MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei

1767 posts, 475487 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 70 71 72 73 74 75 76  ... 127
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei TibiV

Mai este o substatie electrica la Parc Drumul Taberei, tot cu doua astfel de transformatoare, dar aceste doua substatii electrice sunt conectate la DOUA PUNCTE DIFERITE ALE ENEL. Daca iti crapa Enel intr-o parte, intr-un punct, intra in functiune transformatorul din punctul celalalt. Daca pica Parc Drumul Taberei, intra Academia. Si invers.

Deci toata magistrala functioneaza pe un singur transformator din cele 4. Doua sunt la Parc, doua la Academie. Este un fel de backup la backup.

Redundanta mai mare de atat nu imi pot imagina...
(Bine, s-ar fi putut cate doua transformatoare in FIECARE statie, jumatate alimentate pe LEA dedicata din Bulgaria samd...)
Dar la banii nostri, cred ca este ”belea” ceea ce s-a facut...

Woops!...
Am uitat sa scriu SURSA: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=34.msg211679#msg211679

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei subway guru

Acolo au fost publicate primele imagini cu GITurile noastre, cele de la Academie.
Aici pe forumul cestalalt s-a discutat cu muuuult timp inainte despre ce va sa fie pe M5 in tehnologie cu gaz inert, de aceea am rugat sa punem si noi o imagine cu cele de la Parc, inainte de a fi bagate in subteran.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei punmeister

Sper sa le vedem si pe restul retelei :mrgreen:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei subway guru

N-as vrea sa-mi imaginez cum ar fi sa explodeze intr-o statie de metrou o bomba incendiara din aia clasica pe ulei si nici cate zile ar dura interventia sarmanilor pompieri oricat de eroica ar fi ea...abia atunci ar fi fost <belea> mare de tot!!!
In rest aceeasi flasneta, daca e bun de ce e scump, daca e ieftin de ce e atat de prost, vorba lui Catavencu, din aceasta dilema nu putem iesi...
:bere:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei George

Guru, dar crezi ca comedia asta Astaldi et stat mai are și un sfârșit sau ne petrecem următorii 10 ani bucurându-ne de câte un capac de canal pus la loc?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei subway guru

George, eu raman un optimist incorigibil!
:bere:

 


Re: POZE Lucrari - Statia Parc Drumul Taberei orex

viewtopic.php?f=234&t=2403&p=291102#p291048
Singura strangulare a traficului in zona e pe sensul de mers str. Brasov spre Auchan, in imediata vecinatate a trecerii de pietoni patinoar-parc Dr. Taberei (de la 3 benzi s-au redus la una si jumatate). Corect este ca sa sesizam ca lucrarile se desfasoara mai aproape de mediana bulevardului (spre infastructura liniei 41). Nici vorba de vreo deviere a traficului spre blocurile de la Tip Top, cel putin in prezent! Azi 41 circula normal, doar am facut prezenta ;)

 


Re: POZE Lucrari - Statia Parc Drumul Taberei survola

survola wrote:
Se săpa astăzi în colțul de lângă parc. Circulația se face pe noua deviere, mai aproape de blocuri.


Devierea este pe Drumul Taberei, nu pe Str. Brasov.

 


Re: POZE Lucrari - Statia Parc Drumul Taberei orex

Poza TA e clara! E facuta pe traseul liniei 41, stand la semafor la Moghioros, dinspre Auchan! Traficul dinspre Poiana Muntelui spre Moghioros a fost deviat de ceva timp spre latura din stanga a bd. Dr. Taberei! ;)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei mindmasster

La 22 ianuarie 2019,  http://www.metrorexm5.ro apreciază avansul la:
- devierile de rețele - 77%
- accese stație - 67%.
La fundația căii de rulare avem:
- în stație 100%
- interstații 100%.
Finisaje:
- arhitectură și compartimentări: 100%
- instalații: 83%.
Refacere suprafețe: 20%.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei catalinp

Am vazut pozele de ieri... :) Oare de ce nu se vede niciun muncitor,mai ales la accesul E in minunatele poze?  :lol:

De fapt nu se vede nimeni,aproape in fiecare zi trec pe acolo pe la diverse ore si e destul de pustiu. La fel si in zona Romancierilor.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei Adrian Rosca

Pozele sunt de duminica, nu de ieri. Iar la accesul E se lucreaza, se poate vedea in poze progresul fata de sfarsitul lunii decembrie.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei Goldmund

Statia Parc Drumul Taberei din cate stiu a fost cea mai intarziata(cu statia Raul Doamnei), dar aici e vorba de M5 pana la Hasdeu:
cum au putut declara reprezentantii de la Metrorex la inceputul anului 2017 ca spre sfarsitul anului vor fi gata, iar la inceputul anului 2018 au spus ca pana la sfarsitul anului M5 va fi gata? Suntem in 2019, februarie si inca mai au destul de mult de lucru, de ex.  la accese statii. Acum spune cineva de la Mrex ca
poate prin septembrie, octombrie aceasta magistrala va fi gata(pana la Eroilor 2), fara sistemele de siguranta...
Sa-i credem acum? ...acum se vede clar ca sunt aproape gata, totusi...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei Adrian Rosca

Da, sigur ca ii credem. De fapt, ni se umfla pieptul de mandrie patriotica:

PROGRAMUL DE GUVERNARE 2018-2020

4. Transportul cu metroul

Guvernul susține investițiile în infrastructura de transport cu metroul în vederea creşterii gradului de siguranţă şi confort precum și a gradului pentru transfer şi decongestionarea traficului. Avem în vedere modernizarea magistralelor de metrou, finalizarea proiectelor începute și oferirea unor servicii de calitate şi sigure, ţinând cont de faptul că în ultimii 20 de ani zonele industriale s-au reconfigurat - precum și dezvoltarea altor linii de legătură cu zonele industriale nou create. În vederea atingerii acestor măsuri, Guvernul propune următoarele obiective de investiții:

 Linia de metrou Magistrala 5 – Secțiunea Râul Doamnei - Eroilor, inclusiv Valea Ialomiței - Proiect fazat (413, 69 mil Euro, FEN +BS). Perioada: 2018-2020.


http://gov.ro/fisiere/pagini_fisiere/PR ... 8-2020.pdf

 


Go to page:  1  ... 70 71 72 73 74 75 76  ... 127
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420577 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use