumare.
2) Cu toate că eu știam terminalul din discuțiile de pe forum am  ratat prima dată intrarea, am ajuns în terminalul de autobuze / Taxi.  :!:
3) La a  doua încercare  după ce am studiat perpedes terenul am intrat în parcarea pentru autoturisme.

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti Puss in Boots

Daca 97 o sa stea pana vin trolee noi, o sa mai stea vreo 2 ani. Sper sa ii dea drumul la anul daca nu si pana atunci.
Sper sa aiba parte si de o intretinere ca lumea terminalul asta. Tot imi vine in minte pasajul Basarab zona statiei de tramvai.... nu ca e acelasi lucru (fauna din zona Garii e oricum speciala), dar sper sa nu ajunga sa arate la fel.

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti iliutu

Iesirea din parcare are o hiba: bariera este pusa la sfarsitul melcului, si daca ai uitat sa platesti, ramai acolo blocat pana ajungi in hol sa platesti, ramanand si altii blocati in spatele tau.
Solutia cea mai bune este sa mute bariera la etajul 1, inaintea intrarii in melcul de iesire.
Solutia mai proasta este sa puna un automat de plata langa bariera.

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti andrei11

Ei, se mai aude ceva de intermodal sau îl închidem după inaugurare ?

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti Adrian Rosca

Ce ar trebui să se mai audă?

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti andrei11

Au început să-l folosească "băieții" ?
Ce avantaje au la cartela de metrou / Cardul STB dacă lasă mașina în terminal și folosesc transportul în comun ?
STB - ul / Ilfovul au inaugurat terminalul ? ( Mă gândesc la autobuze, nu la troleu )
Au pus și ei niște indicatoare ca să știi cum să ajungi laIntermodal ?

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti Adrian Rosca

Pare gol, in continuare se parcheaza intr-o veselie pe breteaua de langa cimitir si pe langa celelalte guri de metrou.Stii bancul de pe "vremuri" cu diferenta dintre un leu si un dolar? Exact, un dolar!  Acum e un leu, pe ora. :lol:
Avantaje la cartela? Momentan niciunul din cate stiu.
Nu, nu au bagat niciun autobuz acolo, de altfel ar fi anuntat si pe site-ul STB.
Nu e niciun indicator. Daca esti sofer si nu stii bine zona, il ratezi, mai ales ca prima banda a podului Straulesti e blocata pe sensul de mers catre oras, iar dupa pod intrarea spre Godeanu (si implicit spre terminal) e cam din scurt.

In plus, breteaua de sub pod este partial blocata de organizarea de santier facuta pentru reabilitarea podului, troleibuzul n-ar cum sa se strecoare pe acolo. Iar reabilitarea podului mai dureaza, de abia ce au taiat 80% din fondurile alocate pentru anul asta. Asa ca troleibuze o sa avem cam peste un an, minim.





Si de ce si-ar lasa cineva masina acolo, atata timp cat inca se circula la pendula si faci o gramada pana la Basarab?

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti Puss in Boots

Ca de obicei, un cumul de factori. Poate daca ai sti ca de pe la Basarab incolo sta Politia la panda, sunt controale peste controale, bolarzi peste tot si NU ai unde parca, ti-ai lasa masina si la Straulesti. Dar din ce ziceti voi, nimanui nu pare sa ii pese cu adevarat de terminalul asta, sa fie functional, semnalizat, coerent. Troleu nu e, tramvai nu mai e, metroul ziceti ca merge prost... Deci poti sa fii si de buna credinta, daca nu ai minimum de conditii, ce faci.... Momentan, mici sanse sa il vedem folosit la capacitate. Ah, poate cand vine zapada, ca e acoperit si poate unii or sa prefere decat sa isi caute loc prin centru sau unde au treaba (daca n-au deja ceva asigurat caldut).

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti argos

Exact, Motane! Un cumul de factori.
1) Pe Bd Bucurestii Noi e o mare de masini langa statiile de metrou Laminorului si in special Parc Bazilescu).
Langa statia Parc Bazilescu sunt masini peste tot: pe fosta linie de tramvai (mijlocul bulevardului), pe treceri de pietoni, pe spatiul verde, pe trotuare, pe aleile dintre blocuri si case, etc.
Evident nu exista nici un avertisment din partea Politiei (locale/rutiere), cu exceptia unor ocazii rare cand se fac reclamatii telefonice de catre pietoni exasperati.
2) Pe langa inactivitatea Politiei, alta cauza e pretul. Da, pretul! Corect, 1 leu pe ora e ok, dar parcarea aia e gandita pt navetisti.
Si atunci, eu ma pun in pielea lor: ce aleg? Sa dau 200 RON (majoritatea vor lasa masina cam 9 ore si ceva. *20 zile lucratoare= 200) pe luna doar ca sa las masina acolo, cand pot lasa cazanu' la botu' calului langa Parc Bazilescu (pana acolo se circula rezonabil). Sau eventual pot sa merg cu harbul pana la lucru?
Pentru a atrage lumea, eu as propune acces GRATUIT pt cei care au abonament metrou valid. Usor, usor, oamenii prind gustul (nu gasesti masinuta cu zapada pe ea, stii ca parcata in siguranta, fara risc de amenzi,etc). Apoi, poti introduce taxe: 2 RON / zi, apoi 5, etc.

P.S.1: Metroul M4 nu e atat de horror pe cum se prezinta, il folosesc zilnic. Vine rar, dar la limita maxima a suportabilitatii :D (un metrou 8 -10 min. Deci media de asteptare e de 4-5 min, ca doar nu-l pierzi mereu 'la mustata').
P.S.2: Era vorba ca toate dubele si buzurile interurbane se vor limita la Terminal Straulesti, nu vor mai merge pana la Chibrit/1 Mai. Dar asa e cand exista jdemii de 'autoritati": Primarie/Primarie Sector/Min Transporturilor/blabla
Fara masuri ajutatoare, Terminalul va fi un esec, va sta gol. Iar noi ne vom sufoca in continuare.

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti adila

Are cineva idee care este regimul terenului de sport cu pista de alergare de deasupra depoului? Am vazut o poza cu el la sectiunea de poze. O fi administrat de Metrorex?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti sab

Soc si groaza... Nu ne-am fi asteptat la asta...
Parcarea de 35 de milioane de euro din Capitală stă goală. Șoferii nu vor să plătească tariful de 1 leu pe oră

https://a1.ro/video/antena-3/esential/p ... 24486.html

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti subway guru

adila wrote:
Are cineva idee care este regimul terenului de sport cu pista de alergare de deasupra depoului ?...   O fi administrat de Metrorex ?

Da

 



Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 26
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Tronsonul Parc Bazilescu - Străulești • Lucrări în 2013 - 2017  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420648 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use