Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor

4713 posts, 1186090 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 131 132 133 134 135 136 137  ... 337
 
 

📖 Pagination options
Re: Mentenanţa autobuzelor Dragos31

4750 a fost tractat la Autobaza Militari de dimineata, dar a revenit repede, la ora 17:30 circuland pe linia 336...
#4750 - DEFECT - Bd. Iuliu Maniu - 05.11.2018
20181105_175337.jpg (1.91 MB; downloaded 2610 times)
#4750 - Linia 336 - Terminalul "Complex Comercial Apusului - 05.11.2018
20181105_175614.jpg (1.9 MB; downloaded 2609 times)

 


Re: Mentenanţa autobuzelor RATBCFR FaN

Utilizator anonim wrote:
4100 este complet si azi chiar face probe. 4210 si el este aproape gata, zilele trecute nu mai aveau mult de lucru la el. De 4100 nu am crezut pana nu am aflat ca e in probe azi.

Pai și la 4330 nimic? Legat de 4100,mai are măcar barele galbene?

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

”Cad” cu tot felul de probleme datorită mentenanței precare realizată de ”specialiști”, exploatării necorespunzătoare și a lipsei pieselor de schimb. În general majoritatea revin repede, iar cad și tot așa, STB merge înainte...

#4985 crăpat ieri pe linia 104 și transportat la Pipera cu ajutorul lui MKO:

MKO + 4985 - 05.11.2018.JPG (289.55 KB; downloaded 2475 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor Utilizator anonim

Si 4817 am vazut-o tractata de doua ori in ultima saptamana si a revenit, la fel si pe la troleibuze si tramvaie. Plus ca din ce am inteles soferii si manipluantii nu mai au voie sa intervina la vehicule pentru a remedia defectele, deci iar un timp pierdut, desi aici este discutabil, ca in mod normal nu e treaba conducatorului de vehicul sa umble la el cu geanta plina de scule si piese...

Legat de 4210 si 4100, 4210 am vazut-o fizic, 4100 doar am intrebat de ea apoi ieri imi spunea un prieten ca este in probe in zona Obregia, ca altfel nu credeam, de ele am intrebat pentru ca ma observat ca se discuta cel mai mult de ele pe aici.

Legat de barele galbene, putin conteaza, dar ca sa incheiem discutia, va cumpar eu o cutie de vopsea si mai departe va descurcati ca sa scapam de grija.  :ugeek:

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

#4817 a avut nevoie de tractare săptămâna trecută, într-una din zile după doar câțiva km. A fost luat dimineața ca ”bun de traseu”, a efectuat accesul la Carrefour Militari în 137. Iar la prima semicursă a cedat aproape de Romancierilor cu pierderi mari de antigel. S-au pierdut cu ”procedurile” 2 din cele 3 curse ale turului respectiv în linia 137... :popa:    

 


Re: Mentenanţa autobuzelor 1689

Exista o statistica a disponibilitatii autobuzelor reactivate dupa heirup-ismul din ultimul an ? (de exp. cite ies efectiv in trafic, cite defecte au avut etc.) ?
Am senzatia ca s-a ajuns ca la tramvaie. Se folosesc mai putine vehicule decit exista (datorita - din ce inteleg - lipsei de soferi) si - cum se strica unul - se trage pe dreapta, se completeaza altul cu piesele celui defect si se raporteaza succese peste succese.
Cum spuneam mai deunazi, multe E4 sint vizibil atinse de rugina - in mod specialla baza usii 2. N-am avut timp sa studiez daca sint din cele care au stat cu anii trase pe dreapta, dar impresia mea e ca lotul de E4 va sfirsi la autogen inaintea celui E3...

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor V2A

4282 a fost reparat şi urmează să revină la traseu. Adineauri a trecut pe Bd. Bălcescu, sens Universitate, cu afişajele stinse.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor MariusCFRBucuresti

RATBCFR FaN wrote:
Legat de 4100,mai are măcar barele galbene?


Nu. Eu l-am vazut pe 4100 la Obregia. Erau cativa soferi pe langa el si erau tare bucurosi. Din pacate nu am apucat sa fac o poza ca eram in 141.  :lol:

 


Re: Mentenanţa autobuzelor alchimistul

Ce defectiune au autobuzele care "pufnesc" din senin, uneori de-ti sta inima in loc? Serios vorbind, si eu am tras sperieturi cand a "oftat" cate un autobuz si eram la mica distanta. Unui om cu probleme serioase de inima chiar nu cred ca i-ar prii treaba asta

 


Re: Mentenanţa autobuzelor dany

Pufnitul respectiv de care zici este compresorul de aer care refuleaza, de la autobuz la autobuz acest compresor este mai galagios sau nu.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Dragos31

4421 a cazut la datorie in statia Piata Gorjului...

 


Re: Mentenanţa autobuzelor cris_m

N-ar trebui sa isi semnalizeze cumva prezenta acolo? Mie nu mi se pare cine stie ce lumina acolo...

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Dragos31

Chiar era sa intre o masina in el inainte sa fac pozele... Sa nu mai zic ca soferul s-a dat jos si i-a adresat un pachet de cuvinte frumoase unui taximatrist care l-a atentionat ca nu stationeaza bine acolo...

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Albert

Putea sa fi pus și el afișajul cu defect,asta dacă nu cumva autobuzul are o problema pe partea electrică.Cat despre 4100,stiu ca pare o întrebare puerila,dar ce au facut cu barele galbene?Ca bănuiesc ca nu le-au schimbat pe toate doar de dragul de a avea bare portocalii... :lol:Apropo,reparația au facut-o in regie proprie sau au mai trimis autobuzul și in reprezentanta pentru unele intervenții?

 


Go to page:  1  ... 131 132 133 134 135 136 137  ... 337
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use