Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 670398 views
 
Go to page:  1  ... 112 113 114 115 116 117 118  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 realistul

Construcția bazinelor continua :)
IMG_20180907_090807.jpg (1.67 MB; downloaded 1716 times)

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Mai bine puneau 2-3 copaci acolo si niste iarba si gata. Dar nu in ghivece.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

"Clopotele" de pe Brancoveanu.
Intersectia cu Nitu Vasile, vedere spre Oltenitei.



Vedere spre Luica


 


Re: Sectorul 4 andrei11

Prefer clopotele decât stâlpișorii care de-acum sunt cam toți rupți în punctele strategice. Sau bilele care sunt pe la Piața Romană ( or mai fi și prin alte parți ).

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Sa le vad si pe Berceni....

 


Re: Sectorul 4 TibiV

andrei11 wrote:
Prefer clopotele decât stâlpișorii care de-acum sunt cam toți rupți în punctele strategice.Sau bilele care sunt pe la Piața Romană ( or mai fi și prin alte parți ).

Octombrie 2015
TibiV wrote:
Cateva poze de vineri, 23 octombrie...
Ghica cu Doamnei:



Si acum spre Coltea







Au raschetat bine de tot...




Noiembrie 2015
TibiV wrote:
Bilele de pe Ghica s-au rostogolit... pana la Unirii.
Vedere spre C.Calarasilor, magazinul Unirea pe dreapa:



Vedere inapoi, spre Splai. Blocul pe care scrie OMV este fosta Banca Internationala a Religiilor



Vedere din intersectie spre Cantemir/Tineretului



Aceleasi bile pe trotuar de la Tribunalul Mare pana la B.I.Religiilor, dar nu am putut poza ca eram pe banda 3...
Si erau si pe trotuarul dintre BIR si H.Manuc (acolo unde "dispare" Dambovita si reapare tocmai dincolo, langa Romavia)


Marturisesc ca nu m-am mai uitat cate bile supravietuiesc si acum, in luna Rapciune a anului de gratie 2018.
Dar cred ca majoritatea sunt bine-mersi, caci sunt zone unde nu am mai vazut de muuult masini pe trotuar...

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Avanseaza cu "bazinele" de la Pieptanari ex-City Mall...


















 


Re: Sectorul 4 adila

Da, chiar era nevoie de bazinele alea. Nu stiu ce ne faceam fara ele. Ce mai conteaza ca sunt strazi fara apa sau canalizare, sau ca zac gunoiale prin diferite locuri ale sectorului, acum ca avem bazine?

 


Re: Sectorul 4 TibiV

In seara asta mi-a sarit inima din piept...
Intersectia Nitu Vasile-Brancoveanu, poza StreetView din 2014




Semaforul auto din stanga (cel care este pe verde) a disparut...
Eu fac stanga, dar am fost nevoit sa stau cu gatul sucit spre dreapta...

Poate s-au hotarat ca, la 6-7 ani dupa ce au largit Nitu Vasile, sa treaca retelele pe stalpii metalici cei noi (este unul la 1,5 metri distanta, in stanga semaforului "disparut") si sa ii dea jos pe cei vechi, din beton....

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Semaforul amintit mai sus este disparut si acum...

Dar undeva la 200 de metri la stanga (reper poza din postarea precedenta), pe Brancoveanu, am constatat "eficienta" acestor frumoase "clopote din beton"...
Nu mai aduc in discutie starea indicatoarelor rutiere, ca vorba aia "Cedeaza trecerea" este doar "orientativ"...

1.jpg (303.31 KB; downloaded 1576 times)
2.jpg (254.17 KB; downloaded 1577 times)


<<Nu e carte ca "Shogunul" si parcare ca trotuarul>>

(andrei11, stiu ca te-a umflat rasul.... ;) )

 


Re: Sectorul 4 1689

Oricum, de apreciat ca omul si-a riscat jantele sa urce bordura in loc sa se foloseasca de rampa de la trecerea de pietoni.

Exista, totusi, un grad de civilizatie - trebuie sa recunoastem.

Si - la o adica - nu era pacat de atita spatiu sa ramina nefolosit ? Daca puneau clopotul ala din stinga doar oleaca mai incolo, intrau chiar doua masini (eventual remodelat un pic stilpul de "Cedeaza Trecerea" simetric, sa nu provoace daune).

 


Re: Sectorul 4 rosetti61

Unde e Dacia puteau pune o jardiniera din aia rotunda si nu mai blocau trotuarul cum au facut in alte parti. Dar asa e cand lasi bucatica de loc gol... masinile sunt ca buruienile, imediat acapareaza.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Sambata, 15 septembrie, am vazut cu ochii mei mega-parcarea din parcul Tineretului, de langa Palatul Copiilor...
M-am lamurit complet ce si cum....

Sunt cu spatele la Palatul Copiilor.



Din dreptul scuarului central, dar cu rotire de 180 de grade



"Retractabilii"....



Multe OZN-uri pe drum pana la...



... "Lumea Copiilor".



O privire in urma. Ce departe este Bd.Tineretului...
(Nu stiu din ce material este OZN-ul mare cu copacel in mijloc, dar este foarte neted si placut la atingere...)



Mai frate, este lunga rau parcarea asta...



... si aproape la fel de lata.


 


Re: Sectorul 4 adila

Si parcarea este si fara plata. Nu inteleg de ce a dat bani pe bariere. Le prinde iarna singur ridicate.

 


Go to page:  1  ... 112 113 114 115 116 117 118  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420663 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use