Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou

Modernizarea infrastructurii existente, realizarea noilor magistrale de metrou, planuri de viitor

Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou

Mesajde adila » Lun, 22 Oct 2018, 21:59

Zicea cineva la bloc azi: "Se mai face o statie de metrou spre Berceni, pana la sfarsitul anului e gata. E linia deja facuta nu mai trebuie mare lucru". Altul zicea: Se face si pasaj la DNCB ca e aprobat proiectul.
Ma uitam la ei si nu-mi venea sa cred ce prostii spuneau. Astia cred tot ce se spune la TV.
adila
Membru Bronze

Mesajde shoppy » Lun, 22 Oct 2018, 22:52

Aveam o lucrare in Brasov si stateam la o pensiune in Sacele iar proprietarul pensiunii, un localnic care nu avea nici o treaba cu Bucurestiul si fusese pe aicea doar ca turist, se jura pe ce are mai sfant ca pana la urma doftoru tot o sa faca zburatoarea :| .
28: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, FI, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SE, SW, TR, XK (București)
shoppy
Membru Silver

Mesajde misterr » Joi, 30 Mai 2019, 17:52

Noi stații de metrou ar putea fi construite în zona Pipera. Anunțul Metrorex

Imagine

Prelungirea Magistralei 2 de metrou cu câteva staţii, de la staţia Pipera, este o prioritate a Metrorex, pentru reducerea timpului dintre trenuri de la 3 minute la 1 minut, a declarat joi directorul Metrorex, Dumitru Şodolescu.

“Este o prioritate a noastră, acum căutăm sursa de finanţare, pentru a da drumul la studiul de fezabilitate, în vederea extinderii Magistralei 2 în zona Pipera, pentru a reduce timpul de la 3 minute la 1 minut”, a afirmat Dumitru Şodolescu.

Referindu-se la aglomeraţiile care se înregistrează la staţiile Pipera şi Aurel Vlaicu, directorul Metrorex a explicat că la ambele staţii urmează să fie construite ieşiri suplimentare în urma unui protocol încheiat cu Primăria Sectorului 2 şi Primăria Capitalei.
misterr
Membru Silver

Mesajde Puss in Boots » Sâm, 01 Iun 2019, 17:31

Una neaparat vizavi altfel e zero barat. Tarziu, pana se si fac ne apuca 2030. Asa cum de ce oare nimeni nicaieri inca de la inceputul dezvoltarii zonei asteia nu a largit strada la 2 benzi pe sens? Cand inca se mai putea...
Puss in Boots
Membru Bronze

Mesajde aztec » Sâm, 01 Iun 2019, 20:43

Pai...primarie-primarie...dar mie imi da si terenuri private...
aztec
Membru Silver

Mesajde Goldmund » Sâm, 02 Noi 2019, 12:23

Puss in Boots scrie:Una neaparat vizavi altfel e zero barat. Tarziu, pana se si fac ne apuca 2030. Asa cum de ce oare nimeni nicaieri inca de la inceputul dezvoltarii zonei asteia nu a largit strada la 2 benzi pe sens? Cand inca se mai putea...

Si cine sa fi gandit 'la toate'? Sotul primaritei ?! Nu sunt doar incapabili, dar si hapsani, avizi dupa fiecare mp de teren(parca am fi in Tokyo pe campurile alea fara canalizare!) Tu, eu am fi proiectat acolo in camp bulevarde cu trei benzi, trotuare de 6 m latime si piste pentru biciclete ca aveam de unde si uita-te cum arata zona, ca nici SMURD-ul nu poate intra acolo peste tot...
O statie M2 la "Cubic Center"/OMV poate ca ar mai salva din debandada traficului, dar ar aglomera M2...(proiectantii ar trebui sa gandeasca si peroane pentru opt(8) vagoane, cunosc orase care au magistrale cu peroane pt. patru, cinci, sase si chiar opt vaoane de metrou, in acelasi oras, depinde de zonele pe care le unesc si potentialul lor)
Goldmund
Membru Silver

Anterior

Înapoi la Dezvoltarea metroului din Bucureşti