MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Sisteme de informare în stații

446 posts, 145995 views
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 32
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

Bine ca le-a luat atatia ani sa rezolve o problema care trebuia sesizata de la punerea in functiune a sistemului...... :twisted:

 


Re: Sisteme de informare in statii mcosmin

E un pic altceva la Pacii.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

De ce ? Sistemul ar trebui sa functioneze in orice statie in care este instalat. Iar la Pacii problema nu era de azi-de ieri...

 


Re: Sisteme de informare in statii mcosmin

Ah, credeam ca te referi la faptul ca in general sistemul nu e foarte precis.

 


Re: Sisteme de informare in statii BodoMinea

mcosmin wrote:
Se repara in sfarsit sistemul de informare de la Pacii, linia 1, care zicea ca un tren e in statie chiar daca nu era.

Confirm, pe 16 și 17 August s-au făcut ajustări. Pe panoul de la intrarea în stație nu apăreau trenurile spre Anghel Saligny, iar la peron apărea ca fiind sistem în probe. Acum pare să meargă ok.
...
Mă rog, cu mici excepții aflate prin stații mai departe pe parcurs  :lol:
Snapchat-519511742.jpg (221.36 KB; downloaded 4551 times)

Aveți de stat, frærilor

 


Re: Sisteme de informare in statii mcosmin

Stii cum e la soft, repari un bug apar altele 2 :)) pana la urma trebuie sa muncim si noi la ceva :))

 


Re: Sisteme de informare in statii BodoMinea

mcosmin wrote:
pana la urma trebuie sa muncim si noi la ceva
Nu te contrazic :D

Dar stați liniștiți. În ultimele zile, după reparație, trenul tot e marcat ca fiind în stație cu mult înainte să fie așa. Eventual e marcat ca fiind în stație, apoi afișajul se resetează cu ora, fie una apropiată (peste 1 minut), fie următorul tren din program (peste 9 minute), și abia după e marcat ca fiind în stație și chiar vine. Asta se întâmplă la Păcii și la Nicolae Teclu, deci pe M3 la stațiile ce preced capetele.
O da mai puține rateuri, dar tot dă. Nu nimeresc deloc balizele alea băieții...  :popa:

 


Re: Sisteme de informare in statii mcosmin

Da. Am observat si eu asta azi. Minunea nu a durat prea mult.

 


Re: Sisteme de informare in statii mcosmin

Incep sa cred ca de fapt problema nu e de la balize, ci pur si simplu sistemul ia ora din program la care trebuie sa ajunga trenul. Deci cand vezi ca un tren apare ca fiind in statie dar nu e, e pt ca el trebuia sa fie in statie conform programului. Daca trenul stationeaza la capete, nu a trecut inca peste nici o baliza, deci e efectiv un tren invizibil sistemului. Abia cand pleaca din capat si trece peste prima baliza se actualizeaza sistemul.

 


Re: Sisteme de informare in statii Celestin Draganescu

Mai vine o intrebare:
Cand naiba o sa scrie acolo in CATE MINUTE vine, de forma x min (asa cum este in occident)?

 


Re: Sisteme de informare in statii Florinds

Prin pasajele de corespondenta avem si asa... Dar nu stiu cat de exacte sunt si respectivele.

 


Re: Sisteme de informare in statii mcosmin

Celestin Draganescu wrote:
Mai vine o intrebare:
Cand naiba o sa scrie acolo in CATE MINUTE vine, de forma x min (asa cum este in occident)?



Probabil la modernizare. Peste vreo 10-15 ani.

 


Re: Sisteme de informare in statii mcosmin

S-a stricat si sensul celalalt :))

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii Tom

Ieri am auzit din nou după multă vreme celebrul mesaj al Metrorex cu poliția, cerșetorii, bagaje uitate, "furturi, violențe et cetera", însă de data asta vocea părea diferită și au tăiat fraza cu "îndatorirea civică".
Pe de altă parte, sistemul de sonorizare din Piața Unirii 1 dă uneori rateuri când e nevoie de el. Un exemplu a fost un incident pe traseu și exact unde anunțau zona unde "circulația se desfășoară cu dificultate", sonorul se întrerupea.

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 32
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419370 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use