De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

669 posts, 173926 views
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Re: Să scriem corect româneşte! bercenicity

Am si eu o problema cu "calitativ"
Robert24 wrote:
...cele finalizate in 91-92 sunt cele mai slab calitative.

Corect ar fi:
...cele finalizate in 91-92 sunt cele mai slabe calitativ.

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Ca să pot corecta dacă e cazul pune și tu linkul te rog... :shock:
Întâmplător, dar absolut întîmplător știu topicul, e cel cu cutremurele.  :D

 



Re: Să scriem corect româneşte! cris_m

In mod normal, este corect "calitative", deoarece este adjectiv si trebuie sa se acorde cu substantivul pe care il determina. Pentru evitarea neplacerilor, recomand formularea "cele mai bune dpdv calitativ". Intrebat la profesor de limba romana ;)

 


Re: Să scriem corect româneşte! bercenicity

Blocurile nu au cum sa fie calitative; calitativ este adjectiv (folosit adverbial) pentru "slabe"

 


Re: Să scriem corect româneşte! Florinds

Pentru ca vad din ce in ce mai multe folosiri gresite ale pluralului de la "acces", va reamintesc ca pana si o sursa neoficiala ca dexonline.ro arata cum e corect:

https://dexonline.ro/definitie/acces

A se vedea si http://cumsescrie.ro/acces-pl-acceseaccesuri/

ACCÉS, (1) accesuri, (2) accese, s. n.1. Posibilitate de a pătrunde, drept de a ajunge până într-un loc sau până la o persoană; p. ext. intrare. ◊ Cale (sau drum, șosea) de acces = drum care face legătura cu o șosea importantă, cu o localitate etc. Rampă de acces = porțiune de drum în pantă care permite urcarea vehiculelor pe o șosea mai înaltă, pe un pod etc. ◊ Expr. A (nu) avea acces = a (nu) avea permisiunea să meargă undeva, a (nu) avea voie să pătrundă undeva. 2. Ansamblu de tulburări clinice ale organismului care se manifestă brusc, în stare de sănătate aparentă și care se repetă de obicei la intervale variate. ♦ Izbucnire violentă (și trecătoare) a unei stări sufletești. – Din fr. accès, lat. accessus.

sursa: DEX '09 (2009) adăugată de LauraGellner

ACCÉS, accese, s. n. 1. Posibilitatea de a pătrunde, drept de ajunge până într-un loc sau până la o persoană; p. ext. intrare. ◊ Cale (sau drum, șosea) de acces = drum care face legătura cu o șosea importantă, cu o localitate etc. Rampă de acces = porțiune de drum în pantă care permite urcarea vehiculelor pe o șosea mai înaltă, pe un pod etc. ◊ Expr. A (nu) avea acces = a (nu) avea permisiunea să meargă undeva, a (nu) avea voie să pătrundă undeva. 2. Ansamblu de tulburări clinice ale organismului care se manifestă brusc, în stare de sănătate aparentă, și care se repetă de obicei la intervale variate. ♦ Izbucnire violentă (și trecătoare) a unei stări sufletești. – Din fr. accès, lat. accessus.

sursa: DEX '98 (1998) adăugată de ana_zecheru

Cand o sa ma indur sa dau 60 RON pe noul DOOM o sa va spun cum e corect. https://www.emag.ro/doom-dictionarul-ortografic-ortoepic-si-morfologic-al-limbii-romane-une973-637-087-x/pd/E9JY60BBM/

Pana atunci nu vad de ce sa nu folosim varianta a II-a adaugita si revizuita si sa mergem cu pluralul antic din '98. Voi puteti sa scrieti si cu "dela" sau "cari" daca doriti...
Surse: https://dexonline.ro/surse

 


Re: Să scriem corect româneşte! Goldmund

Pentru prima data aici...
Vreau sa precizez ca este extrem de greu sa fii departe de casa, de tara si sa nu faci greseli gramaticale in/la limba romana. Despre topica limbii romane nici nu indraznesc sa mai spun ceva, din moment ce pana mai acum un secol, generatia mea spunea "va doresc multa sanatate", iar acum aud " multa sanatate sa aveti/va doresc", verbul pus mereu la urma.....

 Limba romana se afla intr-o eterna transformare, dar faptul ca aud peste tot trivialul "hai" sa va arat ceva(in loc de "veniti" sa va arat ceva- din limba latina "venire"! )  ... reprezinta pentru mine ceva ce inainte de 1989 nu citeam decat rareori si nu auzeam la radio si TV. Azi este un laitmotiv  folosit peste tot in Romania.

Va raman indatorat ori de cate ori ma corectati.
:bere:

 


Re: Să scriem corect româneşte! PaulIP

viewtopic.php?p=284458#p284458
Adjectivele "inferior" si "superior" (printre altele) nu suporta grade de comparatie, pentru ca ele insele sunt superlative absolute. Deci "cel mai inferior/superior" e gresit. Ori zici "inferior/superior", ori "cel (cea) mai bun(a)/prost (proasta)".  ;)

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Am corectat.

 


Re: Sectorul 4 drbm

andrei11 wrote:
Mai pe concret, frate-miu...


Stimate coleg, limitați mutilarea limbii române doar la dumneavoastră în cartier, sau în întreg forumul?

 


Re: Sectorul 4 TibiV

drbm,
mai usor cu pianu' pă scări...

-meu/-miu (fam., pop., numai după nume de grade de rudenie) adj. pr. m. (frate-meu/frate-miu; lui frate-meu/lui frate-miu); f. -mea (maică-mea), g.-d. -mii (maică-mii)

https://dexonline.ro/intrare/miu/34740

Substantiv         Pronume                           Forma substantiv + pronume
frate                    miu,tu, su (a lui/a ei)    frate-miu, frate-tu/fra-tu, frate-su/fra-su
bunic        miu, tu, su (a lui/a ei)    Bunică-miu, bunică-tu, bunică-su
Aceste variante se scriu cu cratimă deoarece avem două părți de vorbire diferite care se rostesc într-o singură silabă. Lista poate continua cu toate gradele de rudenie.

https://ortograme.ro/ma-sa-sau-masa-frate-miu-sau-fratemiu/

 


Re: Sectorul 4 drbm

"Pă concret?"  :-))

 


Re: Să scriem corect româneşte! koala1712

viewtopic.php?f=18&t=1862&p=296035#p296035

"trebuie", nu "trebuiesc".
TibiV wrote:
Exista limba romana academica, limba romana vorbita si limba romana de autobaza...

Nu mai pun linkul, ca nu vreau sa facem ”panoul rusinii”... ;)

 


Re: Vehicule produse la Rocar (Tudor Vladimirescu/Autobuzul) Robert24

ADK wrote:
numai (hotărâți voi cum se scrie, despărțit sau fără)


Sa hotaram noi, sau sa inveti tu sa scrii corect? Mama ei de limba romana...  :popa:  :evil:

 


Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use