MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1200742 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 518 519 520 521 522 523 524  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor subway guru

shoppy wrote:
Pe la 80m.

150m
sab wrote:
Hmmm... Eu stiam ca este 120 sau 150m, fata de minim 200 cat ar fi fost necesar.

200m era minimul pentru vechile scuturi. Pentru TBM se duce la peste 250m

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului icee

Momentan e plin de maghernite, se poate face..  :roll:
valea.jpg (337.14 KB; downloaded 2145 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor sab

Pune si tu cercul printre blocuri, cum facut-o shoppy. Ca nu o sa o ia metroul niciodata pe acolo pe unde este cercul tau.Deja vad ca te duci pe sub niste blocuri...:)
subway guru wrote:
200m era minimul pentru vechile scuturi. Pentru TBM se duce la peste 250m

Atunci...sanatate si un praz verde..:)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului aztec

Nu stiu cat de actuala mai este imaginea satelitara...s-a mai construit intre timp.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului icee

Este recenta si  cunosc zona .

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului aztec

Nu te contrazic...prea tare, insa de ex nu apare blocul de la capatul liniei 368...daca extinzi nu apare nici Kauflandul de pe valea Oltului.
Nu apare nici macar PSS-ul de la RD. Mai apar si bazinele de decantare(sau ce sunt ele) cu apa in ele..si asta inseamna ca sunt chiar vechi imaginile...posibil 2013-2014?
Pt imagini relativ la zi trebuie folosita aplicatia de desktop google earth si acolo functia "history" parca se numeste...sau time...si ai imagini mai recente chiar daca au ceva acoperire cu nori sau in ceata. Din pacate google  maps foloseste imaginile cele mai bune, nu cele mai noi.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului ByOnu

Oricum, ceea ce discutati aici este ultra SF. Tramvaiul, daca se mai face, este suficient pentru Prelungirea Ghencea. Nu stiu nici cat de mult dorim sa ducem metroul spre periferii, alimentand astfel urban sprawl-ul Bucurestiului. Avem alte puncte critice, dpmdv, pentru prelungit: incep cu ambele capete ale lui M2.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului alexxd_31

Toate cunostintele mele care stau pe acolo vor sosele, nu metrou, nu tramvai. Oricum urata zona. Nu m-as muta acolo nici daca mi-ar da cineva o casa in care sa stau pe gratis.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Daca-l fac de 150m, imi iese ca, curba incepe la benzinarie.
1.jpg (225.12 KB; downloaded 2106 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Pai cam asa si este situatia din teren. Cu verde statia (mai exact peronul) si galeria de sub Polizu.  Deci guru are dreptate. Arcul de cerc de la iesirea din statie pare sa aiba raza de curbura 150 metri.
1.jpg (245.37 KB; downloaded 2012 times)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Daca te uiti la buza peronului dinspre Politehnica ai sa observi cu usurinta ca e <ciupit>
:bere:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Adică a vrut să spună peronul spre Victoriei...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului alexxd_31

Eu cred ca s-a referit la UPB din Polizu (Aeronave si Chimie industriala). Peronul spre Basarab nu?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Da, despre UPB Polizu e vorba. Peronul spre  Victoriei...Acolo e << ciupit >> peronul...

 


Go to page:  1  ... 518 519 520 521 522 523 524  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use