Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Gaze

111 posts, 38723 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Gaze 133 313

Si ce, crezi ca io la hidrodinamica si fluide am dormit?  :twisted: MirceaG e expert in multe, nu doar in gaze.  :twisted:  :twisted: Mic secret.

 


Re: Gaze andrei11

Una e s-o faci in facultate si alta e sa te izbesti de ea concret, zi de zi, ora de ora...
Mircea G chiar cu asta se ocupa zi de zi...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Gaze 133 313

Am zis ceva impotriva? Am adaugit partea mea de knoledge la subiect.  :twisted: MirceaG a zis corect ca reteaua de gaz nu este telescopica (adica diametrele tronsoanelor succesive nu scad in permanenta, existand aparataj in retea menit sa elimine telescopia) iar eu am zis ca subdimensionarea nu vine neaparat din telescopie. Reteaua este inca subdimensionata si sporirea capacitatii de transport nici nu are cum sa se faca exclusiv din cresterea diametrului de conducta la dimensiuni inacceptabile ci prin dublare-triplarea (dupa caz) a traseelor cu diametre similare. Ocazie extraordinara sa apara distribuitori alternativi cu conductele lor proprii.  :twisted:  
P.S. Nu da facultatea ce da internetul.  :twisted: Dar pe la noi lenea e mare, unii nu stiu sa caute nici cand au marca produsului sub nas...  :lol:

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Gaze Mircea G

In fine , nu inteleg contrele ...
Reteaua nu poate fi dublata sau triplata deoarece nu se admite sa ai mai multe retele pe o strada , strada pe care abia incap de multe ori retele curente . Cel mult se poate schimba diametrul conductei existente , se pot interconecta anumite tronsoane pt echilibrare , sau " ajutarea " consumatorului final prin crearea unor buteli de gaz . Pe timp de iarna se obisnuieste si marirea presiunii in sistem ..

 


Re: Gaze Lixandru Dragos-Liviu

Şi aici pun o serie de trei imagini surprinse în data de 22 martie a.c., pe strada Gazelei, vis-a-vis de Primăria Sectorului 4, unde se lucrează la reţeaua de distribuţie a gazelor. Este implicată în lucrare firma IRIGC Impex SRL.
IMG_20170322_160639.jpg (361.44 KB; downloaded 4770 times)

IMG_20170322_160647.jpg (366.66 KB; downloaded 4760 times)

IMG_20170322_160728.jpg (354.03 KB; downloaded 4764 times)

Amplasarea lucrarii la reteaua de gaze.jpg (642.72 KB; downloaded 4761 times)

Strada Gazelei este cuprinsă între B-dul Regina Maria şi Calea Rahovei (în spatele blocului cu fostul Bingo Europa, actualmente Profi), în vecinătatea Primăriei Sector 4, Casa Oamenilor de Ştiinţă şi Palatul Bragadiru.
Sursa GoogleMaps, varianta vedere din satelit:
https://www.google.ro/maps/@44.4216523,...a=!3m1!1e3

 


Re: Gaze Lixandru Dragos-Liviu

Iată cum arată lucrarea văzută de aproape, astăzi, 24 martie a.c.
Lucrarea vazuta din lateral.
IMG_20170324_105928.jpg (423.17 KB; downloaded 4727 times)

Imaginea lucrarii în interior.
IMG_20170324_105936.jpg (332.53 KB; downloaded 4727 times)

Când am trecut prin zonă, la ora 11, nu era nimeni la lucrare.

 


Re: Gaze Lixandru Dragos-Liviu

Ca să fie încheiat reportajul acestei lucrări, postez, cu întârziere, pozele din ultimele etape ale lucrării (intervalul 27 martie – 7 aprilie a.c.), după cum urmează:
Basculanta se pregateste sa descarce încarcatura de nisip!
IMG_20170327_165706.jpg (381.08 KB; downloaded 4656 times)

Cantitatea este descarcata în interiorul lucrarii.
IMG_20170327_165728.jpg (349.69 KB; downloaded 4660 times)

Nisipul din interiorul lucrarii.
IMG_20170327_171231.jpg (372.58 KB; downloaded 4657 times)

Excavatia este astupata si turnat covorul asfaltic.
IMG_20170331_114336.jpg (391.84 KB; downloaded 4654 times)

Detaliu si un orificiu de aerisire al instalatiei de gaze.
IMG_20170331_114343.jpg (399.36 KB; downloaded 4662 times)

Vedere generala a spatiului gata astupat si turnat covorul asfaltic.
IMG_20170407_154608.jpg (347.46 KB; downloaded 4656 times)

 


Re: Gaze Lixandru Dragos-Liviu

Iată o nouă minilucrare a celor de la IRIGC IMPEX SRL, pe strada Poiana Florilor din sect. 4 (între Gladiolelor şi B-dul Regina Maria), surprinsă de mine în intervalul 3–11 mai a.c.:
Imaginea excavatiei (vedere din fata).
IMG_20170503_112120.jpg (239.66 KB; downloaded 4620 times)

Detaliu al racordului retelei de gaze.
IMG_20170503_112127.jpg (325.49 KB; downloaded 4619 times)

Excavatia acoperita si asfaltata.
IMG_20170511_103948.jpg (381.03 KB; downloaded 4619 times)

Imaginea GoogleMaps (StreetView): https://www.google.ro/maps/@44.4232431,...Zn-wag!2e0
Imaginea GoogleMaps (aeriană): https://www.google.ro/maps/@44.4233452,...a=!3m1!1e3
În ultima imagine, se observă gura de aerisire a reţelei.

 


Re: Gaze Serban

Dupa cum stiti, anul trecut a fost o campanie de schimbare a tevilor de gaze in mai multe zone din Bucuresti. Nu stiu din ce motiv, spre deosebire de celelalte blocuri din zona - unde au dus teava noua pana la peretele blocului, la blocul meu s-au oprit cu teava la vreo 2 metri de perete. Ca atare, vedeti rezultatul in poza de mai jos. Pe langa ca e total inestetic si au mai construit si cutia aia oribila pe spatiul verde, cei care va pricepeti puteti sa imi spuneti daca este ok sa tragi asa teava de gaze?

Ca as face o reclamatie, dar nu stiu daca se justifica si nici nu stiu cui sa ma adresez.
20181101_073412.jpg (166.08 KB; downloaded 3952 times)

 


Re: Gaze Cristi N

In principiu Distrigaz care mai nou se numeste GDF Suez accepta doar montaj aparent/aerian pentru bransamentele de gaz. In cutia respectiva probabil este un regulator de presiune si contorul de gaz. De ce au folosit dimensiunea aia de cutie pentru un bransament de 1+1/4" ma depaseste, din punctul meu de vedere ar fi putut sa lucreze mult mai elegant dar i-a durut in partea dorsala.
Incearca sa le trimiti un mail direct lor eventual cu pozele celor doua solutii, in genul asa da, asa nu si sa iti explice solutia aleasa.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Gaze Mircea G

Serban wrote:
Dupa cum stiti, anul trecut a fost o campanie de schimbare a tevilor de gaze in mai multe zone din Bucuresti. Nu stiu din ce motiv, spre deosebire de celelalte blocuri din zona - unde au dus teava noua pana la peretele blocului, la blocul meu s-au oprit cu teava la vreo 2 metri de perete. Ca atare, vedeti rezultatul in poza de mai jos. Pe langa ca e total inestetic si au mai construit si cutia aia oribila pe spatiul verde, cei care va pricepeti puteti sa imi spuneti daca este ok sa tragi asa teava de gaze?

Ca as face o reclamatie, dar nu stiu daca se justifica si nici nu stiu cui sa ma adresez.

Asa , si cu ce te deranjaza ? Ai platit ceva ? Spatiul din fata blocului este al tau ? Care este problema?
Asa s-a facut proiectul si probabil exista un motiv . In poza se vede o teava ingropata linga fundatie , este un geam , unde ai fi vrut sa o monteze " cutia oribila " ?

 


Re: Gaze Serban

Da, ma deranjeaza. Da, am platit, ca doar n - ai facut tu vreo donatie si ai schimbat pe banii tai tevile prin Bucuresti. Da, spatiul din fata blocului e si al meu si ma intereseaza cum arata

Din cauza oamenilor cu mentalitate ca a ta nu reusim sa ne ridicam la nivelul oraselor pe care, cel mai probabil, tu nu le ai vazut nici in poze. Ca nicaieri in lumea civilizata, despre care, se pare,  tu nu stii nimic, nu se tranteste o cutie de tabla ordinara pe spatiul verde si nici nu se trag tevi prin aer in care pot sa dau cu capul, fiindca  "asa a fost proiectul".

Daca asa iti faci si tu meseria, e evident de ce nu reusim sa progresam. Ar trebui sa ti fie rusine ca te multumesti cu o asemenea lucrare si inchizi ochii doar pentru ca e o aparenta mocangeala. Fa - mi, te rog, placerea si nu mai comenta la postarile mele.

 


Re: Gaze Adrian Rosca

Se vede ca au montat teava astfel incat sa poata sa treaca o persoana pe sub ea. Poate asociatia nu a vrut sa vi se taie trotuarul, fiind bloc anvelopat (lucrare in garantie?). Intereseaza-te la ei. Lucrarea respecta normele, chiar daca e inestetica, asa ca degeaba te plangi la Distrigaz.

 


Re: Gaze Serban

Merci de raspuns. Tocmai de aceea am postat, ca sa aflu daca e ok sau nu. Inteleg ca e, ceea ce e f bine. Pacat ca arata f nasol, in schimb.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use