Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 669240 views
 
Go to page:  1  ... 119 120 121 122 123 124 125  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 1689

Eu as vrea mal bine o piata agricola, mica, civilizata, pentru producatori, nu pentru precupeti.

 


Re: Sectorul 4 adila

Piata pentru producatori? Pai si cocalarii si smenarii unde-i bagi? Eu stiu unde i-as baga. Pai Primaria nu protejeaza producatorii agricoli. Paza din piata este de forma, banuiesc ca sunteti constienti. Ca sa nu mai vorbesc ca tot ce se intampla in piata se face cu stirea Primariei si a sefului de piata.

 


Re: Sectorul 4 ByOnu

Daddy wrote:
Pe 28 octombrie incepe demolarea pietii agroalimentare "Sudului". Sursa cu multe poze https://www.dcnews.ro/daniel-baluta-premiera-pentru-zona-berceni-sudului-din-sectorul-4_616368.html.


Proiectul este foarte bine venit dpmdv, era si timpul sa modernizam piata aia. Cel mai mult ma bucur ca vom scapa de hala verde. Tot ce sper este sa lase totusi un trotuar mai lat pe Nitu Vasile. Nu stiu daca are 1.5m acum... Iar din ce vad in planse, tot acelasi amplasament pare sa fie.  :(

 


Re: Sectorul 4 andrei11

Nu-mi aminti de planșe, 100 m mai încolo parcă mai era o planșă care prevedea ca troleibuzul să întoarcă la Sudului...Deși a fost implicat  în diversele etape ale construcției pasajului de la BIG, guru tace mâlc și nu a oferit nicio explicație vis a vis de trolee...

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Ce explicatie sa ofere? Ca au gresit pentru ca nu se pricep sau ca au facut o prostie in mod intentionat? Alege tu.  :lol:

 


Re: Sectorul 4 adila

Nu stiu de ce m-as bucura ca darama o constructie pe care au ridicat-o in mandatul trecut. Este de plans as spune eu. Primaria sigur ca se bucura cand cheltuieste banii mei si ai celorlalti contribuabili iar oamenii sunt din punct de vedre civic, anesteziati. Tragic. Am ajuns sa ne bucuram la schimbat borduri si altele asemenea.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Nu stiu cine se bucura cand se schimba borduri bune doar ca sa se spele niste bani, dar a se darama o cladire (banuiesc ca te referi la aia verde nu?) si face ceva mai coerent si integrat pe tot spatiul ala eu zic ca nu e o idee rea. Daca e ridicata in mandatul trecut nu e automat buna (cel putin in mandatul 2 Piedone n-a prea mai miscat un deget, sa nu-i ridicam statuie totusi) sau poate s-au spalat niste bani si atunci cu ridicarea ei. Mie personal pe interior mi se pare absolut oribila, si daca acum vine un plan mai bun (macar in teorie) atunci de ce nu? E de plans ca nu s-a facut din prima ceva coerent pe zona aia si ca s-au cheltuit niste bani aiurea (sincer nici nu stiam ca era facuta de primarie) dar in rest....

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Hala verde este mai buna decat ce era inainte acolo. A inlocuit un jeg, o corcitura intre tarabe de piata pe care se facea comert cu produse nealimentare.

Daca tot vorbim despre cladirea BIG, de ce nu vorbim si despre cladirea de langa hala verde, tot proprietate privata, in care mutasera intr-un timp o parte din comerciantii din piata (pe cei care vindeau conserve si produse nealimentare)?

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Si speranta mea e ca noua constructie sa fie mai buna decat hala verde  :D

 


Re: Sectorul 4 adila

Noi traim cu speranta iar altii traiesc pe carca noastra. Este o afacere buna. Hala verde este in mod evident un esec, dar s-au cheltuit bani foarte multi si nu este amortizata. De ce sa darami o hala noua cand piata este plina de samsari. O hala noua creste costurile. Noi trebuie sa atragem adevaratii producatori in piata. Va spun eu, astia vor sa distruga producatorii, care oricum abia mai rezista pe piata. Iar noi ce facem, ne bucuram? Adevaratul taran nu are nevoie de marmura si cristale sa-si vanda marfa, ci de o taraba modesta, fara sa fie jupuit de taxe si impozite.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Treaba asta cu adevaratii producatori nu o sa o rezolve nimeni inca vreo generatie doua de acum inainte. De acord pt piata, dar in hala se vand chiloti si tricouri. Eu nu vreau decat o chestie unitara unde sa se regaseasca -in stil romanesc probabil- toti. La treaba cu samsarii trebuie multi altii sa-si bage nasul. Cat timp sunt mana in mana cu autoritatile nici hala verde, nici piata veche sau piata noua nu va schimba lucrurile. Eu unul m-am saturat de amalgamul de la Sudului, cu tot ce contine el intre big si cimitir.

 


Re: Sectorul 4 cris_m

Interventie moderator:
Pentru discutii despre producatori continuati, va rog, la club, nu aici! Multumesc!

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Oare ar fi putut sa mute si stalpii de pe Berceni (zona Sudului-Aparatori) pe un alt aliniament? Cu modelul ala mai subtirel care a aparut pe Magurele, pe Berceni... Nu de alta dar sunt multe zone unde daca s-ar fi relocat s-ar fi putut folosi locurile rezultate pentru parcare daca tot asta s-a dorit. Asa nu foloseste nimanui. Copacii din pacate nu ar fi putut fi mutati, n-aveau unde.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Pai daca nu au putut muta copacii, au zis ca nu are rost sa se complice cu stalpii.

 


Go to page:  1  ... 119 120 121 122 123 124 125  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420546 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use