Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Bd. Liviu Rebreanu (FINALIZAT octombrie 2018)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2494 posts, 479729 views
 
Go to page:  1  ... 172 173 174 175 176 177 178 179
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului PinkyHog

Bonus.

La 2 ani de la inceperea experimentului cu salciile plantate de subsemnatul in fata la Lidl.
Desigur, se poate vedea si rezistenta mobilierului stradal la actiunea hoardelor...



IMG_8046 by Pinkyhog, on Flickr


IMG_8047 by Pinkyhog, on Flickr


IMG_8048 by Pinkyhog, on Flickr


Experimentul a continuat si anul acesta cu alte cateva fire de salcie puse 'la misto' acum o luna jumatate in dreptul bisericii penticostale.
Din pacate, nici pavajul cu placi mari nu prea a rezistat foarte bine. Iar bizonii sunt peste tot!



IMG_8049 by Pinkyhog, on Flickr


IMG_8050 by Pinkyhog, on Flickr


IMG_8052 by Pinkyhog, on Flickr


IMG_8055 by Pinkyhog, on Flickr

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Goldmund

Eu am am mai scris ce cred despre "hoarde", dar cum sunt facute acele banci...., nici in curtea mea nu ar fi rezistat mai mult de "doua ierni". Cand am venit intr-un cartier nou din Stuttgart construit in special pt. "Spätaussiedlern"(pt. germanii din estul Europei), bancile din incinta terenurilor verzi din jurul blocurilor(de trei-cinci etaje, toate cu garaje la subsolul blocurilor) erau construite sa reziste parca o mie de ani, cum spun germanii, "Bombenfest". Iar daca ne uitam la dalele de 5-6 cm. grosime puse pe trotuare, acele dale sunt bune pt. baia proprie(dar atentie,puse pe o suprafata neteda, solida!), dar pentru "afara" e cea mai mare bataie de joc pe banii publici! Acolo unde voi vedeti asemenea dale subtiri(in Stuttgart s-au pus de 40cm grosime!!! - am facut si poze) trebuie sa sune clopotelul si "firma de familie si spaga" sa le vedeti cu ochii deschsi....
Pe acele banci doar copiii sub 20kg pot sa se aseze, iar pe trotuarele cu acele placi subtiri poti merge doar descult, in ciorapi ...moi...
Nu-i mai lasati sa-si bata joc de banii publici! Ce fac ziaristii?!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Haide brre, 40 cm ? Nu cred.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Pavajul din piatra de pe Rebreanu are cam 2cm grosime. Iar ziaristii, inclusiv cei de la Hotnews, au preluat minciunile PMB: "În cei doi ani, edilul a reușit să finalizeze câteva proiecte mari, începute în vremea lui Sorin Oprescu: (...), reabilitarea bulevardului Liviu Rebreanu". Asa ca la ce sa te astepti? Doar pe cetateanul.net s-a scris in martie despre demolarea barului Gnome.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului survola

Mai tăiați din ăia 40 de centimetri.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului cris_m

Ce hidoase sunt gardurile alea.... de ce naiba le pun si dupa Campia Libertatii? :roll:

 


  • clt
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului clt

Desi nu are legatura cu aceasta lucrare, Primaria Sectorului 3 a demarat lucrari de reamenajare trotuar + spatiu verde + borduriada intre segmentul din L. Rebreanu cuprins intre bd. 1 Decembrie 1918 si sens giratoriu Auchan Titan, plus timid in continuare pe str. Bratarii. Au amenajat pana si un parc pe coltul cu parcarea subterana de la Rasarit de Soare (vis-a-vis de Norauto - oarecum).

Din punctul meu de vedere lucrarea aceasta este binevenita avand in vedere stadiul deplorabil al acestei zone. Mi-ar fi placut totusi ca bd. Liviu Rebreanu sa se extinda pana in Sos. de Centura (Drumul intre Tarlale), fiind o penetratie absolut necesara in Centura.

 



Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Goldmund

Abia acum am citit ce am scris...Mii de scuze:
40x40x15cm sunt pavalele pentru Königstraßse si strazile alaturate. Aveam ceva cu 40cm., dar uitasem. Inca o data, scuze.

 



Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului PinkyHog

Lucrarea PS3 continua. Se monteaza panouri de gard pana la intersectia cu Campia Libertatii,  nu si mai departe. A fost pus si gazon pana dupa statia 'Pod lacuri'. Probabil saptamana viitoare se incheie lucrarile, iar primarul va mai avea o realizare pe care sa si-o treaca in palmares.

Si cateva poze...

Intai de toate, m-au nedumerit rastelurile de biciclete din statia de autobuz.


IMG_8277 by Pinkyhog, on Flickr

Urmeaza gazonul si gardul.


IMG_8275 by Pinkyhog, on Flickr


IMG_8278 by Pinkyhog, on Flickr


IMG_8282 by Pinkyhog, on Flickr


IMG_8285 by Pinkyhog, on Flickr


IMG_8287 by Pinkyhog, on Flickr


IMG_8295 by Pinkyhog, on Flickr

Dupa statia de la Campia Libertatii.


IMG_8305 by Pinkyhog, on Flickr

Dupa statia de la pod.


IMG_8309 by Pinkyhog, on Flickr

La Titan, vedere spre Campia Libertatii.


IMG_8313 by Pinkyhog, on Flickr

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Pinky,
la bar care mai este situatia ?...

 


  • clt
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului clt

Situatia este aceeasi ca si pana acum la acel bar.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Nu te cred.
Primarul general al orasului mi-a spus ca lucrarea asta este finalizata !  Am vazut video pe FB !
Cine esti tu de indraznesti sa sugerezi ca primarul a mintit ?!.... Sorosistule!


:lol:  :x  :lol:  :x

(Sorry, adminii puteti sterge postarea... Doar m-am enervat ca clt "minte" ( :D  ) si a trebui sa "i-o spun". M-am "racorit", dar asta nu ma bucura...)

 


Go to page:  1  ... 172 173 174 175 176 177 178 179
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Bd. Liviu Rebreanu (FINALIZAT octombrie 2018)  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419392 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use