Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Discuții diverse despre transportul în comun

2076 posts, 519806 views
 
Go to page:  1  ... 67 68 69 70 71 72 73  ... 149
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures barbuandrei

Captatorii sunt piese din capatul barii metalice cu ajutorul caruia troleibuzul este conectat la retea. Eu am folosit un jargon, folosit dupa cum am spus intre soferii ce zi de zi practica aceasta meserie.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures andrei11

Adevărat, pe vremea mea în jargon se știau drept << rândunici >>. Bara aia lungă se numește troleu.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Costin

Doar asa, de dragul discutiei, randunica este capul stangii vehiculului care la Timisoara se numeste firobuz :)

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Victor92

4755 a primit o tinuta indrazneata si faina (din punctul meu) ieri de Ziua Nationala a Romaniei  8-)



 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures shoppy

Se vede ca soferul este unul privilegiat care in regie este pe ograda lui si face ce vrea, maine o sa puna abtibilde cu "manelel ie viata mea" si "ma iubeste femeile", o sa fie absolut ok pentru ca din punctul unora e fain si pardonabil(conform unor justificari simpliste).

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Puss in Boots

Ai voie sa circuli cu nr acoperit?

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Victor92

Ideea a fost de a sarbatori Ziua Nationala a Romaniei. Nu cred ca e un deranj daca a arborat steagul ...

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures punmeister

Pacat e ca a acoperit sigla MB tricolora :mrgreen:

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures shoppy

Daca cautam justificari atunci justificam orice si in loc sa aplicam o regula cautam justificari ca sa nu o aplicam.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures andrei11

Puss in Boots wrote:
Ai voie sa circuli cu nr acoperit?

Autobuzul era identificabil după numărul propriu STB, care din câte știu eu e unic...Așadar dacă comitea o faptă reprobabiă și încerca să se facă nevăzut, numărul de parc era vizibil de la o poștă.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Puss in Boots

Multa lume se uita la nr de inmatriculare nu la nr de parc. Multi cred ca nici nu stiu ce e ala si unde e. Si nu e vorba de vreo fapta reprobabila ci strict de a circula cu nr acoperit.

 


Re: Otokar Kent C - 12 punmeister

adila wrote:
Bag de seama ca am inceput sa coboram stacheta. Tot asa am coborat-o si cand vine vorba de noxe si poluare. Consuma astea cat Titanicul. Mai bine cumparau troleibuze si tramvaie daca in tara nu suntem in stare sa le facem. Vai de c__ul nostru. Ne ducem doar in jos cu aste 300 de autobuze. Primariile cu simt de raspundere cumpara electrice, nu motorina.

Da, doar ca nici azi nu a venit raspunsul de la CE pentru cererile de finantare europeana a celor 100 de autobuze electrice, in conditiile in care cererile de finantare au fost depuse pe 21 iunie.
La tramvaie de exemplu cererile au fost depuse pe 17 mai si au fost acceptate de CE pe 6 septembrie (cererea pentru linia 55), 26 septembrie (cererea pentru linia 40), 17 octombrie (cererile pentru liniile 1 si 10) si pe 30 octombrie (cererile pentru liniile 21, 25, 32 si 41).

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures shoppy

Tocmai de aceea s-au inmatriculat tramvaiele cu numere galbene, ca a zis rutiera ca numarul de parc desenat pe caroserie nu ofera nici un element de siguranta.

 


Go to page:  1  ... 67 68 69 70 71 72 73  ... 149
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use