Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF)

546 posts, 174441 views
 
Go to page:  1  ... 33 34 35 36 37 38 39
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) TibiV

Cristi N wrote:
Avand in vedere ritmul in care intra berbecii in stalpi incepe sa devina chiar atractiva solutia lui Negoita cu zidurile de beton si spatiile verzi inaltate. Numai sa nu fie roz, sa le lase griul natural si ma declar chiar multumit.

Pare decenta si solutia de pe DN1, unde de la Baicoi spre Pitesti exista o LEA paralela cu soseaua pe multi kilometri...
Si au gasit o solutie destul de buna impotriva demolatorilor de stalpi...



andrei11 wrote:
E chestie de viteză și de << unghiul de atac >>  :lol:

Zidul ala nu te omoara daca intri in el la unghiurile de atac cele mai "probabile", dar te deviaza suficient incat sa ratezi stalpul...



Toti stalpii sunt asa pe vreo 10 km...

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

O sa le propun și varianta asta, pare ok.

Pentru mine este foarte frustrant ce se întâmplă.

Am reparat iluminatul unui sector de drum și a doua zi a fost distrus de un accident.

L-am reparat din nou și au venit cei cu sistemul de irigații și l-au făcut franjuri după 3 zile.

Ieri am cumpărat din banii mei 18 MPR-uri (siguranțe) de 200A grupa 1 și 6 MPR-uri de 100A grupa 0.

Cei care fac sistemul de irigații au distrus cablul în zona BMW vis a vis de aeroportul Băneasa unde am lucrat acum două săptămâni. Cum pot eu sa dau drumul la curent când rețeaua este franjuri?

Iar trebuie sa mă rog de ENEL sa mă ajute cu înlocuirea cablului.

Este blestemat drumul acela, parcă este un făcut să nu termin până la 1 Decembrie.

Munca in zadar. Eu am renunțat să-mi petrec Revelionul undeva la căldură ca sa repar căcatul asta de drum. Degeaba.....

Săptămâna trecută am fost la Belgrad. Drumul lor de la aeroport în oraș este impecabil. Au o șosea la regim de autostradă sau drum expres iluminat continuu 10kM cu lămpi cu LED-uri.

Daca am ajuns sa fiu impresionat de sârbi inseamna că am ajuns rău....

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Au venit sigurantele, n-am electricieni sa le monteze:













Urmeaza sa vina si rola de 100m de cablu armat ACYABY 3x25+16.

Partea buna este ca cei de la CNAIR si-au reparat PRB-ul (macaraua) si o vor folosi sa mai schimbe din becurile arse.

Fara reparatia cablurilor subterane insa nu se aprinde nimic.

M-am rugat de ENEL, CMIPB, ConElectro Serv si altii sa ma ajute sa mai lucram acolo.

Va tin la curent.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) Cristi N

@Faronul astia s-au apucat sa fure stalpii cu totul.

Glumesc, azi dimineata a intrat un Passat in el si era inclinat spre carosabil.

Stalpul lesinat:



Mi se pare interesant colacul de cablu de la baza, la un moment dat a existat o LES pentru iluminat?



Stalpii din remorca par noi, sper ca au si montat unul din ei in locul ramas liber.




Sursa: Info Trafic B-If

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Salut Cristi N,

Eu nu cunosc sa fie LES acolo. Mai degrabă este un colac de cablu care l-au prins de restul de fibre montate aerian. Stâlpul este doar ridicat in dreptul lor și pare că vine din stalp. Oricum lucrarea acolo o face ENEL, s-au mișcat foarte repede că au și adus alt stâlp in loc.

Așa trebuia să facă și CNAIR, daca se distruge un stâlp sa-l înlocuiasca imediat. Doar de la DNCB la pasajul subteran Băneasa lipsesc 11 stâlpi mari de 10m și 7 stâlpi mici de 6m.
Acolo trebuie parapet și pe margini dar CNAIR nu va investi în așa ceva. Se circulă cu peste 100KM/h, uneori și cu mai mult.

Săptămâna aceasta n-am lucrat, mai incercam o dată până de Craciun după care mă retrag. Eu așa am considerat că trebuie să mă comport, în liniște fara prea mult zgomot sa fac ceva pentru tara asta. Era felul meu de a spune Romania, Te iubesc!

Prea multe sacrificii și lor nu le pasa.

Solutia este un Netcity intre aeroportul Otopeni și Baneasa. Ce se face acum este o cârpeală sa trecem  iarna. Pe termen lung totul sa fie in subteran, doar stâlpii lăsați cu iluminat modern pe led-uri. Poate o sa avem o șansă mai buna in 2019. Daca vor și cei cu sediul în pădure....

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) Cristi N

Ceea ce faci tu ar fi incredibil daca nu s-ar vedea pozele inainte/dupa. Ai investit acolo o gramada de bani si lor nu le pasa.

Pentru iluminat ma gandesc ca o solutie ar fi sa existe o LES cu camine de derivatie etanse pentru fiecare stalp. Atunci chiar daca o masina loveste stalpul cablul se smulge din clema de derivatie dar restul vor functiona in continuare.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Excelenta idee. O să le propun celor de la CNAIR. Teoretic așa este și acum in zona modernizată din București.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) Albert

De porțiunea din dreptul aeroportului ce se mai știe?

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

La aeroportul Băneasa cablul a fost tocat in mai multe locuri de un subcontractor al primăriei municipiului București care a montat un sistem de irigații.

Am semnalat la PMB.
Am semnalat la Luxten.
Am semnalat la ENEL.
Am semnalat la CNAIR.
Am semnalat la CMIPB.

Se va întâmpla ceva? Va spun eu sigur: Nimic!
Nu le pasa! Nu se vrea rezolvarea problemei.

Sâmbătă sau luni o sa merg iar cu un electrician sa verificam cablul subteran. Daca a fost doar atins mutam pe o alta faza și dăm drumul la ce se poate. Daca este făcut ferfelite nu vad altă soluție decât un cablu aerian temporar sau lăsate așa.

Cum am spus mai fac o ultimă încercare până la Crăciun. A ajuns să mă preocupe mai mult pe mine decât pe autorități!

Nu înțeleg ce este în capul lor. Așa vor să întâmpinăm Euro 2020? Fără lumină și cu pasajele ruginite?

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) realistul

Din păcate întâlnim delăsarea și nepăsarea la tot pasul. Cei care ar trebui sa fie pe teren sa constate diversele probleme, iau banii degeaba sau o fac din birou. A se vedea ,,Pasajul Unirii", podul Constanta, etc. Am semnalat la PMB că iluminatul public nu funcționează pe Liviu Rebreanu. Sunt enorm de multi stâlpi care nu funcționează. Am primit răspuns pe mail, in plic prin poștă că se va rezolva, bla, bla , bla...Am trecut sâmbătă pe Rebreanu și m-a indignat faptul că  nu au mișcat nimic. Ba pare că sunt și mai mulți stâlpi cu probleme. Sa nu mai zic că în oraș sunt multe zone cu stâlpi defecți. Parca mai mult ca în alți ani. Tot respectul pentru cea ce ai făcut și faci. Jos pălăria.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) Adrian Rosca

Pe Rebreanu, defectiunile sistemului de iluminat se datoreaza PS3. Cand au plantat copacii in spatiul verde dintre carosabil si trotuar au facut praf cablurile de iluminat. Plus ca lucrarile nu sunt receptionate, asa ca se va remedia la Sfantu' Asteapta. Dar cam peste tot sunt probleme la iluminat, de exemplu la pasajul nou de pe centura de la Chitila. Acolo doar o treime din corpurile de iluminat functioneaza la ora actuala.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) survola

realistul wrote:
Am semnalat la PMB că iluminatul public nu funcționează pe Liviu Rebreanu. Sunt enorm de multi stâlpi care nu funcționează. Am primit răspuns pe mail, in plic prin poștă că se va rezolva, bla, bla , bla...Am trecut sâmbătă pe Rebreanu și m-a indignat faptul că  nu au mișcat nimic. Ba pare că sunt și mai mulți stâlpi cu probleme. Sa nu mai zic că în oraș sunt multe zone cu stâlpi defecți. Parca mai mult ca în alți ani. Tot respectul pentru cea ce ai făcut și faci. Jos pălăria.

Scrie direct la Luxten. La mine funcționează: dispecerat@luxten.com, office@luxten.com.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) Costin

Rebreanu nu e in "curtea" Luxten pentru ca lucrarea nu e receptionata de PMB. Cam ca Pasajul Basarab, dpdv al legislatiei...

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) URANUS

realistul wrote:
Sa nu mai zic că în oraș sunt multe zone cu stâlpi defecți.


Si sa nu mai zic ca pe N. Grigorescu intre statuie si garla nu sunt deloc stalpi.

 


Go to page:  1  ... 33 34 35 36 37 38 39
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use