Infrastructura rutieră din RomâniaLucrări la autostrăzi și drumuri expresA10 (Sebeș - Turda)

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

51 posts, 7026 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului andrei11

Acum nu ca sunt rău, avem asa : A 1 / 2 / 3 si cu putina imaginatie A 4, desi A 4 e o falsa autostrada. Sarim deja la A 10 ? Ok, stiu ce e cu A 10 asta, dar daca e o deviatie a lui  A1 trebuia sa-i spuna A11 ( adica deviatia nr 1  a autostrazii A 1 ). Nu A 10. Parerea mea de gândire logică inginerească.
Asa cum A 2 trebuia sa fie Bucuresti - Port Constanta si A21 deviatia din A 2 până la Ovidiu. A, da,  peste 200 de ani când or face Mangalia - Brăila - blablabla sa-i spuna atunci A 4.

 


Re: Stiri, noutati, perspective TibiV

A11 este "alocata" deja: Arad-Oradea... :lol:

https://goo.gl/maps/ie4c5sBxMEL2

 


Re: Stiri, noutati, perspective andrei11

:twisted:
Am umplut ţara de autostrăzi, ce mai...

 


Re: Stiri, noutati, perspective punmeister

Andrei, eu cred ca doar visezi frumos...  :lol:  :lol:  :mrgreen:
Poate intr-o zi o sa vedem Romania in ETS 2..  :D

 


Re: Stiri, noutati, perspective TibiV

shoppy wrote here:
De azi pe youtub(posibil sa fi postat gresit, nu urmaresc cu atentie)




Da, a fost "urcata" astazi pe youtube...

 


Re: Stiri, noutati, perspective shoppy

shoppy wrote here:
De azi pe youtub(posibil sa fi postat gresit, nu urmaresc cu atentie)




Interesant cum le-a iesit lor din calcule unghiul malului ca sa fie fix pana la stalpul de LEA, in loc sa faca, cum trebuie(adica asa https://www.google.ro/maps/@45.802188,24 ... 56?hl=en ), ei au tras malul dupa stalp, imi aduc aminte si de problema cu diferentele de 40% intre evaluat si castigat, acum inteleg de unde apar cateva dintre procentele acelea(adica sunt de aici).
Bine macar ca asta nu este decat unul "mic" de 110 dublu circuit, daca se ajunge si pana la acela de 220 dublu circuti de mai in spate, atunci sa vezi scandal monstru cu Transelectrica(daca nu o fii deja).

 


Re: Stiri, noutati, perspective andrei11

Mie îmi place numărul ăsta, A 10.  Am umplut țara de autostrăzi. Numai că unele din ele nu au decât 10 km.
Știu, am mai spus lucrul acesta odată, tot pe aici pe undeva.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Puss in Boots

ps. "Noroc" cu A11 care are 3.5 km in exploatare.

 


Re: Stiri, noutati, perspective survola

Lotul I vine tare din urmă. Rămânem iar cu o gaură pe traseu (lotul II) ca la A1.

 


Re: Stiri, noutati, perspective punmeister

abc_XC wrote here:
Ziarul Unirea a realizat o filmare cu drona pe lotul 2 al autostrazii A10 Sebes-Turda. Se lucreaza incet si foarte incet. :cry:




Pai na, acolo e Aktor (sau ar trebui sa fie) :popa:

 


Re: Stiri, noutati, perspective survola

TibiV wrote here:
"Epopeea grinzilor" a ajuns la final....




Si stadiul lucrarilor de la podul Ampoi pana la jonctiunea cu Lotul 2




În sfârșit, începe să arate a șosea.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Tavi

orex wrote here:



Faimoasa luminita de la capatul tunelului o vedem anul asta pe L1 A10? :think:



Vreau sa cred ca DA!

optimist = vara 2021

 


Re: Stiri, noutati, perspective Tavi

orex wrote here:
Greu se mai misca lansatorul asta de grinzi, cu toate ca, o gramada zac, in urma lui, inca nemontate! :no:




Grinzile intre doua pile se pun intr-o zi, doua (daca are chef de lucru Pizzanocchio). Macar sa termine ei ultima pila ca grinzile le lanseaza usor (daca nu se strica iar lansatorul). Dupa aia incepe circul cu armarea si supra betonarea si borduri si ... si si si (si, certo!)

 


Re: Stiri, noutati, perspective orex

@Tavi



O grinda poate fi montata in maxim trei ore de cand ”saua” e la buza santierului, asta, ca sa nu fim mai ”catolici decat PAPA”. Daca s-a defectat lansatorul de grinzi e fix treaba antreprenorului care si trebuie sa-si asume intarzierea, din toate punctele de vedere, dar, aici, ca si la multe alte lucrari, e ”lasa-ma, ca sa te las”.

 


 
Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: A10 (Sebeș - Turda)  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420783 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use