Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reamenajare Bd.Obregia (FINALIZAT 2018)

81 posts, 32013 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Reamenajare Bd.Obregia 1689

Mdap...
Sectorul 4 are onoarea de a fi fost consus din rau in mai rau din '90 incoace...

Primii patrui primari n-au facut nimic. Pardon, Mihalache a procreat fintina de la rond Metalurgiei si Inimaroiu a asfaltat prima data in istorie Secuilor.

Si - daca nu ma inseala memoria - Lutu a semnat contractul cu REBU, ceea ce, pentru salubritatea sectorului 4 a fost un salt intr-o alta galaxie.

Plus nenumaratele ping-pong-uri cu spatiile comerciale de la Piata Sudului.

Dupa care vine Piedone. Mi-e nu stiu cum sa accept ca - in mandatul lui incomplet - cu toate kitsch-urile de rigoare (parcul de la Palatul Pionierilor, cerbii cu leduri de la Pieptanari, fintina de la Brincoveanu si lista poate continua linistit pe citeva pagini), este pentru prima data cind sectorul 4 ... inverzise.

Iar acum vine Baluta ca sa puna capac la tot...

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia TibiV

Sa imi fie cu iertare, dar Piedone (cu tot cu carnetul lui de Arges....  :D ) incepe sa devina (pentru mine...) un primar "de referinta".

In urma cu vreo 4 ani, intr-o luna ianuarie d'aia nasoala, veneam spre casa pe Brancoveanu dupa ora 23.
Am vrut sa ma frec la ochi....
Credeti, nu credeti, grasul era "in persoana" pe Brancoveanu si coordona Wolele care incarcau zapada in camioane (multe camioane...)

Nu am fost fanul lui Piedone, dar acum, pe baza experientei, ajung la concluzia ca a fost unul dintre cei mai buni primari la S4.
Ceea ce, pe de alta parte, ne spune la ce mizerabil nivel s-a ajuns in S4, daca am ajuns sa il vad pe Piedone drept "campion".... :(

Bine, concluzia asta se se aplica la toate sectoarele.

Iar la PMB...
Hmmmm.... Halaicu si Ciorbea au fost categoric muuuult peste actualul primar general....  :lol:  :lol:  :lol:
(Nu ii mai amintesc pe ceilalti, caci aia au fost pur si simplu "cu un ordin de marime peste"...)

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia 1689

Nu pot decit sa impartasesc aceeasi opinie.
Iar ceea ce este mai grav e ca-l vad infipt in scaun pentru cel putin inca un mandat...

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia neb1

Diferenta fata de Piedone  e ca totul se naruie acum ,tot sectorul arata ca un mare RAHAT .Ce face actuala administratie ? Doar distruge, cine a pus gardul ala ? cutare...JOS ,, cine a pus bordurile alea ,cutare ,ALTELE. Am stat de vorba cu domnul arhitect al sectorului 4 ,si mi-a dat niste raspunsuri la niste intrebari ,de am ras ca prostul pana am facut criza de ras,nu m-am oprit din ras doua ore,omul chiar vorbea serios,si incerca sa-mi argumenteze.Asta e doar inceputul.Problema mare nu e ca ,pun borduri ,asfalteaza,sau ce mama dracului fac astia.Problema e ca lucrarile nu sunt semnalizate ,in orice moment poti sa cazi cu masina in gauri cat CHINA,nu e marcat,luminat.Aveti mare grija ,unii care suntem din sector am invatat,acolo e gaura aia ,acolo e ailalta ,samd.A doua problema e ca majoritatea lucrarilor sunt lasate de izbeliste ,degeaba se bate labuta cu pumnii in piept cand spune ca ''lucrarile sunt in grafic'' .Tot el s-a batut cu pumnul in piept cand a zis ca anumite lucrari vor fi gata la 1 decembrie .O mare abureala.Sincer va zic ,de o luna de zile caut solutii sa ma mut din sector.Ne omoara praful de la lucrarile lasate de izbeliste.Plasele de tantari de la geam sunt albe de praf,nu vreau sa stiu ce avem in plamani.Daca faci curatenie in casa si tii geamurile deschise,in doua ore constati ca ai muncit degeaba ca prostul.Cu labuta nu poti vorbi ca te blocheaza peste tot.Niste mizerii.

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia werteny

Nu va faceti griji, labuta si-a asfaltat strada pe care sta in timp record, presupun ca era de prioritate 0. Sa nu mai zic ca strada nu avea o singura groapa si mai fusese asfaltata recent.

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia 1689

Suprimarea buclelor de intoarcere a transformat circulatia pe Obregia un calvar la orele de virf.

De multe ori coada la intoarcerea de la Mladinovici (singura ramasa de la Aliorului) se intinde dincolo de Cultural si blocheaza ambele benzi.

Macar sa fi pus un semafor, ca nu e zi aproape in care sa nu fie un accident.

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Daddy

Semafor era prevazut la intersectia de la Straduintei http://doc.pmb.ro/monitorul_oficial/2017/apr_2017/HCGMB_123.pdf (anexa IV), insa, cu aceste lucrari, PS4 a "inchis" intersectia, lasand doar o trecere pietonala.

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia TibiV

In urma cu o saptamana am facut un ”inventar” al situatiei de pe Obregia, dar nu am avut timp sa il si pun...
Nu este nici un ”breaking news”, doar o trecere in revista a balutismelor....















Una dintre cele 2 (doua) bucle de intoarcere ramase...



... ”asezonata” cu clopote/bomboane cu lanturi

YktlfdP.jpg (250.51 KB; downloaded 3364 times)





Am ajuns vis-a-vis de Cultural






 


Re: Reamenajare Bd.Obregia TibiV

Trecerea de pietoni spre fostul ”Cultural”
Observati ca (in mod firesc) nu toate clopotele/bomboanele au lant...




Vedere in sens opus, dinspre Cultural



Pe scuarul central  clopotele/bomboanele au urechea de fixare a lanturilor...



Pe trotuarul de la Cultural
jsxuy11.jpg (200.42 KB; downloaded 3362 times)

Aici nu avem urechea de fixare a lanturilor




Sunt curios... Constructorii nu au pus acele urechi sau le-au pus si unii intreprinzatori le-au reciclat ?!?!...

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Serban

Mai stiti locurile alea de parcare noi, trasate frumos pe trotuar?! Logic, sunt ilegale.
20181123_140238.jpg (871.42 KB; downloaded 3382 times)

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Cristi N

Legat de urechile de prindere cred ca aceasta se monteaza in faza 2, atunci cand vin si cu lanturile. Cel putin pe sos. Berceni bomboanele au venit fara urechi de la inceput si acolo unde au aparut lanturi au fost montate.

La faza cu locurile de parcare i-ai mucificat  :mrgreen:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use