Transportul în lumeEuropaGrecia / Ελλάδα

 

Topic: Salonic (Θεσσαλονίκη)

8 posts, 4133 views
Salonic (Θεσσαλονίκη) cris_m

Căutând nişte poze mai vechi, am descoperit că am uitat de vizita mea la Salonic, ocazie cu care am realizat câteva fotografii cu transportul local. Salonicul (sau Thessaloniki cum îi spun grecii) seamănă la acest capitol foarte mult cu Bucureștiul. Este un oraș foarte aglomerat, cu un transport în comun cam prost organizat și subdimensionat (așa la o primă impresie), cu o magistrală de metrou aflată în proces de construcție de mai bine de 10 ani (orașul fiind plin de devieri din cauza șantierelor de la stațiile de metrou).

Ca aspecte pozitive, față de București, am observat prezența afișajelor electronice în cam toate stațiile de autobuz, benzi dedicate transportului în comun pe anumite bulevarde și o diversitate a parcului circulant, format din autobuze cu vechimi diferite. Putem întâlni preponderent autobuze Volvo Elvo B7L (varianta scurtă și articulată), dar și Mercedes Citaro Euro 4 (varianta articulată) sau midibuzuri Iveco Irisbus.

În continuare, vă propun să vizionăm câteva imagini realizate în scurta mea vizită în acest oraș, din luna septembrie 2016, majoritatea fiind făcute în zona turnului și de pe terasa acestuia.

Turnul, simbolul al orașului
DSC_0885.JPG (481.21 KB; downloaded 3774 times)

 


Re: Salonic (Θεσσαλονίκη) cris_m

Pe faleza de lângă turn, au pistă pentru biciclete:

Pista de biciclete de pe faleză
DSC_0869.JPG (556.54 KB; downloaded 3762 times)


O stație de langă turn (a se observa afișajul electronic sub ramurile pomișorului). Singura problemă legată de aceste afișaje este lipsa informațiilor și în engleză...

Stație normală de autobuz
DSC_0944.JPG (735.22 KB; downloaded 3762 times)


Stația în care oprește autobuzul turistic (da, există și așa ceva, se pare că linia este asigurată de autobuze Citaro special colantate). În plus, detaliu cu un afișaj:

Stația autobuzului turistic
DSC_0958.JPG (895.47 KB; downloaded 3816 times)


Traseul autobuzului turistic
DSC_0960.JPG (395.97 KB; downloaded 3762 times)


Din această cauză tind să cred că transportul este prost dimensionat. Poate mă înșel, aceasta fiind stația celui turistic. M-ar fi ajutat foarte mult dacă știam greaca  :?

Aglomerație în stația acestuia
DSC_0920.JPG (350.74 KB; downloaded 3762 times)


Și dovada că au benzi dedicate autobuzelor în cursul săptămânii doar...

Semn benzi dedicate
DSC_0937.JPG (781.67 KB; downloaded 3771 times)

 


Re: Salonic (Θεσσαλονίκη) cris_m

Mai departe, poze cu parcul circulant făcute de pe terasa turnului:

Volvo B7L scurt:

Volvo
DSC_0903.JPG (661.17 KB; downloaded 3761 times)


Volvo articulat vechi și Citaro Euro4 articulat efectuând stația:

Volvo articulat vechi și Citaro E4 articulat
DSC_0905.JPG (568.14 KB; downloaded 3769 times)


A se observa că și la ei se practică cârpeli  :roll:

Volvo, detaliu
DSC_0907.JPG (1.07 MB; downloaded 3761 times)


Citaro Euro4 articulat:

Citaro articulat
DSC_0909.JPG (488.39 KB; downloaded 3759 times)


Volvo articulat, efectuând stația:

Volvo articulat
DSC_0912.JPG (610.77 KB; downloaded 3764 times)


Și detaliu:

DSC_0913.JPG (726.71 KB; downloaded 3771 times)

 


Re: Salonic (Θεσσαλονίκη) cris_m

Vizitarea turnului ia sfârșit, astfel că trecem la fotografiile cu autobuze de la nivelul solului:

Volvo B7L:

DSC_0925.JPG (657.99 KB; downloaded 3757 times)


DSC_0945.JPG (667.3 KB; downloaded 3766 times)


DSC_0947.JPG (521.1 KB; downloaded 3754 times)


DSC_0949.JPG (703.33 KB; downloaded 3757 times)


Mercedes Citaro:

DSC_0953.JPG (603.85 KB; downloaded 3765 times)


Deși sunt varianta mai lungă a celor bucureștene, aceste autobuze au geamuri mult mai mari decât ale noastre...

DSC_0927.JPG (519.13 KB; downloaded 3757 times)


Coada de autobuze așteptând să facă stația de la turn. După cum se poate vedea, puține străzi sunt generoase ca dimensiuni... În ordine de la cel mai îndepărtat la cel mai apropiat: Citaro, Volvo, Irisbus:

DSC_0942.JPG (509.56 KB; downloaded 3760 times)


Vizita virtuală în acest oraș ia sfârșit aici. Din păcate, vremea nu a fost aliatul meu în timpul sejurului, astfel că nu am avut posibilitatea să fac foarte multe poze (toate sunt făcute între reprizele de ploaie). Sper ca la următoarea vizită să fie vreme ceva mai bună și să pot aduce poze și cu metroul. :)

 


Re: Salonic (Θεσσαλονίκη) alliens

Am avut ocazia sa vizitez Salonicul, situatia  e cam aceeasi, orasul e plin de santierele pentru metrou, traficul la fel de aglomerat ca in Bucuresti , cu masini parcate pe banda 2 cu avariile aprinse,  mare parte din autobuzele cu care am mers nu aveau functionala instalatia de AC, nu toate statiile au panouri electornice de afisaj, mai ales in afara zonei centrale, iar unele erau nefunctionale....in ciuda numarului mare de automobile de pe strada, autobuzele erau totusi  foarte folosite, unele fiind chiar foarte aglomerate...exista si un traseu de autobuz de tip hop on hop off, care te plimba la un pret destul de piperat in opinia mea  (10 euro) la principalele obiective turistice din oras

 


Re: Salonic (Θεσσαλονίκη) andrei11

N-au terminat metroul ? Ăștia sapă / construiesc ca la noi, o magistrală = 20 de ani.

 


Re: Salonic (Θεσσαλονίκη) cris_m

Ba se pare ca ar fi terminat ceva la metrou. Acum sunt in zona Salonicului si am vazut un reportaj zilele trecute la televiziunea nationala cu un TBM in Salonic care strapunge peretii unui PSS. Mai multe nu am inteles, intrucat nu stiu greaca :)

 


Re: Salonic (Θεσσαλονίκη) alliens

Nu l-au terminat, au facut si pauza cativa ani, ba pe motive arheologice, ba financiare pe fondul crizei din Grecia, 2019 ar fi noul pentru finalizare, dar la cum aratau santierele mi se pare putin probabil

 


Home page  • 
Parent forum: Grecia / Ελλάδα  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use